Yıllardır Yaşlı Bir Kadının Mutfağında Duruyordu: 24 Milyon Euro'ya Satılan Tablo 'En Pahalı Orta Çağ Resmi' Oldu

 > 
71PAYLAŞIM

Fransa'nın başkenti Paris'te yaşayan yaşlı bir kadının duvarında asılı duran tablonun Floransalı ünlü Rönesans öncesi ressamı Cimabue'nin eseri olduğu anlaşıldı ve hafta sonu açık artırmada 24 milyon euroya (yaklaşık 153 milyon TL) satılarak yeni bir rekor kırdı.

"İsa ile alay" adlı tablo, 13. Yüzyılda Cimabue'nin benzer Yeni Ahit temalı bir dizi resimden birisi olduğu açıklanmıştı.

6 milyon euro'ya satılacağı ön görülüyordu

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, açık artırma öncesinde tablonun 6 milyon euro civarında bir fiyata alıcı bulabileceği tahmin ediliyordu. Ancak hafta sonu düzenlenen açık artırmada satış fiyatı 24 milyon euro olarak gerçekleşti.

Alıcının kimliği gizli tutuldu

Açık artırmayı gerçekleştiren Acteon Müzayede Evi, alıcının kimliğinin gizli tutulduğunu ancak Kuzey Fransa'dan bir kişi olduğunu belirtti.

"Cimabue gibi eşsiz bir ressamın eseri piyasaya geldiğinde her tür sürprize hazır olmalısınız"

Müzayede evi açıklamasında ayrıca 24 milyon euroluk nihai fiyatın, bir Orta Çağ dönemi eseri için bugüne kadar verilen en büyük teklif olduğu ve bu alanda bir rekor kırıldığı belirtildi.

Müzayedeci Dominique Le Coent Reuters haber ajansına açıklamasında "Cimabue gibi eşsiz bir ressamın nadir bir eseri piyasaya geldiğinde her tür sürprize hazır olmalısınız" dedi.

Yaşlı kadının uzman kişilere göstermesiyle ortaya çıktı

Tabloyu yıllardır evinin mutfağında duvarda asılı tutan kadın, tablonun değerlemesini yapmak için uzman kişilere danıştığında gerçeğin ortaya çıktığı belirtiliyor. 24 milyon euroluk eseri yıllarca mutfağında asılı tutan yaşlı kadının da kimliği gizli tutuluyor.

Diğer iki tablo Londra ve New York'ta sergileniyor

Cimabue'nin aynı resim dizinin diğer iki tablosundan birisi İngiltere'nin başkenti Londra'da Ulusal Galeri'de, diğeri ise ABD'nin New York kentinde Frick Koleksiyonu'nda sergileniyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir