Yazar Alev Alatlı Adalet Şurası'nda Konuştu: 'Roma Hukukunun Gözleri Bağlı Tanrıçası Bize Göre Değil'

 > 
140PAYLAŞIM

Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen 'Adalet Şurası'nın 'Medeniyetimizde Adalet Anlayışı' başlıklı oturumu Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı Selahaddin Menteş'in katıldığı oturumda yazar Alev Alatlı da konuşma yaptı.

Türkiye'nin gözleri fal taşı gibi açık, koruyan, kollayan, ne olduğunu anlamaya çalışan hakimlere ihtiyacı olduğunu söyleyen Alatlı, 'Roma hukukunun gözleri bağlı tanrıçası bize göre değil' dedi.

'Adalete olan güven yüzde 70'den yüzde 30'a düştü iddiaları doğru değil'

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Prof. Dr. Burhanettin Duran'ın başkanlığındaki oturumda konuşan yazar Alev Alatlı, "Geçmişte yargıya güven yüzde 70'ti, şimdi yüzde 30'lara düştü" şeklindeki iddiaların mesnetsiz olduğunu, araştırmaların hiç birinde böyle bir bulgu olmadığını dile getirdi.

'Adalet sistemi kötü diye çemkirmekle bu iş olmuyor'

Hukuk eğitiminin yüksek lisans ve doktora programları seviyesine çıkartılması gerektiğini ve belirli alanlarda lisans derecesi almış öğrencilerin hukuk eğitimi alması gerektiğini belirten Alatlı, "Hiç değilse hukuk eğitimine girişin serbest ama çıkışta sıkı kontrolün, imtihanın, meslek imtihanının yapılması gerekir. Baro, mutlaka elini taşın altına koymak zorundadır ve çağdaş bir iş tanımı geliştirmeye yardımcı olmalıdır. 'Adalet sistemi kötü' diye çemkirmekle bu iş olmuyor." dedi.

'Hakan Atilla'nın yargılandığı davayı gördükçe ürperdim'

Hakan Atilla'nın ABD'de yargılandığı davayı gördükçe ürperdiğini söyleyen Alatlı, Türkiye'nin gözleri fal taşı gibi açık, koruyan, kollayan, ne olduğunu anlamaya çalışan hakimlere ihtiyacı olduğunu söyledi ve devam etti: 

''Roma hukukunun gözleri bağlı tanrıçası bize göre değil. Bizim gözlerimiz fal taşı gibi açık olmalıdır. Türkiye'de ve yurt dışında, bizim gözleri fal taşı gibi açık, koruyan, kollayan, ne olduğunu anlamaya çalışan hakimlere ihtiyacımız var. Bunun önemini ABD'deki davaya bakarak anlayabiliriz. Hakan Atilla'nın yargılandığı davayı gördükçe ürperdim.''

Alatlı'nın 'Roma hukuku bize göre değil' sözleri sosyal medyanın gündem konusu oldu👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir