Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yarattığı Gerginlik Hissiyle Denizi Kumsalı İnsana Zehir Eden Bir Korku: Talassofobi

-

İç çeke çeke baktığınız engin denizlerin, okyanusların fotoğraflarının bir başkası için tahammül edilemez olduğu hiç aklınıza gelir miydi bilmiyoruz ama böyle bir durum gerçekten de var.

Talassofobi tanım olarak deniz ve okyanus gibi engin su kütlelerinden korkma durumu olarak biliniyor.

Yani bu fobiye sahip olan insanlar denizde olma fikrine tahammül bile edemiyorlar.

Üstelik fobinin sınırları bunlarla kısıtlı da değil.

Nitekim talassofobi, aynı zamanda deniz ve okyanus yüzeylerinin altında bulunan büyük canlılardan veya cansız cisimlerden korkma durumunu da içine alan bir kavram.

Burada önemli bir noktaya parmak basmak lazım.

Talassofobiyi kesinlikle boğulma korkusu ile karıştırmamak gerekiyor. Nitekim o bambaşka bir konu.

Bu fobi daha çok ıssız bucaksız su kütlelerinin devasalığını düşündükçe dehşete kapılmakla ilgili.

Deniz ve okyanusun o bilinmezliği, kişiyi huzursuz edip gergin bir hale sokuyor.

Bu noktada bir etken de kişinin karadan uzak olmasının verdiği korku.

Ayaklarını yere basamamanın, dibe doğru giderse sonu olmayan bir boşlukta kaybolup gitmenin verdiği dehşet hissi, kişinin zihninde ve vücudunda gerilimi üst düzeye çıkarıyor.

Bu korkuya sahip olan herkes tam olarak denizin kendisinden korkmuyor olabiliyor.

Nitekim bazen denizden ziyade, denizin içinde olması muhtemel canlılardan, hatta yaratıklardan da korkuyorlar. Diplerden bir şeylerin gelip onları aşağıya çekeceğini düşünüyorlar. Bu durum talassofobinin bir alt türü olarak geçiyor.

Dolayısıyla bırakın denizde olmayı, denizde olma fikri, hatta deniz ve denizin altındaki canlıların fotoğrafları bile korkmaları için yeterli olabiliyor.

Özellikle de denizin daha koyu olduğu durumlar, bu fobinin tavan yapmasına neden olabiliyor.

Peki siz bu fotoğraflara baktığınızda ufak bir ürperme hissediyor musunuz?

Yoksa huzurla mı doluyorsunuz?

Belki de hiçbir şey hissetmiyorsunuz, gayet normal karşılıyorsunuz.

Son iki durum geçerliyse problem yok, ancak ilk durum varsa ve gerçekten de bu fotoğraflar veya denizin kendisi sizi dehşete düşürüyorsa, bu fobiye sahip olabilirsiniz.

Ne diyelim, her halükarda deniz gibi harika bir şeyi adeta zehir eden bir fobi olduğu kesin talassofobinin.

Peki siz deniz ve okyanuslardan, ya da onlardan ziyade içindeki canlılardan korkuyor musunuz?

Evet, şimdi bile gerildim.
Hayır, denizdeyken huzurla doluyorum.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
irmak-sayim

asla denize giremiyorum google earth den okyanusa girince bile korkuyorum hem canlılardan hem de suyun kendsisinden ben havuzda iyiyim

divacanan

Ben bu korkum olduğunu biliyordum ama bir adı olduğunu bilmiyordum. Hatta Pearl's Peril adlı oyunu oynuyorum. 19. bölümde 'Atlantis Kayalıkları' diye bir sahne var. O sahne ilk açıldığında bayağı ürpermiştim. Alt tarafı bir çizim, bir oyun ama kötü hissetmiştim, neyse.. Kötü bir duygu, denize adım atamıyorum, yayınladığınız türden fotoğrafları nerde görsem geriliyorum, filmlerde bu tür sahneler olduğunda da geriliyorum..Fakat sahillerde gezmeyi, denizi koklamayı, denizi seyretmeyi, vapura binmeyi seviyorum. Tuhaf bir şey :/

Gizli Kullanıcı

tatile gidip denize giremiyorum. Deniz içinde olabilecek canlılar olayı çok ürkünç. böyle bir korkum vardı ama adını bilmiyordum. Hep o gerizekalı deniz ile ilgili gerilim filmleri, köpek balığı filmleri yüzünden. Türkiye de köpek balığı yokmuş muş muş, ne olcakmış mış. Sanki karadeniz ege akdeniz göl. okyanusla bağlı değil. milyarda bir ihtimal olsa bile yakınında olabilme ihtimalinden nefret ediyorum. Ahtapot, deniz anaları, yengeçler ve bir sürü deniz canlıları... deniz ürünleri bile yemiyorum. bazen havuzda bile suyun içini göremeyince ürküyorum. Yüzmeyi biliyorum, seviyorum da ama olduğum feribot batsa her halde kalp krizinden ölürüm. hep o insanları gerelim diye yapılan aptal, insanları bir ısırığıyla ortadan ikiye bölen köpek balığı filmleri yüzünden. eminim ki bu hastalığa sahip insanların büyük bir kısmı bu korkuyu o filmler yüzünden yaşıyorlar.

firebreather

kıyı kısımlarda dalarak yüzmeyi severim ama feribot veya uçaktayken hissettiğim şeylerin haddi hesabı yok. insanı klostrofobiden sonra en çok tüketen korku bence.

aexie

yüzmeyi çok severim ama yosunlardan ve denizin içindeki zincirlerden korkuyorum

Görüş Bildir