Yunan Bankaları Pazartesi Açılıyor

 > -

Yunanistan'da üç hafta önce kapanan bankalar, AB'den 7,17 milyar Euro değerinde kredi onayı üzerine pazartesi günü açılma kararı aldı. Günlük 60 Euro nakit çekme limiti, tek seferde haftalık 420 Euro olarak değiştirildi.

Ekonomik kriz nedeniyle borçlarını ödeyemeyen ve temerrüde düşen Yunanistan’da 29 Haziran’da kapanan bankalar, 7,17 milyar Euro değerinde yeni kredi haberiyle Pazartesi günü açılma kararı aldı. 60 Euro para çekme limiti devam edecek ancak artık haftalık limit tek seferde, yani 420 Euro olarak çekilebilecek.

Bankaların üç hafta kapalı kalması, Yunanistan ekonomisine 3 milyar Euro zarara mâl oldu. Euro bölgesinden çıkarılma endişesiyle paralarını güvence altına almak isteyen Yunanlar, hesaplarını boşaltmak ya da döviz almak için bankalara koşmuştu. Piyasada nakit sıkıntısının önüne geçmek için de bankalar tatil edilmişti.

AB’den gelen kredi bankaları açtı

Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu’na (IMF) olan borçlarını ödeyemeyen Yunanistan, 86 milyar Euro değerinde yeni kredi ve hibe alabilmek için reform şartlarını kabul etti.

Anlaşmanın ardından AB konseyi, Yunanistan’ın yakın dönem borçlarını ödeyebilmesi için 3 ay vadeli 7,17 milyar Euro kredinin Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması yoluyla Pazartesi günü ülkeye gönderileceğini açıkladı.

AB’den gelecek 86 milyar Euro değerinde kredi ve hibenin koşulları yeni kemer sıkma politikaları olacak. 14 Temmuz’da kararı oylayan parlamento, AB yanlısı muhalefet vekillerinin evet oyuyla paketi kabul etti.

Yaklaşan oylama öncesi kabine değişikliği

Kemer sıkma politikalarına tepki ile iktidara gelen Syriza partisinde çok sayıda vekil karara karşı çıktı. Başbakan Alexis Tsipras, paketi açıkça eleştiren bakanlarını 17 Temmuz’da görevden alarak kabine değişikliği yaptı.

Tsipras’ın acele kararının arkasında, Çarşamba günü yapılacak ikinci bir oylama var. Bu oylamada Yunan parlamentosu, 86 milyar Euro değerinde üç yıllık kurtarma paketi için bankacılık ve adalet sistemiyle alakalı reformları oylayacak.

‘Reformlar başarısız olacak’

Kredi veren kurumlarla pazarlık süresince muhataplarından tepki gören eski Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, “Bu reform programı, kim yürütürse yürütsün başarısız olacak” dedi.

Avrupalı liderler, reform görüşmelerinin haftalar alabileceğini söylüyor. Almanya Ekonomi Bakanı Wolfgang Scaeuble, Yunanistan’a kurtarma paketi verilmesi konusunda “ilkelerinden taviz vermektense istifa etmeyi tercih edeceğini” söyledi.

AFP ve Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir