Yaşanan Büyük Krizle Birlikte İmkansızlıklar İçinde Kalan Venezuela'daki Tüyler Ürperten Psikiyatri Hastanesi

-
Abone ol

Milyonlarca insanın krizden etkilenen ülkeden kaçtığı Venezuela’daki Caracas Psikiyatri Hastanesi’nde çekilen fotoğraflar, zihinsel rahatsızlığı olan insanların ilaç ve tıbbi personel eksikliği içinde çektiği acıları gözler önüne seriyor.

Kaynak: https://www.mirror.co.uk/news/world-news...

Bu rahatsız edici fotoğraflar, Venezuela'da yaşanan krizin zihinsel sağlık tesisleri üzerindeki etkilerini gösteriyor.

Bir Güney Amerika psikiyatri hastanesinde çekilen fotoğraflarda hamam böceği ve dışkı ile kaplı odalardaki kirli yataklarda uyuyan savunmasız hastalar görülüyor.

Venezuela'daki Caracas Psikiyatri Hastanesinde çekilen can sıkıcı fotoğraflar, modern tarihteki en büyük siyasi ve ekonomik krizin sarstığı ülkede yaşanan bir ilaç kıtlığının ortasında kalan akıl hastalarının yaşadığı korkunç koşulları ortaya koyuyor.

Fotoğrafların kiminde kirli ve dolaşık çarşaflı paslı yatakların odalara doldurulduğu görülürken, bir diğerinde bir hasta yerdeki kirli ve yırtık bir yatak üzerinde yatıyor.

Duvarlara ve zeminlere sürülmüş dışkı izleri, fayanslar arasına yapılmış grafitiler ve parmaklıkların arkasındaki hastalar da oldukça dikkat çeken görüntüler arasında.

Hamamböceklerinin duvarlar boyunca süründüğü hastanede, yetersiz personel sayısı nedeniyle bina genelinde çöp ve ölü böcek yığınları oluşmuş durumda.

Merkezde depresyon, şizofreni ve diğer hastalıkları tedavi etmek için gerekli olan temel ilaçlar bile bulunmazken, hastaların yataklarının etiketlenmediği de gözden kaçmayan ayrıntılar arasında.

ABC'nin haberine göreyse hastanenin 126 yıl önce kurulan en geniş kanadında 20 aydır elektrik yok.

Venezuela genelinde hastane servisleri yaygın bir ilaç ve maaş krizi yaşamakta. Bunların hepsi ise 2013 yılından beri Başkan Nicolas Maduro'nun yönettiği hükümete bağlı.

Hastanedeki kriz kamuoyu tartışmalarının da bir parçası haline geldi.

Protestocular, ülkeye insani yardım kapsamında ilaç sokma çağrısında bulunan muhalefet ve sağlık çalışanları sendikalarının desteğiyle kamu hizmetlerinde iyileştirme talebinde bulundu.

Venezuela, dünyanın en büyük petrol rezervine sahip olmasına rağmen, dünyanın en fakir ülkelerinden biri.

Günlerce süren elektrik kesintilerinin yaşandığı ülkede, insanlar petrol fiyatlarının düşmesinin ardından gıda kıtlığı nedeniyle açlıktan ölüyorlar. Petrol gelirleriyle finanse edilen kamu hizmetleri ise çökmüş durumda.

Maduro hükümetinin daha fazla para basması ve sent başı yüzde 1,7 milyon ile aşırı enflasyona neden olması üzerine milyonlarca insan ülkeyi terk etti.

Bu insanlık krizi üzerine yapılan araştırmalar, Venezuela'daki çocukların yüzde 70'inin yetersiz beslenme belirtileri gösterdiğini ortaya koydu.

Maduro'nun ikinci yönetim dönemi 2025'te sona eriyor, ancak hükümet karşıtı göstericiler erken oylama çağrısında bulunmakta.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serdar-sirikci

onlar da gelsin nasıl olsa ülkemiz yol geçen hanı

corpse-bride

dünya sağlık örgütü mudahale edemıyor mu buraya sonucta ılac ve saglık personelı yardımında bulunabılırler ulkeye sokulmaları mı engellenıyor acaba ?

ilker-ilerler

Maduro insani yardımı (gıda) ülkeye almamış sınırda durdurmuştu. Üzerine bu gıdalar bizlerin kısır olmamız için gönderilmiştir gibi saçma bir açıklama yapmıştı.

corpse-bride

adam halkı sefalete dusurmek ıcın her haltı yemıs yanı tam halkı sömürme zıhnıyetı :(

tahir-boz

Çomarlar seviniyor, altın madenleri açılınca ülkemiz zenginleşecek diye. en büyük petrol rezervlerine sahip Venezuela, sefalet içinde. Senin heryerin altın olsa ne yazar. ülkenin başında Adam olmadıktan sonra

corpse-bride

altın madenınde arama yapan kanadalı .bızımkıler cebıne mı gırecek sanıyor bu ne ahmaklıktır

xeamonix

Aklıma outlast geldi

tumor

darısı malum bir ülkenin başına. ekonomik kriz ufak ufak başlar. ama tabi bu sadece başıdır. aheste aheste çıkar. zamanla ülkenin durumundan etkilenen halk delirip bu hastanelere kapatılmaya başlanır. sonra akıllarına deli göstermeye çalışıp hayatını mahvetmeye çalıştıkları birileri gelir. Ancak artık çok geçtir.

Görüş Bildir