Görüş Bildir
Haberler
Yargıtay Tecavüz Davasını Bozdu, Mahkeme Aynı Cezayı Verdi

Yargıtay Tecavüz Davasını Bozdu, Mahkeme Aynı Cezayı Verdi

Onedio Medya
17.07.2015 - 13:09

Yargıtay, Erzurum'un Pasinler İlçesi'nde görev yapan Türkçe öğretmeni A.K.'ye tecavüz eden ve ağır yaralayan iki sanığa verilen 50 ile 58 yıl arasındakı hapis cezalarını bozdu. Ağır Ceza Mahkemesi, yeniden yargılanan sanıklara yine aynı cezayı verdi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Olay, 6 Nisan 2011 günü Pasinler ilçesinde meydana geldi. Pasinler'deki Milli Egemenlik İlköğretim Okulu'nda görevli öğretmen 27 yaşındaki A.K., evine giderken saldırıya uğradı. Saldırganlara karşı direnen A.K., bıçaklı ve taşlı saldırıda ağır yaralandı.

Tecavüze uğrayan A.K., ambulansla kaldırıldığı Erzurum'da Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakım altına alındı. Olayla ilgili olarak 27 yaşındaki Kadir Narmanlı ile işsiz olan aynı yaştaki arkadaşı Ümit Aydemir yakalandı ve mahkeme tarafından tutuklandı.

50-58 YIL ARASI HAPİS CEZASI

3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, 23 Eylül 2013 günü yapılan karar duruşmasında Kadir Narmanlı'ya, 'cinsel saldırı' suçundan 17, 'cinsel saldırı suçunun işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla öldürmeye teşebbüsten' 17, 'zor kullanmak suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmaktan' 12, 'birden fazla kişi ile silahlı yağma suçundan' da 12 olmak üzere toplam 58 yıl hapis cezası verdi.

Aynı mahkeme, Ümit Aydemir'i ise 'cinsel saldırı suçunun işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla öldürmeye teşebbüs' suçundan 15, 'cinsel saldırı suçundan' 14, 'birden fazla kişi ile silahlı yağma suçundan' 12, 'zor kullanmak suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak suçundan' 9, olmak üzere toplam 50 yıl hapis cezasına çarptırdı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

YARGITAY CEZAYI BOZDU

Sanık avukatlarının kararı temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi'nde görüşüldü. Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi Kadir Narmanlı ve Ümit Aydemir'in 'cinsel saldırı' suçu dışındaki cezalarını onarken, bu suçtan verilen cezayı bozdu. Yargıtay bozma gerekçesini, '28 Haziran 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6545 sayılı kanunun cinsel dokunulmazlığa karşı suçların yeniden düzenlenmesi karşısında; TCK'nın 7/2'nci maddesindeki 'suçun işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanun ile sonradan yürürlüğe giren kanunların hükümleri farklı ise failin lehine olan kanun uygulanır ve infaz olunur.' hükmünün gözetilerek lehe olan önceki ve sonraki kanunların bütün hükümlerinin olaya uygulanarak ortaya çıkan sonuçların birbirleriyle karşılaştırılması suretiyle belirlenmesi ve her iki kanunla ilgili uygulamanın, denetime imkan verecek şekilde kararda gösterilmesini gösterdi.

MAHKEME AYNI CEZAYI VERDİ

Yargıtay'ın bozma kararı üzerine 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Oltu Cezaevi'nde kalan Kadir Narmanlı ve Ümit Aydemir, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Kadir Narmanlı ile Ümit Aydemir suçu işlemediklerini, boşu boşuna cezaevinde yattıklarını iddia etti. Mahkeme heyeti, Narmanlı ve Aydemir'e önce verdiği cezalarının aynısını uygun gördü.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
1
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam