Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim, Kansere Karşı Başlattığı Savaşı Adım Adım Kazanıyor

 > -

Tıbbi gelişmelerin hızla arttığı çağımızda, en çok sorulan sorulardan birisi "eğer bilim ve tıp bu kadar geliştiyse, neden insanlar hala kanser yüzünden ölüyor?" oluyor. Bu sorunun cevabı oldukça karmaşık, fakat bir o kadar da kesin: Bilim, kansere karşı başlattığı savaşı kazanmak üzere.

Kaynak: http://www.realclearscience.com/journal_...

1. Kanser yüzünden ölüyoruz, çünkü bir çoğumuz kanserden ölebilecek kadar uzun yaşıyor

1900 yılında, erkeklerde ortalama yaşam süresi 46.3, kadınlarda ise 48.3 idi. Fakat 2010 yılına gelindiğinde, erkeklerde ortalama yaşam süresi 76.2 olarak belirlendi. Kadınlarda için bu rakam 81.1'e kadar çıkıyor. '1900 yılında yaşlı insan diye bir şey yoktu' demek elbette çok yanlış olur. Tabii ki yaşlı insanlar da vardı, fakat bu insanların genel nüfusa göre oranı oldukça düşüktü. Örneğin, 1900 yılında 60 yaşına kadar yaşayan insan sayısı nüfusun yarısından azdı, fakat 2000 yılında 80 yaşına kadar yaşayan insanların sayısı toplam nüfusun yarısından fazlaydı.

2. Günümüzde, bilimsel ve teknolojik gelişmeler sayesinde, 'difteri' artık ölüme neden olamıyor. 1900 yılında, difteri ölümlerin %10'undan sorumluydu

3. 1900 yılında kansere bağlı ölüm oranı %8 idi, 2010 yılında ise bu oran %2

İnsanların ortalama yaşam süresi ve yaşlı insan sayısı hızla artıyor. Bu bilgi, geçtiğimiz günlerde The New England gazetesinde paylaşılan verinin de nedenini açıklıyor aslında. Bu veriye göre, 1900 yılında kansere bağlı ölüm oranı %8 idi, 2010 yılında ise bu oran %2.

4. 84 yaş ve üstü için kalp hastalıkları kanserden daha tehlikeli

Kansere bağlı ölümlerde düşüş yaşıyoruz çünkü kansere neden olan şeyler doğada tükeniyor. George Johnson'un bu konu hakkında New York Times'da yazdıkları şöyle:

"55 ve 84 yaşları arasında olan insanlar için, kansere neden olan virüsler, kalp rahatsızlıklarından daha büyük bir ölüm tehlikesi oluşturuyor. Fakat 84 yaşından daha büyük insanlar için en büyük tehlikeyi kalp hastalıkları oluşturuyor. Geçtiğimiz yıllarda, kalp hastalıklarının tedavisinde büyük gelişmeler yaşandığı için, bu rahatsızlıklar tedavi ediliyor ve kanser, kalp hastalıkları ile arasında bulunan farkı hızla kapatıyor."

5. Kanser teşhisi konusunda her geçen gün daha ileri gidiyoruz

Aslında bu çok da mükemmel bir haber değil. Çünkü erken teşhis demek, her zaman 'daha uzun yaşamak' anlamına gelmiyor. Fakat, hastaların rahatsızlıklarını teşhis edebilmek ve bu teşhise göre derhal tedaviye başlayabilmek her zaman en iyisi. Erken teşhis iyileşme garantisi vermese de, iyileşme ihtimalini oldukça yükseltiyor.

6. İnsanoğlu, kansere karşı başlattığı savaşı adım adım kazanıyor

Peki nasıl? 2014 yılında yürütülen bir araştırmaya göre, kansere karşı başlatılan savaşı kazanmamız bir takım faktörlere bağlı. Bu faktörlerden bazıları erken teşhis, önleyici ölçümler ve gelişmiş tedavi koşulları olarak sıralanabilir. Rakamlar ile konuşmak gerekirse: 1991 yılında her 100.000 kişiden 215'i kanser nedeniyle ölüyorken, 2010 yılında bu sayı 172. Yukarıdaki grafikte, rakamların düşüşünü çok net bir şekilde görebilirsiniz. Bu grafiği yorumladığımızda, kanserin sonunun çok yakın olduğu söylenebilir. Bilim adına kazanılacak yeni bir zafer yolda!

7. 1900 ve 2010 arasında kaydedilen gelişme, ölüm oranlarındaki düşüş ile kanıtlandı

1900 yılında, ölüm nedenlerinin başlıcalarını bulaşıcı virüsler oluşturuyordu. Bunlardan en tehlikeli üç tanesi akciğer yangısı, tüberküloz, ve sindirim sistemi ile ilgili virüslerdi. 2010 yılına gelindiğinde ise, ölüme en çok neden olan üç rahatsızlık kalp problemi, kanser ve solunumla ilgili bulaşıcı olmayan rahatsızlıklardı. Bu bilgiye bakarak diyebiliriz ki, mikrobiyoloji geçtiğimiz 100 yıl içerisinde çok büyük bir zafer kazandı ve kanserin sonu oldukça yakın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feyk

kanser gercek anlamda yenilirse olumsuzlugun kapisi aralanir. olumsuzluk olmasa bile insanlarin cok cok uzun yillar yasamasi mumkun olur. insan hucresi bolunurken, dna her kopyalandiginda uclari kopyalanmaz ve kisalir. bu yuzden dna in uc kisimlarinda gercek yasam kodlarinin bulunmadigi telomer denen bos kisimlar vardir. bunlar her kopyalanmada kisalir taki artik dna nin esas koku zarar gorup kopyalanamiyana kadar. yani insan hucresinin cogalma sayisi limitlidir. bu limiti asmak mumkun. telomeraz enzimi ile telemorler uzatilabilir ama buda kanseri tetikliyor. bu sebeble kanseri yenmek.olumsuz yasamin anahtari. bazi kanser hucreleri sonsuz kopyalanma yetenegi ile olumsuzluge sahipdir mesela. lab ortaminda 50 yildir surekli bolunen olumsuz hucreler vardir. yani teorik olarak insan vucudunun sonsuza kadar kendini tamir edip yenilemesini saglamak mumkun

furkan-gunduz

lakin 1900lü yıllar milyonlarca kişinin kaybedildiği savaşlara da yuva olmuştur.

ruh-adam

Ağzının dediğiyle kulağının duyduğunun tuttuğunu hiç sanmıyorum. Kansere neden olan virüs?

arpiyar_stepany

EBV -HBV -HCV - HPV -HTLV-1 - HTLV-2 -HSV-8 aklıma geldikçe editlerim

lahme

Mutasyon

kaan0

1. Maddede kansere neden olan VİRÜSLER'den bahsetmişsiniz. Saysanıza birkaçını? Kansere virüsler neden olmaz. Kanser, hücrelerin doğal döngüleri içerisinde bölünmeleri sırasında; radyasyon, genetik bozukluklar vs. gibi sebeplerle mutasyona uğramasının sonucunda oluşur. Kanserli hücreler her insanda her zaman mevcuttur fakat bir tümör haline gelebilmeleri için doğru şekilde mutantlaşmaları gerekir. Mutant hücrelerin kansere dönüşmesi için önlerindeki bir diğer engel de bağışıklık sistemimizdir. Bağışıklık sistemi bu hücreleri tanır ve yok eder. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, kansere sebep olabilir. Hatta organ nakilleri sırasında nakledilen organın yok edilmesini önlemek amacıyla zayıflatılan bağışıklık sistemi sonucu birçok kanserli hücre oluşabilir. Bir diğer konu ise, sigara nasıl kanser yapar. Ya da ağzımızda çıkan bir yara. Sigara içerseniz, dumanın temas ettiği kısımlar tahriş olur ve buralardaki doku onarımı sırasında oldukça fazla sayıda hücre bölünmesi gerçekleşir. Bu bölünmeler ne kadar çok olursa, bölünme sırasında yanlışlık yapılma ihtimali de o kadar artar. Bu sebeple yaralar, kanserli hücrelere davetiye çıkarırlar. Umarım bu bilgi birilerine yardımcı olur..

ruh-adam

Hacı aynısını şimdi ben yazıyordum kansere sebep olabilecek yetkinlikte DNA mutasyonu sağlayacak bir virüs yok. En fazla bir Virüs kanserin şiddetini etkiliyebiliyor dolaylı olarak.

akif-fuat-tombul

bu sadece bir tanesi keşke elinizin altında internet varken ufacık bir araştıma yapıp kendinizi komik duruma düşürmeseydiniz... İnsan papilloma virüsü, insan papilloma virüs ya da human papilloma virus (HPV veya İPV) papillomavirus ailesine mensup, deri ve mukozal yüzeylerdeki bazal epitelyal tabaka hücrelerini enfekte eden bir DNA virusu. 1970'li yıllarla beraber HPV ve kanser ilişkisi üzerinde çalışmalar başlamış ve pozitif bulgularla beraber günümüzde önemli bir bilgi birikimi elde edilmiştir[1]. Şimdiye dek 100'den fazla HPV tipi saptanmıştır[2]. HPV; serviks, penis, vulva, vajina, anüs, ağız, orafarinks ve diğer mukozal bölgeleri tutarak, bu bölgelerde kansere neden olabilmektedir[3]. Özellikle serviks kanseri olgularının neredeyse tümünde (%99,7) HPV DNA izole edilmektedir[4].

mdjanissary

kaan kılıc tam olarak hangi bolumde okuyosun yada okuyomusun yada ne içtin onu bilmiyorum ama o kadar emin konusma bence:) ben sana sayim bikacını HPV HBV EBV vs. birçok virus kansere neden olur.

sedamentasyon

bilmediğiniz bir konuda neden insanları yanıltıyorsunuz? EBV HPV HBV HCV SV40 bunlar sadece şu an aklıma gelenler lenfomadan tutun rahim ağzı kanserine ağız-boyun kanserlerine kadar bir çok kanserde virusların rolu oldugu kanıtlandı. ve birçok kanserde daha diğer virusların rol oynadığı düşünülüyor.kesin yargılarla insanları yanlış bilgilendiriyorsunuz.

feyk

kanser dna nin mutasyona ugramasiyla, hucrenin kontrolsuz cogalmasindan kaynaklanan bir hastalik. virus dedigimiz varliklarda insan hucresine girip cekirdegine nufus ettikden sonra insan dna sini bypass ederek, hatta degisiklige ugratarak hucrenin kontrolunu elegeciren canlilardir. insan dna sini degisiklige ugrattiklarindan kansere neden olmalari cok olasidir.

kaan0

Bilmiyordum! allah belamı versin bilmiyordum! Millet anama avradıma sövecek bu yorum yüzünden arkadaş.

ansaneri

1. söylediği yaşlıların olmamasının cevabını 2. de zaten vermiş. sonuçta salgın hastalıklar, topyekün savaşlar vb. 1900 lerin başında birçok insanın yaşlanamadan ölmesine sebep oldu. Ayrıca kansere virüs neden olmuyor.

ruh-adam

"çünkü kansere neden olan virüslerin bedenimizi ele geçirmesine yetecek kadar uzun yaşıyoruz" Yaşam süresinin uzamasının Kansere neden olan virüslerin bedeni ele geçirmesi için bir fırsat olarak yazmış. Topyekun yanlış bir bilgi.

ansaneri

Kansere neden olan virüs olarak kastettiği kanser sebeplerinin tamamı olabilir ama yazının akışı saçma gidiyor zaten. bu durumda bence tamamen çeviri hatası.

Görüş Bildir