Görüş Bildir
Haberler
Yunanistan'da Beklenen Oldu: SYRIZA Partisi Bölünüyor

Yunanistan'da Beklenen Oldu: SYRIZA Partisi Bölünüyor

Hande öçalan
14.08.2015 - 18:28 Son Güncelleme: 14.08.2015 - 19:14

Yunanistan’da uzun zamandır beklenen gelişme ülke gündemine damgasını vurdu. Yunanistan solunun en büyük partisi SYRIZA’nın içinden yeni bir sosyalist parti doğuyor. Yeni partinin liderliğine, SYRIZA içinde borç anlaşması karşıtı tutumuyla sivrilen Sol Platform soyundu. Platformun sözcüsü durumundaki eski Enerji ve Çevre Bakanı Panayotis Lafazanis dün, partinin kurulum aşamasında olduğunu açıkladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

‘Kararı saygıyla karşılıyoruz"

‘Kararı saygıyla karşılıyoruz"

Yeni gelişmeyi değerlendiren Başbakanlık kaynakları, Lafazanis’in liderliğinde bir grup parti üyesi ve milletvekilinin ayrı bir yol izlemeye karar verdiğini, bu tercihin SYRIZA tarafından saygıyla karşılandığını vurguluyor.

'Beklenen Bir Gelişmeydi'

Sputnik’e son gelişmeleri değerlendiren Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Vekili Sia Anagnostopulu, kriz ortamında ve çok zor bir borç anlaşmasının gündemde olduğu bir dönemde, bir grup politikacının alternatif strateji ve çözüm arayışlarının ‘beklenen’ bir gelişme olduğu görüşünde.

Syriza Büyük Yara Aldı

SYRIZA’nın aldığı büyük yara, partinin ikiye bölünmesiyle sınırlı değil. Yunanistan Parlamentosu, yeni borç anlaşmasını saatler süren tartışmaların sonunda imzalayabildi.

Üçüncü kurtarma paketi, muhalefet partilerinin desteğiyle, 300 sandalyeli parlamentoda 222 milletvekilinin ‘Evet’ oylarıyla onaylandı. Anlaşmayı, 64 milletvekili onaylamazken, 11 milletvekili de çekimser oy kullandı.

SYRIZA’nın 43 milletvekili, Başbakan Aleksis Çipras’ın imzaladığı borç anlaşmasına onay vermedi. Dahası, Başbakan Çipras’ın yakın mesai arkadaşı Meclis Başkanı Zoi Konstantopulu borç anlaşmasının meclisten geri çekilmesi için çeşitli siyasi manevralara başvurdu. Gerilimin yüksek olduğu oturumda, Konstantopulu zaman zaman kendi partisinin milletvekilleriyle karşı karşıya geldi ve tepkisini çok sert şekilde gösterdi.

Erken Seçim Ufukta

Erken Seçim Ufukta

Son gelişmelerin ışığında erken seçim olasılığı da Atina gündemindeki yerini aldı. SYRIZA’nın ikiye bölünmesi ve meclisteki oylamada çok büyük fire vermesi, tecrübeli Yunan siyaset bilimciler ve analistler tarafından erken seçimin habercisi olarak yorumlandı.

Yeni borç anlaşmasının onaylanması ve SYRIZA’nın aldığı büyük yara ile ilgili parti içi muhalefetten ilk yorum yapan ilk isim, SYRIZA’ya yakınlığı ile bilinen siyasetçi Maria Negrepondi Delivani oldu.

'Yaşadıklarımız Bir Delilik'

Son gelişmeleri Sputnik’e değerlendiren Delivani, borç anlaşmasını imzaladığı için Başbakan Çipras’a yoğun eleştiriler yöneltti.

Aynı zamanda bir Sol Platfrom destekçisi olan Delivani’ye göre, Yunanistan’ın son günlerde yaşadıkları ne bir ‘darbe girişimi’ ne de ‘vatan hainliği’ olarak yorumlanabilir. Yunanistan’ın karşı karşıya kaldığı trajedi, aklın ve mantığın sınırlarını zorlayan bir delilik.

Yunanistan 8-12 aylık zorlu bir süreci göze alıp hemen ulusal para birimine geçmesi gerektiğini savunan Delivani, bu zorlukları göze alamayan SYRIZA’nın ‘Avrupa yanlısı’ kesimine şu soruyu yöneltiyor: “Aslında sizin de inanmadığı bu kötü borç anlaşmasından beklentiniz ne?”

Milliyet

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0