Görüş Bildir
Haberler
Yargıtay 'Ekonomik Şiddet' Saydı: Eşine Karşı Cimri Olan Koca İçin Tazminat Kararı

Yargıtay 'Ekonomik Şiddet' Saydı: Eşine Karşı Cimri Olan Koca İçin Tazminat Kararı

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, baktığı bir boşanma davasında, erkeğin 'aşırı cimri davranmak suretiyle eşine ekonomik şiddet uyguladığı, bu nedenle boşanmaya sebebiyet veren olaylarda erkeğin kadına nazaran daha ağır kusurlu olduğu' sonucuna vardı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

AA'nın aktardığı habere göre, Adana'da bir çift, şiddetli geçimsizlik nedeniyle karşılıklı boşanma davası açtı. Adana 8. Aile Mahkemesinde görülen davada, boşanmaya sebebiyet veren olaylarda tarafların eşit kusurlu oldukları kabul edildi. Tarafların boşanmalarına karar veren Mahkeme, kadının maddi ve manevi tazminat taleplerini, eşlerin eşit kusurlu sayılmaları nedeniyle reddetti.

Yargıtay yerel mahkemenin kararını bozdu

Yargıtay yerel mahkemenin kararını bozdu

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Kararda, yapılan yargılama ve toplanan delillerden, kadın ve erkeğin eşit kusurlu sayılamayacağı tespiti yapıldı.

Mahkemece kabul edilen ve gerçekleşen kusurlu davranışlarının yanında erkeğin ayrıca, 'aşırı cimri davranmak suretiyle eşine ekonomik şiddet uyguladığı'nın da anlaşıldığı belirtilen kararda, gerçekleşen bu durum karşısında boşanmaya sebebiyet veren olaylarda erkeğin, kadına nazaran daha ağır kusurlu olduğunun kabulünün gerekeceği vurgulandı. Kararda, buna rağmen hatalı kusur belirlemesi ile tarafların eşit kusurlu olduklarının kabulünün doğru olmadığı, bunun bozmayı gerektirdiği kaydedildi.

'Olaylar kadının kişilik haklarına da saldırı teşkil ediyor'

'Olaylar kadının kişilik haklarına da saldırı teşkil ediyor'
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Daire ayrıca, boşanmaya sebebiyet veren olaylarda erkeğin, kadına nazaran daha ağır kusurlu olması nedeniyle boşanmaya sebebiyet veren olayların aynı zamanda kadının kişilik haklarına da saldırı teşkil eder nitelikte olduğu sonucuna vardı.

Kadının boşanma sonucu eşinin maddi desteğinden yoksun kalacağına işaret eden Daire, kadın yararına Türk Medeni Kanunu'nun, 'maddi ve manevi tazminat'ı düzenleyen 'Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddi tazminat isteyebilir. Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.' hükümlerini içeren 174/1-2. maddesinin koşullarının oluştuğuna karar verdi.

Yerel mahkemenin 'yoksulluk nafakası' miktarı da az bulundu

Yerel mahkemenin 'yoksulluk nafakası' miktarı da az bulundu

Yerel mahkemenin kadın için belirlediği 'yoksulluk nafakası'nı da az bulan Daire kararında, tarafların gerçekleşen sosyal ve ekonomik durumlarına, nafakanın niteliğine, günün ekonomik koşullarına göre kadın yararına hükmolunan yoksulluk nafakası azdır. Mahkemece Türk Medeni Kanunu'nun 4. maddesindeki hakkaniyet ilkesi de dikkate alınarak daha uygun miktarda nafakaya hükmedilmesi gerekir. Bu yön gözetilmeden yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır.' tespitleri yapıldı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
42
10
5
5
4
3
2
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Tahir Boz

İşçi ve memurlar, bu mahkeme kararını emsal alarak hükümeti mahkemeye versinler, kendilerine aşırı cimri davrandığı için, tazminat davası açsınlar.

Rıza Sayar

Peki aşırı savurgan harcama da ekonomik şiddete giriyor mu sayın yargıtay kurulu? Çünkü bazı kadınlar sadece alışverişten anlıyor.

Sema candelen

1- Şimdi bu eşler kaç yıllık evli? 2- Kadın ve adam ne yapıyor çalışıyor mu emekli mi ? Gerçi kadın ev hanımı belli de erkek ne iş yapıyor? 3- aşırı cimriliğ... Devamını Gör