Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeri Geldiğinde Hayır Diyebilme Erdemine Sahip Olmanın 12 Güzel Yanı

 > 
212PAYLAŞIM

Evet, iyi kalplisiniz ve kimseyi kırmak istemiyorsunuz. Ancak istemediğiniz bir şey için evet demek zorunda kalmak sizin için bir mecburiyet olmamalı. Hayata dair öğrenilmesi gereken en önemli derslerden biridir 'yeri geldiğinde hayır diyebilmek'. Herkesin isteğini kabul edip onların önerilerine göre hareket eden biri başkalarının belirlediği bir yolda ilerler. Sadece gerçekten evet demeniz gereken konulara evet deyip sizi yıpratacak konulara hayır diyebildiğinizde kendi yolunuzu çizmeye başlayacaksınız. Bu da sizi çok daha değerli hissettirecektir.

1. Hayır demeye başladığınızda başkalarının isteklerinin aslında üzerinizde ne kadar fazla baskı yarattığını fark edersiniz.

2. Üzerinizdeki baskı kalkmaya başladıkça bu sayede kendinize daha çok vakit ayırmaya başlarsınız.

3. Yapmak zorunda olmadığınız işleri elediğinizde sadece size gerçekten ihtiyacı olan kişilere de vakit ayırabilirsiniz.

4. Hayır demeyi öğrenerek günden güne hayatınızın kontrolünü tam anlamıyla elinize alıp kendi çizdiğiniz yolda ilerlersiniz.

5. Böylesine zor bir kararı uygulamaya geçirerek aslında ne kadar zor işleri başarabileceğinizi kanıtlamış olursunuz.

6. Zamanında çok fazla evet dediğiniz için iyi niyetinizin istismar edildiğini geç de olsa anlarsınız.

7. Hayır derken bunu en uygun dille belirtirsiniz ancak izahını detaylı bir şekilde yapmaktan uzak durarak zorundalıktan kurtulursunuz.

8. Eskisine göre daha kararlı ve özgüvenli olduğunuzu rahatlıkla hissedersiniz.

9. Hayır diyebildiğiniz insanların buna verdikleri tepkilere bakarak kimlerin gerçekten evet yanıtını hak ettiğini anlamış olursunuz.

10. Evet dediğiniz zamanlarda ilişkileriniz alışkanlıklar nedeniyle sıradanlaşmışken bu kararınızla yeniden tazelendiğinin farkına varırsınız.

11. "Yeri geldiğinde" hayır diyebilmek kuralına uymadığınız takdirde zararlı çıkacağınızı da bilirsiniz.

12. Ve zamanla bunu hayatınıza istikrarlı bir şekilde uygulayabildiğinizde uzun vadede mutluluğu getirdiğini tecrübe edersiniz.

O zaman kim ne diyecek diye düşünmeden biraz nefes almanın tam zamanı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emrakyz

Her zaman hayir diyebilmisimdir. Bunun iyi niyetlilikle alakasi yok.Niye yapmak istemedigi birseyi yapasinki

menemen

gerckten buyuk meziyet hayır diyebilmek zira ben diyemiyorum ve anca basıma bela alıyprum kişisl planlarımı bozuyorum hatta az once bir arkadas cozemediği soruları atmıs atmısda cabalamamıs bile oylesine bakmıs ugrasamayacagını anlayınca da mirvi sen cozer misin e yuh demedim tabi cevapların verdim :(

menemen

ya yapma sunu bak cok uzuldum simdi ama harbi ya rahatsız eden bir sey protect kelimesini bilmeyen ama dort yıldır yabancı egitimi alan ogrenci olur mu allasen

Görüş Bildir