Yarattıkları Alternatif Dünyalarla Her Bölümünde Size Yaşadığınız Hayatı Sorgulatacak En İyi Distopik Diziler

49PAYLAŞIM

Birçoğunun konusu son zamanlarda yaşadığımız olaylara ne kadar da benziyor değil mi?

NOT: Dizi yorumları Beyazperde.com alınmıştır ve sıralamada dizilerin IMDb puanları esas alınmıştır.

22. The Rain (2018– )

IMDb: 6.3

Danimarkalı iki kardeş, yağmurla gelen ve İskandinavya nüfusunun çoğunu yok eden ölümcül virüsten kurtulmayı başarmıştır. Kendilerine yeni bir dünya kurmak isteyen kardeşler güvenli bir yer bulmak için yolculuğa çıkarlar. Büyük yıkımdan kurtulmayı başaran diğer gençlerle bir araya gelen kardeşler, yeni hayatlarında istedikleri kişi olmakta özgürdür. Geçmişte hissettikleri duyguların hiçbirini artık yaşayamayacaklarını düşünen gençler hayatta kalmak için savaş verirken, yaşadıkları birçok şeyin yeni hayatlarında da var olduğunu keşfederler.

21. The Society (2019– )

IMDb: 7.1

The Society, gizemli bir şekilde zengin New England kasabasına tıpa tıp benzeyen başka bir yere gönderilen bir grup gencin hikayesini konu ediyor. Gençler, yaşadıkları kasabanın benzeri olan bu yerde ailelere dair hiçbir ize rastlamaz. Başlarına gelenlere anlam vermeye çalışan gençler eve ve ailelerinin yanına dönmenin yolunu arar. Ancak her şeyden önemlisi öncelikle hayatta kalmanın yolunu bulmaları gerekir.

20. Lost in Space (2018– )

IMDb: 7.2

Yabancı bir gezegene zorunlu iniş yapan Robinsonlar tüm engellere rağmen hayatta kalmak ve gezegenden kaçmak için mücadele eder. Ama çevreleri gizli tehlikelerle doludur.

19. Colony (2016–2018)

IMDb: 7.4

Yakın gelecekte geçecek ve uzaylı saldırısına karşı işgal altında olan Los Angeles’ı mesken tutacak dizide Holloway; şehirde büyüyen direniş hareketi sonucu işgal hükümetiyle işbirliği yapmak zorunda kalan, Will Bowman isimli eski bir FBI ajanına hayat veriyor.

18. 3% (2016– )

IMDb: 7.4

İkiye bölünmüş dünyada bir taraf modern, zengin bir yaşam sürerken diğer taraf ise ekonomik açıdan oldukça kötü, sefalet ve yoksulluk içinde hayatta kalmaya çalışmaktadır. Zorlu şartlarda yaşayan insanlara dünyanın daha iyi olan tarafına geçmek için bir şans verilir. Fakat bu şansı elde etmek hiç kolay olmayacaktır. Çünkü aday olan insanlardan sadece %3'ü sefaletten kurtulabilecektir.

17. The Last Ship (2014–2018)

IMDb: 7.5

Dizi, bir virüs sebebiyle tüm insanlığın yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmasının ardından yaşanan kaos dolu ortamı sunuyor.

16. 12 Monkeys (2015–2018)

IMDb: 7.7

Dünyada insanlığın yok olmasına yetecek derecede tehlikeli olan bir virüs yaklaşık beş milyar kişinin ölümüne yol açmıştır. Geriye kalan az sayıdaki insan yer altlarına kurdukları barınaklarda yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Bu esnada virüsün yok olması için bir çözüm yolu bulan insanlar, zamanda geriye gidebilecekleri bir zaman makinesi yaparlar. İlk test sürüşü içinse eski bir mahkum olan James Cole gönüllü olur. James kendisini yedi yıl geride, bir akıl hastanesinde bulur. Akıl hastanesi gibi bir ortamda gelecekten geldiğini ve misyonunu anlattığında ise gerçek anlamda akıl hastası etiketi yemesine neden olur.

