Yarışma Kuralları İhlal Edilmiş: Eurovision, Filistin'e Desteği Nedeniyle İzlanda'ya Para Cezası Verdi

 > 
39PAYLAŞIM

Avrupa Yayın Birliği (EBU), İsrail'de düzenlenen 2019 Eurovision Şarkı Yarışması finalinde Filistin bayraklı atkı ile protesto gösterisi yapan İzlanda'ya para cezası verdi.

Euronews'te yer alan habere göre, Eurovision Şarkı Yarışması organizatörü Avrupa Yayın Birliği cumartesi günü yaptığı açıklamada, İzlanda'nın bu hareketinin siyasi davranışları yasaklayan kuralı ihlal ettiğini belirtti.

"Yarışmanın hiçbir durumda siyasileştirilmemesi gerekiyor"

Yarışmanın 2.6 sayılı kuralı, "Katılan yayıncıların, Eurovision Şarkı Yarışması'nın hiçbir durumda siyasileştirilmemesi ve araçsallaştırılmamasından emin olmak için ilgili delegasyonlarında ve ekiplerinde gerekli tüm adımların atılmasını sağlama gerekliliği olduğunu" öngörüyor.

İzlanda temsilcisi Hatari grubu ise İsrail'in Filistin toprakları üzerindeki işgaline karşı tavrı ile biliniyor.

İsrail'deki Eurovision'da Bayrak Açtılar: İzlandalı Grup Hatari ve Madonna'dan Filistin'e Destek - onedio.com
İsrail'deki Eurovision'da Bayrak Açtılar: İzlandalı Grup Hatari ve Madonna'dan Filistin'e Destek - onedio.com

Ceza onaylandı

EBU, açıklamasında İzlanda yayıncısını ne kadar para cezasına çarptırdıklarından bahsetmedi ancak "rekabet kurallarına uygun" olduğu belirtildi. EBU'ya göre ceza temyiz mahkemesince onaylandı.

"Politika ve kültürel bir etkinlik birbirine karıştırılamaz"

Yarışmada oylama devam ederken sahne alan dünyaca ünlü pop yıldızı Madonna'nın dansçısının arkasında bulunan Filistin bayrağı da izleyenlerin gözünden kaçmamıştı.

İsrail Kültür Bakanı Miki Regev, yarışma sonrası gazetecilere verdiği demeçte, "Bu bir hataydı, Madonna'ya büyük saygı duymakla birlikte, politika ve kültürel bir etkinlik birbirine karıştırılamaz." şeklinde konuşmuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir