Yeniçağ Gazetesi Yazarlarının Hesapları Hacklenip Paylaşımları Silindi: Sosyal Medya Hesaplarımızın Çalınmaması İçin Ne Yapmalıyız?

27PAYLAŞIM

Yaşanan bu olay herkesin aklına aynı soruları getiriyor: Sosyal medya hesaplarımızda kullandığımız SMS doğrulama işe yaramıyor mu? Tehlike altında mıyız?

Biliyorsunuz, geçtiğimiz günlerde iki gazetecinin sosyal medya hesaplarının ele geçirildiği ve yaptıkları paylaşımların istekleri dışında silindiği açıklandı.

Yeniçağ Gazetesi yazarları Murat Ağırel ve Batuhan Çolak’ın mail ve Twitter hesaplarının şüpheli bir şekilde ele geçirildiği gazetenin resmi Twitter hesabı üzerinden duyuruldu.

Yapılan açıklamada, Murat Ağırel ve Batuhan Çolak'ın Libya'daki şehitlerle ilgili yaptıkları paylaşımların ardından hesaplarının ele geçirildiği ve bu paylaşımların kaldırıldığı söylendi.

twitter.com

Olay muhtemelen yargıya taşınacağı için çıkacak bilirkişi raporu üzerine ilerleyen zamanlarda konuyla ilgili daha detaylı bir yorumda bulunmak mümkün. Ancak iki gazetecinin de belirttiği gibi hem Twitter hesapları hem mail adresleri SMS kodu doğrulaması ile korunuyorsa akla ilk olarak bunun nasıl mümkün olabildiği sorusu geliyor otomatik olarak.

Bu tarz bir vakayla ilk kez karşı karşıya kalmıyoruz elbette, bunun önüne geçmek için hepimizin almış olduğu birtakım önlemler var.

Nitekim SMS kodu ile doğrulama da bunlardan biri. Ama bu haberle birlikte bazı kafa karışıkları olmaması işten bile değil. Mesela bizim hesaplarımız da bütün bu güvenlik önlemlerine rağmen kolayca ele geçirilebilir mi? Eğer öyleyse kendimizi nasıl koruma altına almamız gerekiyor?

İşte hepimizin aklındaki bu sorulara Twitter kullanıcılarından Zet Lorento yanıt vermiş. Gelin, önce bunun nasıl mümkün olduğunu sonra da alabileceğimiz önlemleri görelim.👇

twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com

Bu bilgiler ışığında sosyal medya hesaplarınızdaki güvenlik önlemlerini bir an evvel tekrar gözden geçirmenizi ve kendinizi koruma altına almanızı tavsiye ediyoruz. 

Siz de önerilerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
logicaldoor

SS7 saldırısı bu tür durumlar için fazlaca zahmetli olur. Bu işin en zahmetsiz ve genellikle tercih edilen yolu telefonlara virüs bulaştırmaktır. Genellikle insanlar gittikleri fuarlar, tanıtımlar, oteller veya havalimanlarında onlara ücretsiz sunulan wifi hizmetlerini kullandıklarında, telefonlarında güçlü bir antivirüs yazılımları da yoksa enfekte olurlar. Malum, ürüne ücret ödemediysen ürün sensin. Bu şekilde dolandırılan pek çok kişi biliyorum. Telefonunuza gelen her bilgi bu virüsler yardımıyla o kişiler tarafından görülebilir ve sizin o bilgiden hiç haberiniz olmayabilir. Ha, bu olay özelinde bu kadar seri ve doğrudan hedefe yönelik bir saldırının ciddi anlamda profesyonel birileri tarafından yapılmış olacağını düşünüyorum. O yüzden böyle virüsle filan uğraşmamışlardır. Yargıdan da hiçbir şey çıkmaz...

doc.dr.sinansagiroglu

Rasgele kişileri hedef alıyorsanız dediğiniz doğru çok çok daha kolay yöntemler var ama belli bir kişiyi hedef alıyorsanız onlarla aynı mekanda bulunmak ve aynı ağa bağlanma şansı biraz daha az olabilir hatta adamları tanımıyorsanız çok zordur. Resmen fiziksel olarak adamları takip etmeniz lazım nereye gidiyorlar vs vs. Fishing yöntemini de çoğu kişi yemiyor artık ve hedef fishinge uğradığını fark ederse işleri daha da zorlaştırabilir. Adamların telefonuna bilgisayarına fishing yöntemi dışında casus yazılım yüklemek için de o aygıtlara fiziksel erişimin olması lazım (tabi bu işin allahı olan adamlar gene bi yol bulurlar ama kanımca dünyanın bilişim teknolojileri, donanım, yazılım, protokoller, kriptolama ve çok daha fazlası hakkında en bilgili en nirvada olan adamı olman lazım dünyada bir elin parmak sayısını geçmez o kişiler de). SS7 çok zahmetli ama belli bir kişi hedef alınıyorsa başarı şansı yüksek ve yakalanma fark edilme durumu minimum olan bir yöntem.

Gizli Kullanıcı

Bir şey anlatıyormuş gibi yaparak hiç bir şey anlatmamak demek bu

532li-numara

Matematik hocamın kulakları çınlasın

Görüş Bildir