15. The 100 (2014– )

IMDb: 7.7

Kass Morgan'ın aynı isimli kitap serisinden uyarlanan The 100, bir kıyamet sonrası draması. Bir nükleer savaş dünyayı yok ettikten 97 yıl sonra, insanlıktan kalan tek örnekleri barındıran bir uzay gemisi, 100 genci dünyayı tekrar insanlarla doldurmak için geri gönderir...

14. Dollhouse (2009–2010)

IMDb: 7.7

Dizinin kahramanı Echo, üzerine aldığı görev için çeşitli kişiliklere bürünebilen bir karakter. Görevler de hemen her konuyu içerebiliyor; romantik de olabiliyor yasa dışı da. Echo, onunla aynı özelliği taşıyan bir grupla birlikte, belli bir kişiliğe bürünmediği zaman Dollhouse isimli yerde, zihni temizlenmiş bir biçimde yaşıyor. Dizi, Echo’nun aslında kim olduğunu bulmaya çalışması üzerine eğiliyor...

13. The OA (2016–2019)

IMDb: 7.9

Başrollerinde Brit Marling ve Zal Batmanglij’i buluşturan The OA, yedi sene önce kaybolduğunda gözleri görmeyen, kör bir kadın olan Prairie Johnson'ın, yıllar sonra gözleri düzelmiş bir şekilde ortaya çıkışının gizemli hikayesini anlatıyor.

12. The Man in the High Castle (2015–2019)

IMDb: 8.0

Phillip K. Dick’in aynı isimli romanından uyarlanan The Man In The High Castle, Nazi’lerin İkinci Dünya Savaşı’nı kazandıkları distopyasından yola çıkarak, bu durumda Kuzey Amerika’nın ne halde olacağını ekranlara yansıtıyor. Almanya ve Japonya’nın hükmettiği bu düzende insanlığın bir bölümü baskılara karşı direnmeye çalışırken, diğer bölümü bu işleyişi kabullenir.

11. Into the Badlands (2015–2019)

IMDb: 8.0

Derebeyler tarafından yönetilen bir ülkede, güçlü bir savaşçı ile genç bir adamın maceralı yolculuğunu anlatan Into the Badlands, dövüş sporlarından hoşlananların ilgisini çekecek türden. Dizinin başrollerinde Emily Beecham, Sarah Bolger, Orla Brady gibi isimler yer alıyor.

10. Humans (2015–2018)

IMDb: 8.0

Evinizin her ihtiyacını gideren robot-insanlar (Synth denilen androidler) hayatınızın bir parçası olsaydı nasıl olurdu? Teknolojik ilerlemeyle robotlara bağımlı yaşamımızı, robotların gözünden izlemeye davet eden yeni bilim kurgu dizisi Humans'ın başrollerinde Eva-Jane Willis, Emily Berrington, Gemma Chan gibi isimler yer alıyor.

9. In the Flesh (2013–2014)

IMDb: 8.0

Dizi, “uyanıştan” dört sene sonrasını konu almaktadır. Gönüllü İnsan Kuvvetleri zombi ayaklanmasını bastırmış, bütün zombiler ya öldürülmüş ya hapsedilmiş. Norlfork’da tedavi edilmiş ve topluma geri kazandırılmaya başlanmış.Topluma geri kazandırma projesi kapsamında hikayemizin merkezindeki karakterimiz Kieren Walker, kasabasına geri dönüyor. Dört sene önceki ölümünden sonra ne ailesi ne de kasabasındaki diğer kişiler onu tekrardan göreceklerini düşünmemişler ve bir anda karşılarına çıkan bu dramla nasıl başa çıkacakları konusunda hiçbir fikirleri bulunmamaktadır.

8. Altered Carbon (2018– )

IMDb: 8.1

Aynı isimli çizgi romandan uyarlanan Altered Carbon, insanların karakterlerini ve ruhlarını yeni bedenlere transfer edebildikleri alternatif bir gelecekte geçiyor...

7. The Walking Dead (2010– )

IMDb: 8.2

Kasabanın polis şefi Rick Grimes bir gün vurularak hastaneye kaldırılır; fakat o komadayken geçen sürede bildiği yaşam altüst olmuştur. Artık dünya, insan etiyle beslenen zombilerin insafına kalmıştır...

6. Sense8 (2015–2018)

IMDb: 8.3

Dizi, dünyanın 8 farklı yerinde yaşayan ve gizemli bir şekilde birbirleriyle bağlantıları olan 8 ayrı kişiyi merkezine alıyor. Birleşik Krallık, Seoul, Mumbai, Nairobi, Berlin, Mexico City, San Francisco ve Chicago’yu mesken tutan Sense8; her bölümde buralarda yaşayan bir karakteri yakından tanıtıyor...

5. The Handmaid's Tale (2017– )

IMDb: 8.5

Margaret Atwood’un aynı isimli romanından uyarlanan dizi, Gilead isimli bir toplumda geçiyor. Doğal sebepler nedeniyle nüfus düşüşü yaşayan bu toplumda kadınlar devletin malı olarak kabul ediliyor. Toplumun yeniden çoğalması için üreme hizmetine zorlanan Offred, bu acımasız koşullarda hayatta kalmaya çalışıyor.

4. Westworld (2016– )

IMDb: 8.7

Karanlık bir gelecekte geçecek dizi, zengin kesime hitap eden bir eğlence parkını mekan edinecek. Yapay zekaların kullanıldığı, gelen ziyaretçilerin katılabildiği oyunlarla dolu bu parkta; vahşi batı macerası sunan kısımda bir sorun ortaya çıkacak. Eğlenmeyi uman müşteriler, peşlerindeki silahlı nişancıdan kurtulmaya çalışacaklar.

3. Battlestar Galactica (2004–2009)

IMDb: 8.7

İnsanlar tarafından yaratılan, yapay zeka-makine birleşimi saylonların, insanlarla eşit haklara sahip olmak istemesi ve bunun üzerine ayaklanıp insan ırkına savaş açmasının ardından çok az insan hayatta kalmayı başarır. Galactica adlı savaş gemileriyle uzaya açılan bu insanlar, kutsal metinlerde de adı geçen, insanlığın kalanının yaşadığına inandıkları Dünya adlı gezegeni aramaya koyulurlar. Bilinmeyene doğru bu uzun yolculukta bir yandan saylonlarla savaşırken, bir yandan da gemideki yeni düzeni korumak zorundadırlar...

2. Black Mirror (2011– )

IMDb: 8.8

Bir bilim kurgu antolojisi dizisi olan Black Mirror, insanlığın en görkemli buluşlarının ve en karanlık içgüdülerinin zıtlaştığı karmaşık ve teknolojiyle dolu bir yakın geleceği konu alıyor.

1. Firefly (2002–2003)

IMDb: 9.0

2517 yılında Serenity isimli bir uzay gemisinde görevli dokuz kişinin maceralarını anlatan Firefly, unutulmayan bilim kurgu serilerinden biri. Serenity gemisinin kaptanı ve mürettebatın bir kısmı iç savaşta kaybeden askerlerdendir. Bu askerler, galaksi hükümetinin hükmedemediği yerlerdeki yasa dışı işlerle uğraşan birer uzay kovboyudur aslında...

Önerileri aldık. Peki izlerken ne yiyeceğiz? Sen de film - dizi keyfini Ruffles ile taçlandır, ekran başında olduğun her andan keyif al.

Aç bi’ film Ruffles’la dalgana bak!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
usleehun

Snowpiercer olmalıydı bu listede

bookworm

Dizi-Film izleyecek zaman bile yok :(

alienca

#9 in the flesh iyi gidiyordu ama birden final yaptı hayal kırıklığı

nightmare5

The Society iptal edildi :(

Görüş Bildir