Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Karşınızda Dünyanın İkinci Kuzey Kore'si: 18 Maddede Türkmenistan Diktatörlüğü

 > 
508PAYLAŞIM

Kuzey Kore bir süredir dünyanın en ilginç yönetim sistemini oluşturmak için yoğun çabalar harcıyor fakat artık bir rakipleri var: Türkmenistan. Dünyanın en saçma yönetim biçimini yaratmak konusunda sürdürülen bu mücadele ilerleyen yıllarda daha da kızışacak gibi görünüyor. İşte 18 madde ile mücadelenin Türkmenistan tarafı;

Kaynak: http://all-that-is-interesting.com/turkm...

1. Türkmenistan 1991 yılında Sovyetler Birliği'nden ayrıldı ve kısa bir süre sonra dünyanın en çılgın insanlarından biri tarafından yönetilmeye başladı.

2. Stalin dönemi Türkmenistanı'nın gecekondu mahallelerinde büyüyen Saparmurat Niyazov, uzun uğraşlar sonrasında Türkmenistan Komünist Partisi'nin lideri oldu.

3. 1991 yılında, Gorbachev'i iktidardan indiren askeri darbeyi destekleyen Niyazov bağımsız Türkmenistan'ın başkanlığı için tek adaydı.

4. İktidarının meşruluğunu sağlamak için bir seçim düzenledi fakat tek 'aday' kendisiydi. Gerçekten çok başarılı bir başkan olmalı ki, 1994 yılında yapılan seçimlerde oyların %99.9'unu alarak görev süresini tam 10 yıl uzattı.

5. Tüm ciddiyetiyle büyük başkan; Niyazov.

6. Yine Niyazov fakat biraz daha 'az' ciddi.

7. Diktatör olmanın en neşeli yanlarından biri de istediğiniz yere altından dev heykellerinizi dikebiliyor olmanız, tıpkı Niyazov'un yaptığı gibi.

8. Okuma-yazma bilmemesine rağmen, kendi yazdığı kitaba adadığı eğlence parkının tam ortasında bulunan ve gece gündüz muhafızlar tarafından korunan bu heykel de işin neşesini ortaya koyuyor.

9. Ve işte 'Ruhname' ismini verdiği o kitap.

10. Her akşam saat 20.00'de, bu kitabın kapakları açılıyor ve seçilen bir bölüm büyük hoparlörlerden halka okunuyor.

11. Eğer Türkmenistan'da kullanabileceğiniz bir ehliyete ihtiyacınız varsa veya ülkenin resmi kurumlarında bir iş istiyorsanız, bu kitabı EZBERLEMEK zorundasınız.

12. Bir hükümet politikası olarak, bu kitabı peş peşe 3 kez okuyan insanlara 'cennette yeriniz ayırtıldı' belgesi veriliyor.

13. Sovyetler Birliği mühendislerinin doğal gaz araması yaparken yanlışlıkla zemini çökertmesi sonucunda oluşan Cehennem Kapısı, ülkenin en önemli turistik yerleri arasında bulunuyor.

Rus mühendisler sonunda doğal gaza ulaşmışlardı fakat gazın dışarı çıkmasına izin vermek yerine birkaç haftalığına çukuru yakmaya karar verdiler. O günden bugüne, tam 43 yıldır ateş sönmedi.

14. Aşkabat'ta bulunan Bitaraplyk Binası, Türkmenistan'ın hiçbir ülkenin yanında yer almamasını ve savaşlara katılmamasını kutlamak amacıyla 1998 yılında inşa edildi.

Bu iyi bir şey galiba? 'Hiç kimsenin yanında yer almamak' ve 'savaşlara katılmamak' 12 milyon dolarlık bir yapı projesine neden oldu ve hatta Niyazov'a bir başka heykelini dikme şansı verdi.

15. Asya'da bulunan en saçma heykel ile tanışın. Niyazov'un bu devasa heykeli aslında yavaşça hareket edecekti ve yüzü her zaman güneşe dönük olacaktı. Fakat sistemin motoru kısa bir süre sonra bozuldu.

Günümüzde heykelin başka bir yere taşınması planlanıyor.

16. Bu yapının etrafına başka bir bina yapılması yasak. Eğer Ankara uzaylılar tarafında saldırıya uğrarsa ve yerle bir edilirse, nasıl bir görüntü oluşacağının cevabını Niyazov çoktan vermiş.

17. Mükemmel tarzıyla; Niyazov.

18. Niyazov 2006 yılında ofisinde hayata gözlerini yumdu ve arkasında enkaz haline gelmiş bir ülke bıraktı. Türkmenistan hala onun belirlediği doğrultuda ilerliyor ve dünyanın ikinci Kuzey Kore'si olmaya her geçen gün yaklaşıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
esqeudero

Bu bilgilerin cogu dogru degil ve tarafli. Turkmence kaynaklardan da bakin olaya. Kaynak: www.e-dostluk.com/turkmenistan-wiki

hakanteke

en başta Türkmenistan Komünist Partisi'nin lideri oldu. diyor. ne demişler arkadaş, komünizm parayı buluncaya kadar :D :D

fatih-can-savur

bu kin nerden geliyo anlat hadi paylas bizimle

batyr-mamenow

işin komiği de bu kadar saçma sapan yalan dolan bilgilere sahip birisi onedio editörü olmuş... bu adam editör olabiliyor ise ben baş editör olurum herhalde. diğer paylaşımlarına da baktım. hepsi ipe sapa gelmez ossuruktan şeyler...

batyr-mamenow

1. Saparmurat Türkmenbaşy bu ülkenin kurucusudur. Sizde nasıl heryerde Atatürkün heykeli, resmi varsa bu heykeller de normaldir. Milli duyguyu yitiren bir halka Milli duygularını geri vermiştir. Türkiyedeki gibi batılı olacağım diye sapıtan veya dindar olacağım diye Araplara özenen bir halk olmaktan korumaya çalışan büyük adamdır. 2. madde 6da resimdeki adam Niyazov değildir. Bok atacaksan en azından resimleri doğru koy. 3. Keşke sizin de Ruhnama gibi nereden geldiğinizi anlatan bir kitabınız olsaydı. 4. Elbette yönetim sistemi biraz garip biraz değişik biraz da baskıcı, başka türlü olsa sizin gibi bin bir kafadan ses çıkar, bir yerde cemaatler, bir yerde terör başka bir yerde başka saçma gruplar. Devletin bir gram etkisinin olmadığı, kimsenin korkmadığı, her gün insanların bok yoluna ölüp gittiği bir ülke çok mu iyi sanki???

yilmaz-koral

ben türkmen asıllı türküm biztürkler tekliderle başarılı olunacagını biliriz fitne azolur fakat türkiye inanc olarak alii dir devlet olmayolunda cihan devletidir ve dünya insanıiçin mazlumun yanındadır bizler kaçıp saklanan saklandıgı yerden konuşanlardan degiliz buyol bok yoludegildir dünyada cennet aranmaz sizlerle yüzyüze sohbet etmek isterdim

Görüş Bildir