Yeni Bir Hayata Borçsuz Başlamanız İçin! Evlilik Masraflarınızı En Aza İndireceğiniz Küçük Ama Bütçe Dostu Bazı Uyarılar

3.9bPAYLAŞIM

Yazın evlenecek olanlar şimdiden hazırlıklara başladı bile. Biliyoruz birçok şey eksik. Yapılacak bir sürü şey var ama bi' sorun bakalım bazıları ne kadar gerekli? Bu soruyu sorarak ve gereksiz harcamaları tespit ederek masraflarınızı aza indirebilirsiniz. Unutmayın bunlar yazılı kurallar değil, yani yapmak zorunda değilsiniz. Yoksa yoktur! 2 saat için 2 sene borç denemek zorunda kalmayın değil mi? Biz de zorunda olmadığınız bazı konularda uyarılarda bulunmak istedik. 13 madde yazdık ama biliyoruz daha çok şey var!

Buyrun içeriğimize; 

Öncelikle evleneceğiniz kişiyi bazı şeylerden feragat edeceğinize ikna etmek zorundasınız. Her iki tarafın da bunu bilerek hareket etmesi gerek.

1. Evlilik teklifi edeceğiniz o günden başlayalım. Hiç şöyle fotoğraftaki gibi organizasyonlara gerek yok. Romantik bir akşam yemeği ve yüzük yeterli. Sizinle evlenmek isteyen insan her ne yaparsanız yapın size zaten evet diyecektir. Ortam kırmızı değil diye de vazgeçecek hali yok.

Bu ortamı hazırlamak da bi' ton masraf. Yazıktır o paraya...

2. Şimdi de isteme törenine geçelim! Eğer sadece isteme olacaksa böyle masalara hiç gerek yok. En mantıklısı olan nişan/söz birlikte yapıcaz diyorsanız da bu masaları kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bir masa süslenecek diye en az 2 bin TL cebinizden çıkmasın. Kafanızda nasıl olacağını belirleyip ucuza malzemeleri alarak mis gibi masanızı kurun.

O masayı hazırlaması için organizasyona vereceğiniz paranın yarısından bile azına emek verip yapmış olursunuz. Çiçek gibi.

3. Dünyanın en gereksiz, damada kahveyi ayrı tepsiyle götürme ritüeli! Bu da gereksiz herkese hangi tepsiyle götürdüyseniz onunla götürün. Olmayınca vermiyorlar mı?

4. Şimdi nişanları da düğün gibi yapıyorlar. Salon tutup yine gelinlik gibi bir kıyafet ve bir ton masraf... Yapmayın, kıymayın efendiler. Güzel güzel evinizde ailenizle, yakın arkadaşlarınızla beraber nişanınızı yapın. Salon tutup nişan yapmadınız diye kimse sizi yuhalamaz!

Kendinize gelin be!

5. E nişan evde olacağı için de böyle bir kıyafet masrafından da kurtulacaksınız. Bu elbisenin fiyatını hepimiz çok iyi biliyoruz. Ne gerek var?

6. Nişan tepsiniz de şöyle tahtadan olmayı versin bi zahmet! Küçük, gereksiz ama pahalı canlarım.

7. Yavaş yavaş nişandan sonra yuvanızı kurmak için ev bakacaksınız. Kesinlikle büyük ev tutmayın. Misafirler gelecek diye uzun süre kullanmayacağınız odalara gerek yok. Sadece kendinizi düşünün ve küçük bir ev tutun. E tabii kiraların ucuz olduğu bir yerden.

8. Nişan gibi kına geceleri de salonlu, tahtlı, kabarık elbiseli oluyor. Sırf tahtta yarım saat oturmak için birikiminizi hiç etmeyin. Eskiden evlerde, yakınlarla birlikte düzenlenirdi bu gece. Şimdi organizasyon şirketleri türeyince iş maalesef değişti.

9. Şöyle Hürrem Sultan gibi ortalıkta gezmenize de gerek yok. Bunu kendinize yapmayın. Daha ucuz ve daha güzel elbiseler mevcut.

