Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YouTube’un Genel Merkezine Silahlı Saldırı: 4 Kişiyi Yaralayan Nasim Najafi Aghdam İntihar Etti

 > -
Abone ol

YouTube'un Kaliforniya eyaletinin San Bruno kentindeki ana merkezine silahlı saldırı düzenlendi. Dört kişiyi yaralayan saldırgan intihar etti. Yaralılardan birinin durumunun kritik olduğu belirtiliyor. ABD basınına yansıyan bilgiler saldırganın bir "YouTuber" olduğu yönünde, Azeri kökenli İran vatandaşı Nasim Najafi Aghdam...

Kampüsteki bazı çalışanlar silah sesi duyduktan sonra ana merkez binalarını terk etti, bazı çalışanlar ise ofislere barikat kurarak dışarıya çıkmadı.

Binalardan çıkan yüzlerce çalışan, polis memurları tarafından arandıktan sonra güvenli bir bölgeye götürüldü.

YouTube'un ürün müdürü Todd Sherman attığı tweet, ile o anları şöyle anlattı👇

"Toplantıdaydık ve sonra insanların koştuklarını duyduk çünkü yeri gümbürdetiyordu. İlk düşündüğüm deprem olduğuydu. Yere baktım ve yerde ve merdivenlerde kan damlaları gördüm. Tehlike var mı diye baktık ve sonra aşağıya ve çıkışa yöneldik."

Zanlının kimliği ABC televizyon kanalı tarafından Nasim Najafi Aghdam olarak açıklandı.

Aghdam, 39 yaşında ve Azeri kökenli İran vatandaşı.

Aghdam, 39 yaşında ve Azeri kökenli İran vatandaşı.
Aghdam, 39 yaşında ve Azeri kökenli İran vatandaşı.

Aghdam'ın kendi internet sitesinde YouTube'u videolarına ayrımcılık yapması ve filtre uygulaması yüzünden eleştirdiği görülüyor.

YouTube saldırının ardından Aghdam'ın hesabını kapattı. Aynı şekilde zanlının Instragram ve Facebook hesapları da kapandı. Ayrıca Aghdam'ın kişisel sitesinde, "YouTube'da eşit büyüme şansı yok, kanalınız ancak onlar isterse büyüyor" dediği görülüyor.

Google CEO'su Sundar Pichai, YouTube çalışanlarına gönderdiği mesajda, şirketin yerel yetkililer ve hastanelerle koordineli çalıştığını ifade etti.

Olayı 'korkunç bir şiddet eylemi' olarak tanımlayan Pichai, yaralıların ve ailelerinin desteklenmesi için her şeyin yapıldığını vurguladı:

 "Şu anda birçoğunuzun şokta olduğunu biliyorum. İlerleyen günlerde, Google ailesinde herkese bu akıl almaz trajediden toparlanması için destek vermeye devam edeceğiz. Şimdi herkes bir araya gelerek Susan (Wojcicki) ve YouTube takımına destek vermeli."

YouTube CEO'su Susan Wojcicki ise "Bugün YouTube'da silahlı bir kişinin bulunmasının ne kadar korkunç bir şey olduğunu tarif etmeye kelimeler yetmez" mesajını paylaştı.

San Bruno'daki ana merkezinde toplam 4 binası bulunan YouTube'un burada yaklaşık 2 bin çalışanı bulunuyor.

ABD Başkanı Donald Trump da "Düşüncelerimiz ve dualarımız olayda yer alan insanlarla" yorumunda bulundu.

📌 Çektiği Azerice videolar ile Türkiye'de de tanınan YouTuber Nasim Najafi Aghdam, sosyal medyanın gündeminde...

AA, BBC Türkçe ve Reuters

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir