Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yarım Saat İçerisinde Bir Kitabı Tamamen Anlayıp Hazmetmeyi Sağlayan, Öğrenmenin Kilidini Çözen Skimming Tekniği!

59PAYLAŞIM

Zaman sınırlı, okumayı istediğimiz kitaplar ise sınırsız. Bu yöntemi duyduktan sonra bilgileri depolarken bize teşekkür edeceksiniz.

Daha kısa sürede daha fazla okumamızın önündeki engelleri kaldıran bu yöntemi açıklarken şu kaynaktan, burada yer alan çalışmadan ve bu ilginç makaleden faydalandık.

Okumak güzel şey ama en iyi ihtimalle dakikada bir sayfa okuyabildiğimizi düşünürsek 600 sayfalık bir kitap için aralıksız 10 saatimizi ayırmamız gerekiyor.

Dikkatimizin dağılması, başka işlerle uğraşmamız yahut araya bir mesaj bildiriminin girmesi derken bu süreyi birkaç güne dağıtıyoruz. Yani ister kurgu ister kurgu-dışı olsun birkaç gün ayırmadan bir kitabı anlayarak bitirmek çok da mümkün değil. En azından bildiğimiz, klasik okuma yöntemi böyle işliyor ve biz buna alıştığımız için bu yöntemin verimli olduğunu düşünüyoruz.

Aslına bakacak olursak bir hikayeye dahil olduğumuz kurgu eserleri dışarıda bırakınca bilginin peşinde olduğumuz kitaplarda okumayı ve anlamayı hızlandırmak mümkün.

cpb-us-e1.wpmucdn.com

Akla gelen ilk yöntem hızlı hızlı sayfaları geçmek, göz atmak kitabı çabuk bitirmemizi sağlasa da çoğu bilgiyi de ıskalamamıza yol açıyor. Bir şeyleri hızlandırırken okuma deneyimini de mahvediyor. İkinci yöntem, Skimming yani Türkçeleştirirsek 'bilginin köpüğünü alma' ise işin bilimini okumaya dahil ediyor.

Skimming yönteminin güzel yanı okuduğunuzu detaylarıyla anlarken sadece gereken kısımları atlayıp okuma süresini dakikalar seviyesine indirmesi.

Geleneksel okuma tekniğiyle iki günde bitirdiğiniz makaleler Skimming ile on dakikada hazmedilir hale geliyor. Yalnız belirtmek gerek, adından da anlaşılacağı üzere Skimming ile okuduğumuz metnin ana fikrini, tezlerini anlıyor olsak da detaylı bir okumayla aynı etkiyi yaratması mümkün değil.

Kısa sürede daha fazla bilgiyi depolamak için en iyi yöntem, ilginizi çeken ve hızlıca takip ettiğimiz başlıkları ileride detaylı okumamıza yol açtığı için de daha iyi öğrenmenin yolunu açıyor.

Gelelim bu yöntemin inceliklerine.

Temel amacımızın daha kısa sürede daha fazla şey öğrenmek olduğunu düşünürsek bazı detayları dışarıda bırakmanın yollarını öğreneceğiz. Örneğin bir kitabın her bir bölümünün ilk paragrafı içerdiği fikirler itibarıyla çok kıymetlidir,  bu yüzden ilk paragrafı mutlaka detaylıca okuyoruz.

Çoğunlukla ilk paragraf tartışılacak konuların bir çerçevesini sunduğu için burada ilginizi çeken, işinize yarayacak bir anahtar kelimeyle karşılaşmadıysanız diğer paragrafların ilk cümlelerini okuyarak diğer bölüme geçiş yapıyoruz.

Bölümün ilk paragrafını okuyup diğer paragrafların ilk cümlelerini okuyarak ilerledik. Son iki paragraf, düğümün çözülmeye başladığı bölümdür.

Okuduklarınızın bir özeti yahut anlatılanların ulaştığı sonuç son bir-iki paragrafta yer alır, bölümün ilk paragrafında olduğu gibi bu paragrafları da dikkatlice okuyoruz, gerekirse argümanları somutlaştırmak için başlıklar halinde notlar alıyoruz.

Skimming yönteminin bir diğer ilkesi kitapta yer alan tabloların, grafiklerin ve görsellerin hiçbir zaman es geçilmemesi.

Bu görsel materyaller çoğu zaman birkaç sayfada anlatılabilecek bilgiyi bir çırpıda bizimle en somut haliyle buluşturacağı için onlara dikkat kesiliyoruz. Bunun yanında hem paragraflar bütününde hem de grafiklerde italik, kalın ya da tırnak içine alınmış sözcükleri/cümleleri iki kez okuyoruz.

Bunu tüm bölümler için tekrarladığımızda kitapta yer alan tüm bölümlerin ana fikrine sahip oluyoruz.

Yani bilginin bize gerektiği biçimde köpüğünü alıp detayları ihtiyaç halinde kullanmak için saklıyoruz. Çevremizde bunca kaynak varken yüzlerce sayfalık bir kitabı bir saatten kısa sürede hazmettikten sonra öğrenilecek diğer bilgilerin peşinde koşmak için Skimming hayatınızı kolaylaştıracak bir yöntem.

Benzer etkili yöntemler biliyorsanız bizimle yorumlarda paylaşır mısınız?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nisakaynar

Makale okurken farkında olmadan kullandığım yöntemmiş bu resmen. Zaman azlığı ve kaynak çokluğu nedeniyle bu yöntem gerçekten etkili. Ana fikri ve başlıkları anladıktan sonra ayrıntılı bilgi için o başlığa ait paragrafa geri dönüyorum.

pekala

yöntem fena değil işe yarar ana fikri kaparsınız ama bilgileri daha da kafada oturtmak ve netleştirmek için "olmasa da olur " denen kısımları da okumanın kesinlikle faydalı olacağı kanaatindeyim ancak kitabı her zamanki şekliyle okuyacaksak detaylarda boğulmamaya dikkat etmeliyiz yoksa o fazladan ayırdığımız zamanlar bize pek de bir şey katmaz

pekala

gerçekten hızlı okumak ve de gerekli kısımları kaçırmamak istiyorsanız süre tutarak paragraf sorusu çözmenin -uzun kafa karıştırıcı paragraflardan bahsediyorum -faydalı olacağını söyleyebilirim çünkü kitabı okuduğunuzda anlayıp anlamadığınızı kontrol etme imkanınız olmuyor ne yazık ki kitabı okudunuz ama belki çoğu kısmı kaçırdınız birçok kısmı da yanlış anladınız yanlış yorumladınız ve çok yavaş okuduğunuz için detaylarda kayboldunuz

poison-ivy

içeriğin başlığı hatalı olmuş, içeriği düzgün okumayanlar da saçma sapan yorumlar yapmış. her okumada değil ama yerine göre kullanılabilir bir teknik bence. makale, roman, hikaye, eleştiri gibi farklı farklı yazı türleri var. gene her okumanın amacı da aynı değildir; bilimsel içerikli bir kitapla bilimkurgu içerikli bir romanı aynı amaçla okumazsınız. birçok kaynaktan belli bir bilgi arandığında bunun gibi tarama teknikleri kullanılabilir. aynı şekilde kitabın tamamı bu şekilde okunacak diye bir kural yok. aradığınız şeyi bulduğunuzda normal okuma hızına dönebilirsiniz.

_searcher__

Olumsuz yorum yapanlara anlam veremedim. Bu yazı bilgi içerikli kitaplar için yazılmış. Suç ve ceza yı aynı yöntemle oku dememiş. Ama ertesi güne anlatmanız gereken bir konu hakkında karşınıza ilk kez çıkan bir makale ya da herhangi bir doktrin için göz ardı edilmeyecek bir yöntem

bakipcikicambi1

hizli okumada birinciligim var teknikleri her seyi bilirim gereksiz buluyorum zaten kitap okudukca hiziniz artiyor tekniklerle paragraflarda risk alamazsiniz kitap okuyun yeter normal laga lugaya gerek yok

Görüş Bildir