Yeraltı Dünyasıyla Olan İlişkisi Nedeniyle Hayatı Trajik Bir Sonla Biten Arabesk'in Efsanesi Esengül'ün 'Ah Be' Diyeceğiniz Hikayesi

112PAYLAŞIM

16 yaşında başlayan şöhret hayatı 25 yaşında nasıl bitti?

Kaynak: http://www.turknostalji.com/esengul-butu...

'Deşme benim derdimi' diyerek muhteşem sesiyle bizleri alıp uzaklara götüren Esengül'ün içimizi paramparça eden acıklı hikayesini anlatacağız.

Sanatçımızın gerçek adı Esen Ağan. 1969 yılında hayatı değişmeye başlayan Esengül, Ayhan Coşkun'un düzenlediği ses yarışmasını kazanmış ve Nükhet Duru'yla birlike ilk plağını doldurmuş.

Bu plakla birlikte ünlenmeye başlayan Esengül, Orhan Akçınar isimli gümrük komisyoncusu eşinin de desteğiyle sahnelere çıkmaya başlamış. Öyle müzik bilgisi olmayan biri de değil Esengül, ilk eğitimini annesinden daha sonra da birçok müzisyenden eğitim almış.

Daha 16 yaşındayken Lunapark Gazinosu'nda Emel Sayın'ın alt kadrosunda çıkmaya başlayan Esengül, çıkar çıkmaz başka bir gazinodan teklif almış ve Bebek Gazinosu'nda assolist olarak sahnelerin tozunu attırmaya başlamış.

Bu genç, güzel ve etrafına neşe saçan kadın döneminin en gözde isimlerinden biriymiş. Peşinden koşmayan gazino yokmuş anlayacağınız.

Esengül'ün yükselişi de çok hızlı olmuş. Kısa sürede birçok başarıya imza atmış. Hayatını çok hızlı yaşayan bir kadınmış. Bu aşk hayatı için de geçerli.

Zira kendisi ilk eşi Orhan Akçınar'dan boşanmış daha sonra Adnan Şenses ile imam nikahı kıymış. Adnan Şenses'in ardından da birlikte olduğu futbolcu Tayfun Kalkavan ile de aşkı kısa sürmüş.

Esengül belki de onun ölümüne sebep olan olayın başlangıcını 1979 yılında bir gazinodaki sahnesi sırasında yaşamış. Sanatçıyı izlemeye gelenler arasında meşhur kabadayı Oflu İsmail Hacısüleymanoğlu da varmış.

Esengül'den bir parça söylemesini isteyen Hacısüleymanoğlu, Esengül'den 'Repetuarımda bu şarkı yok' yanıtını alınca silah çekip 2 kişiyi öldürmüş.

Rivayete göre de Esengül, hem Oflu İsmail ile hem de gazino sahibiyle ilişki kurmuş. Bu sırrın ortaya çıkmasıyla birlikte de bu olay yaşanmış.

Gazeteler de olayla ilgili 'bir şarkı yüzünden iki cana kıyıldı' başlığını atmış. Fakat durumun sadece şarkı meselesi olmadığı, Oflu İsmail'in yeni kurduğu ajansı gazino sahibinin istememesi ve Esengül'ü ajansa bağlamak istememesi olduğu söyleniyor.

Birçok suçtan da yargılanan Oflu İsmail, bu olayın ardından yurt dışına kaçmış ve 36 yıl hapis cezası almış.

Esengül, bu olaydan 20 gün sonra yine haberlere konu olmuş fakat bu sefer ölüm haberiyle. Sanatçı, kardeşi ve arkadaşlarıyla birlikte trafik kazası geçirmiş ve Esengül daha 25 yaşındayken hayatını kaybetmiş.

Yakınları bu kazanın sıradan bir trafik kazası olmadığını, Esengül'ün öldürüldüğünü söylüyormuş. Kimse eceliyle öldüğüne inanmıyormuş.

Ölümünden yıllar sonra da kazayla ilgili bir devlet raporunda 'mafya tarafından trafik kazası süsü verilmiş olan cinayet' olduğu yazıyormuş.

Şafak Karaman

Esengül'ün yeraltı dünyasıyla ilişki içinde olduğu hatta zamanında emniyetin takibinde olduğu da söyleniyor. Bu ne kadar doğrudur bilemiyoruz tabii. Bununla ilgili net bir bilgi yok.

Bir şehir efsanesine göre de Esengül aslında ölmemiş ve mafyadan kurtulmak için trafik kazasında öldü denilerek yurt dışına kaçmış.

Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
smaban

öylemiş, şöyleymiş, böyleymiş

hitchhikermarvin

Yurtdisinda "olmemek icin, cinayet/intihar susu verilerek" kacilan bir yer var . Esengul ve Hitler orada pispirik oynuyorlarmis suan. Ahmet Kaya da yanciymis.

gumboll

hooooohahahhahahahahahhahahaha

melis_cankurtaran

Gercek asla uydurma haberler kadar renkli gelmez...

deneri

Reddedilmeye aliskin olmayan amcik agizli mafyatiklerin dünyası şu fantezi müzik dünyası. Şimdi de cok farkli degil tabi.

Gizli Kullanıcı

Bugün bile nadir soft tonlu seslerden diyebilirim.

Görüş Bildir