Yeni Dolandırma Yöntemine Dikkat! Dolandırıcılar Bu Sefer de İkinci El Sitelerine Dadandı

287PAYLAŞIM

Ülkemizde dolandırıcılığın tarihi epey eski ve her sene yeni yöntemler geliştiriliyor. Her ne kadar dikkatli de olsanız, dolandırıcılık ihtimaline karşı temkinli de davransanız bir şekilde sizi buluyorlar ve amaçlarına ulaşabiliyorlar. Bunların bir örneği de geçtiğimiz günlerde yaşandı. Dizüstü bilgisayarını bir ikinci el sitesi üzerinden satışa çıkaran Adem İlter isimli vatandaş dolandırıldı.

Twitter'da bir kullanıcı olayı şöyle duyurdu.

Adem İlter MacBook'unu satmak için online bir alışveriş sitesinde ilan oluşturdu.

Akşam 20 sularında birisi İlter'i aradı ve fiyatta anlaştılar.

İlter ertesi sabah dolandırıcının söylediği yere gitti. Ancak söylediği yerde kimse yoktu.

Bunun üzerine mağdur kişi dolandırıcıyı aradı ve İlter'in aktardığına göre şöyle bir telefon konuşması geçti.

'Abi ben senin bu kadar hızlı geleceğini bilmiyordum, hastanedeyim şu an ama zaten oralar hep bizim tanıdıklar. Benim de orada kuyumcu dükkanım var. Bizim kiracılarımız var orada. Sen bizim kiracıya bırak bilgisayarı.' diye konuşan dolandırıcıya İlter parayı nasıl alacağını sordu.

Dolandırıcı da parayı kendine ait olan ve o noktaya yakın olan kuyumcu dükkanında bir zarfa bıraktığını geçerken almasını söyledi.

Adem İlter bilgisayarı bırakıp dükkandan ayrıldığında olayı fark etti. Bilgisayarı almak için bıraktığı yere gitti ama bilgisayar ortalıkta yoktu.

Güvenlik görüntüsündeki şahıs bilgisayarı alıp kayıplara karışmıştı bile.

Hatta dolandırıcılık mağduru şahıs bu olayı bir video çekerek paylaştı ve bu tip sitelerde alışveriş yapan insanların çok dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Hatta mağdur yakınının anlattığına göre aynı yöntemden muzdarip çok insan var. Dikkatli olmak lazım.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kaytan-biyikli

bıyık büküle büküle kaytan,insan sikile sikile şeytan olurmuş.böyle böyle hayatı öğreneceksiniz işte.kimi ders bedavadır kimi ders bir macbook parası.

erhan-armada-ozsoy

herkes ne kadar akıllı lan baksanıza yorumlara dolandırmak cezası çok makul heralde ülkede herkesin "hmn hmn" sahtekar olduğu düşünülünce adamların olası dolandırma vakaları aşırı fazla. olm millet internetten çar ÇALIYOR! 2 krş için, heleki buna yaş farkı katmıyorum bile 2. el sitelerde dolandırıcı adamlar zaten KOL gibi geziyordu yeni bişi değil.

red-factor

Dolandırıcılık değil mallık. Manyak mısın oğlum sen? Laptop bırakıp gidilir mi lan? Parayı alacaksın adamdan, atm'ye gideceksiniz beraber, o parayı yatıracaksın hesabına. Sonra vereceksin bilgisayarı.

maca_as

Bu tarz durumlar olmaması için adamlar GET yapmışlar. GET sistemi Güvenli Eticaret Sistemi anlamına gelir. Adam parayı web üzerinden yatırır. Şirket parayı web adresinin havuzuna alır ve ürünün kargolanması, kargodan teslim alınması, kontrol edilmesi ve onaylanması sonrasında parayı satıcıya aktarır. Doğal olarak bu satıştan da kendi komisyonunu alır. Sen gidip bu "web sayfasının payını vermek istemiyorum, beleşçiyim ben" dersen böyle dolandırılırsın işte.

maca_as

GET üzerinden de bir şekilde olandıralabilirsin tabii ki. Eksik, kırık, başka ürün gönderimi gibi. Ya da sen sattıysan alıcı "yok kardeşim ben bunu istemedim, bu kırık vs." de diyebilir. Ama en azından bu sefer arkanda web sayfasının şirketi durur. Olay açıklığa kavuşana kadar ödeme yapılan para bloke edilir. Sen de kanunen (-ki bence kanunlar bir işe yaramıyor zaten ya neyse) haklarını ararsın.

r2d2

Kusura bakmayın da. Sen 5-6 bin tl değerinde laptop satacaksın. Laptopu başka dükkana bırakıp, parayı başka yerden alacaksın diyecekler ve sende buna harfi harfine uyacaksın.. Mallıkta parayla satılmıyor sonuçta

Görüş Bildir