Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Şehirlerinden Biri: Venedik'e Giriş Turistlere Ücretli Oluyor

 > -

İtalyan Meclisi'nde kabul edilen 2019 bütçesine göre, Venedik'e giden turistlerden 2,5 ile 10 avro arasında giriş ücreti alınacak. 

İtalya'da 2019 devlet bütçesine göre, Venedik'e giden turistlerden alınacak ek ücretin adı: "Kente giriş vergisi"

Kabul edilen 2019 devlet bütçesinde, Venedik'e giden turistlerden düşük sezonda 2,5, yüksek sezonda ise 5 ile 10 avro arasında kente giriş parası alınması maddesi yer aldı.

Venedik Belediyesinin de talebi olan kente giriş vergisinin, otobüs, uçak, tren ve gemi biletlerine ekleneceği bildirildi.

Venedik'te şu ana kadar turistlere uygulanan ve otellerin aldığı "konaklama vergisi"nin ise "kente giriş vergisi" ile birlikte sona ereceği belirtildi.

Roma ve Milano'dan sonra İtalya'nın en çok turist alan 3'üncü kenti olan Venedik'e resmi rakamlara göre yılda yaklaşık 20 milyonu aşkın turist geliyor.

Venedik Belediyesi, turistlerin kente giriş yaptığı stratejik noktalara sayaçlar kurmuştu.

100'den fazla adayı birbirine bağlayan kanalları ve köprüleriyle tanınan Venedik, son yıllarda "fazla turistten" dolayı bölge halkının protestolarına sahne oluyor.

Kent sokaklarında gezen sarhoş turistlere önlem olarak  "meşru bir neden olmaksızın kamusal alanda tüketim için taşınan her türlü alkollü içkiyi" yasaklayan yasa tasarısı gündeme gelmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir