Vücut Olumlama Hareketinin Obezite Reklamı Yapmadığını Neden Bir An Önce Kabul Etmeliyiz?

315PAYLAŞIM

Vücut olumlama hareketi ortaya çıktığından bu yana, bu yaklaşımın obezliği normalleştirdiğini söyleyen bir grup aktivist de var. Her ne kadar bunun aksi onlarca kadın tarafından ispatlanmış olsa da, sahip olduğumuz vücuttan gurur duymak hala bazı çevrelere göre şişmanlığın propagandasını yapmak olarak görülüyor. Peki buna neden bir an önce son vermeliyiz, işte sizler için Revelist'ten derledik.

Kaynak: http://www.revelist.com/feminism/body-po...

The Odyssey dergisi için yazdığı yazıda Vianka Cotton, obezite ve vücut olumlama arasında kurulan bağlantıyı kendine göre açıkladı.

Önce haraketin bizlere Ashley Graham gibi, genç kadınlara iyi örnek olan figürler verdiğinden bahsetti fakat sonra 'hareketsiz bir yaşam tarzında' teşvik ettiğini öne sürerek eleştirdi.

"Obeziteyi normalleştirmek bir sorundur! Bu hareketin savunucuları inkara mı kapılmışlar? İnsanların görüşlerine aşırı odaklanmışlar mı? Genç kadınlara ve kızlara gönderdiğimiz mesaj radikaldir. Zayıf olmak yapılan baskı yerini "obez olmak iyi" etkisine bırakmıştır. İkisi de doğru değil. Sağlıklı olan ne zaman seksi olabilecek, sağlığı ne zaman normalleştireceğiz?"

Öte yandan bu ve bunun gibi birçok hareket aslında sağlığı normalleştiriyor!

Öyle ki siz de sonra zamanlarda Instagram hesabınızda onlarca sağlıklı meyve suyu, yemek tarifi görmüyor musunuz?

Ayrıca ünlüleri bile daha çok spor merkezlerinde görmeye alıştık.

Pinterest, Instagram ya da diğer tüm sosyal medya mecraları giderek sağlıkla dolmaya başladı. 

Yani aslında sağlıklı olmak, biz zayıf olmayı güzel olmakla eşleştirdiğimizden beri seksi olmaya eşdeğer kabul ediliyor.

Özgüven kazandırma, kendi vücudunda mutlu olma ve vücut olumlamanın obezite ile aynı kefeye konması işte tam da bu yüzden saçma.

Ünlü model ve anne Tess Holliday, bir keresinde 'sağlık ve kendini sevme' arasında bir ayrım yaptığını söylemişti.

Bu 'vücut olumlama hareketini tam olarak karşılayan bir bakış açısı değil.

Cotton dergisi şöyle açıklıyor; "Öz-sevgi zaten sağlıkla doğrudan ilişkili değil midir? Özgüven ve obezite arasındaki çizgi nerede tam olarak? Bu noktada medyanın oynadığı rol çok büyük çünkü, obezite bir salgın olmanın yanında bir hastalıktır da."

İnsanın kendini sevmesi ve sağlık arasında, özgüven ve obezite arasında olmadığı gibi herhangi bir ilişki olmasına gerek yok. Kendinizi sevmek demek, spor yapmaktan kaçmak, fast food yemek ve hareketsiz, hantal bir yaşam sürmek anlamına gelemez.

Vücudunuzda ilgili özgüven sahibi olmak, kendinize seçim yapma fırsatı vermektir. Yani ister yersiniz, ister yemezsiniz. İster spor yapar, ister yan gelir yatarsınız. Öz-sevgi ve fiziksel özgüven kadınların vücutlarına istedikleri gibi davranma özgürlüğü olduğunu savunan bir harekettir.

Her ne kadar kilo ve sağlık arasında direkt olarak bir bağ olmasa da fazla kilosu olan kişilerin kalp damar sağlığı, kolesterol, tansiyon vb. gibi sorunlarla daha sık karşılaştığı aşikar. Bunlar gibi diyabet de birçok kişiyi kilo ayırt etmeden etkileyen bir hastalık.

Sonuç olarak vücut olumlamayı birkaç kelimelik bir kalıba sokmaktansa, kadınların vücutlarıyla ilgili verdiği kararlara saygı duyması olarak anlamak doğru yaklaşım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
joelee

Beden Olumlama Nedir: İnsanın elinde olmayan bir şeyi kabullenmesini ve onu da kendi parçası olduğu için sevmesidir. Kendimden örnek vereyim, sağ ayağımın yan tarafında 2 yaşındayken olan bir leke var. Hemşire beceriksiz bir şekilde iğne yapmış oraya ve beceremediği için orası kangren, kırmızı duruyor hala. Benim bunu kabullenip sevmem beden olumlamadır işte. Elimde değil bunu düzeltmek ve sağlığıma herhangi bir zarar vermiyor o küçük leke. Kötü Bir Şeye Teşvik Nedir: İnsanın elinde olan ve düzeltebilecekken onu bu şeye teşvik edip kabullenmesini sağlamak. Obezite mesela. Bir insanın hormonal bozukluğu varsa bu tedavi edilir veya ilaçlardansa o ilaçlar kesildiğinde verilir o kilo, bunda sıkıntı yok. Ama çok yiyip spor yapmazsan suçunu metabolizmana atamazsın! Obezler engelli kategorisine giriyor ve tedavi edilmezse sonunun ölüme kadar gideceğini biliyoruz. Şişman insanlar, zayıflayın. Sağlığınız için söylüyorum.

Gizli Kullanıcı

bir insan merdiven çıkarken nefes nefese kalıyor, aşırı terliyor, bir koltuğa rahat sığamıyor, abur cuburdan vazgeçemiyor, elbise giyemiyor, koşamıyor spor yapamıyor ise bu bir hastalıktır, açık ve net söylüyorum biyolojik değil psikolojik hastalıktır ve üzerine ben böyleyim kabul eden etsin diyorsa şizofreni seviyesine geçmiştir, balık eti tamam ama obezite kalp-damar kolestrol tansiyon vs hem bedeni hem ruhu kaynamış kurbağa gibi ağır ağır öldürür. diyetisyen spor salonu hap ilaç vs hikaye, gerçekte nazıl zayıflanacağını hepimiz biliyoruz kendimizi kandırmayalım, yemeyin kardeşim yemeyin, bedeniniz sizden cips-kola-hamburger istemiyor kendi haline bırakın o yolunu bulup doğal halini alır, beyin taşıyor ama kontrol edemiyorsanız ağıllarda et için yetiştirilen besi hayvanlarından farkınız yok demektir.

colombian

bu editör bu konuda haklı çıkmak için ısrarcı davranıyor.ve yine olmamış daha öncede anlattım tekrar anlatayım.kim ne derse desin bu obeziteyi meşrulştırmaktır bunun lamı cimi yok.beden olumlama şöyle olsa kabulüm;doğum leken vardır,ne bilim kaşın şöyledir gözün böyledir,vücudunda çatlaklar vardır vs vs ya da elinde olmayan sebeplerden dolayı kilolusundur ilaç kullanıyosundur vs vs herneyse yani insanın elinde olmayan şeyleri kusur gibi görmemek tam tersine her insanın kendi kusurlarıyla güzel olduğunu benimsemek ve benimsetmek daha isabetli bi hareket olur.sırf dürüme hayır diyemiyorum boğazımı tutamıyorum diyerek kiloları alıp alıp semirip ortalıkta ııımmmmh bende çok güzelim çok sağlıklıyım diye dolanmak ''ben kendimi böyle kandırıyorum siz de böyle düşünün'' demekle aynı bence.ayrıca iradesine sahip çıkan yemesine içmesini dikkat eden sporunu yapan insan hem estetikti hem daha sağlıklıdır kardeşim 2 2 4 eder.fotoğraflardaki örnekler de gayet obez insanlar..

katilicee

Konuyla alakasız bir biçimde soruyorum. Beden olumlama tam olarak benim yaptığım bir durum mu? Obezite değilim. Balık etliyim normalden birazcık fazlam var. Hani daha önce hiç bu kadar kilo almamıştım ama depresyona girdim bir dönem ve bende kiloya dönüştü. Ama dediğim gibi sadece eski normal halime göre daha kiloluydum bu da tabi ki dikkat çekti çevremde herkes "kilo almışsın zayıfla" gibi cümleler kuruyorlar hala daha. Ben aynaya baktığımda bedenimden çok rahatsız değilim insanları umursamıyorum. Ama bu yememe dikkat etmicem spor yapmıcam ideal kiloma kavuşmayacağım anlamına gelmiyor. Çünkü sağlık açısından kendimi rahatsız hissediyorum. Ama insanlara kulağımı tıkadım,umrumda değil. Şuan evet birazcık zayıflasam iyi olacak ama böyle de kötü görünmüyorum halindeyim.

Gizli Kullanıcı

Olmamış. Obezite hastalıktır.

Görüş Bildir