10. Düğüne çağırılacaklar listesini de hazırlarken öncelikli olarak parası olan yakınlarınızı yazın. Daha sonra herkesi çağırın. 50 lira bile taksalar kârdır. 50 lira deyip geçmeyin, daha sonra kıymetini anlarsınız.

11. Gelinliği de öncelikle satın almayı düşünmeyin. Kiralama fiyatlarına bakın eğer uygun bulursanız kiralayın. Kiralamak da bütçenize uygun değilse birilerinden ödünç alın ya da satın alın. O güzelim gelinlikler dolaplarda çürüyor.

12. Tamam geleneksel falan ama 20 liralık tıraş da sırf damatsın diye 300 lira olmaz arkadaşlar! Damat olduğunuzu söylemeyin gidin sizi tanımayan bir yerde güzelce tıraşınızı olun. Aynı kesim bir şeycik olmaz!

13. Damat, gelin ve gelinin yanında giden birkaç insanın kuaför masrafını çeker diye bir yazılı olmayan kural var. Gelin haricinde neden başkasının süslenmesine para harcıyor ki? Bunu da kabul etmeyin.

14. Aslında daha birçok gereksiz detay var fakat biz en bilindiklerini bi' gözden geçirelim istedik. Siz de bu vatandaşın haline düşmeyin diye uyarıyoruz. 👇🙄

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir;

Damada Korku, Geline Güven Veren 580 Bin Liralık Düğün Masrafı Yerine Yapılabilecek 13 Öneri - onedio.com
Damada Korku, Geline Güven Veren 580 Bin Liralık Düğün Masrafı Yerine Yapılabilecek 13 Öneri - onedio.com
Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jenattte

Çünkü komşuları Ayten teyzenin kızı bunları yapınca heves oluyor, aman benim daha iyisi olsun deniyor, anne/baba bi tanecik yavruma az bile diyerek genç çifte ayrı ayrı isteme, söz, nişan yaptırıyor. Kıy nikahını belediyede sonra git arkadaşlarınla yat kirala bütün gece eğlen mesela. Yahut git o paraya 2 ülke gezmelik balayı yap, yatırım yap ne bileyim 2 tane akraban eğlensin diye neden 100 bin lira harcıyorsun. Ona buna hava atacağım diye evliliğin ilk yılları borç batağında geçiyor sonra ayrılıyor çiftler. Yine o düğünde eğlendirdikleri teyzelerin diline düşüyorlar boşanınca bu da işin ironik kısmı sanırım.

birgaripnilmeselesi

Herkes böyle düşünüyor madem bu düğünleri kim yapıyor? :D

hic-iste

Ailelerin benim bir tanecik kızım/oğlum var şımarıklığı.

sevimli-birsey

Bana kalırsa sade bi nikah yeterli. Sülalem eğlenecek diye borca harca girmeye gerek yok.

mavideeeenn

çok doğru gerçekten

dremor

aynen öyle akrabalarım eğlensin diye para harcamadan önce ölürken ölüyorum dediğinde yardıma gelecekler mi diye de düşünmek lazım yani seni önemseyen insanlarla birlikte olmak her zaman daha iyi ne yapacağım ben para verip sevmediğim insanları niye eğlendireyim anlamsız

gercekadimbanakalsin

Aklınızı kullanın arkadaşım ona buna hava atıcam diye kredilere girmek ne diye. Bekar eviminden kalan beyaz eşyam da vardı, ihtiyaç duyup yeni adlıklarım da, öğrencilere hayrına verebileceğim küçük mutfak aletleri de vardı, yeni aldıklarım da... Düğünden sonra 5-6 ay içinde taksitleri ödeyip bitirdik. Ardından krediye girip 2. el araba fln aldık. Evleneceklere tavsiyem gidip araba alacağınız ya da unutulmaz bir tatil yapacağınız paralarla gösteriş amaçlı gereksiz masraf yapmayın ihtiyacınız neyse onu alın, en pahalısı olmak zorunda değil aldıklarınız, işinizi görsün yeter... Önemli olan o yuvanın içinde sevdiğin kişiyle beraber mutlu mesut olmaktır...

veli-durak

1 kere evleniyoruz diyerekten masrafın altına giriyor damat, ondan sonra evlilikten huzur bekle :))

Görüş Bildir