Vasiyetinde Çocuklara Yuva İstemişti: Afrin Şehidi Musa Özalkan'ın Evine Haciz

 > 
3bPAYLAŞIM

Afrin'de yürütülen Zeytin Dalı Operasyonu sırasında şehit olan ve bıraktığı vasiyetiyle tüm Türkiye'yi duygulandıran Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan'a şehit olmasından bir gün sonra 2009 yılında karıştığı bir trafik kazası nedeniyle haciz geldi. Adalet Bakanlığı ise haciz talebinde bulunan avukat hakkında suç duyurusunda bulundu.

Afrin Şehidi Musa Özalkan, şehit olursa Telafer'deki Türkmen çocuklar için anaokulu, kreş veya kültür merkezi yapılmasını istemişti.

'Çocuklara Yuva' İstedi: Afrin Şehidi Musa Özalkan'ın Gözleri Yaşartan Vasiyeti - onedio.com
'Çocuklara Yuva' İstedi: Afrin Şehidi Musa Özalkan'ın Gözleri Yaşartan Vasiyeti - onedio.com

22 Ocak'ta şehit olan Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan, 2009 yılında bir trafik kazasına karışmış.

Sözcü Gazetesi'nden Veli Toprak'ın haberine göre, aracında kasko olmayan Özalkan aracına çarptığı Serkan ve Züleyha Saçan isimli karı-kocanın arabasını kendi cebinden tamir ettirdi.

Kaza yargıya taşındı, Özalkan, 109 bin lira tazminat ödemeye mahkum oldu.

'50 bin lira olsa, kredi çeker, borç bulurum, öderim. Bu parayı ödeyemem' deyince Özalkan'ın maaşına da 2016 yılında haciz konuldu. Maaşa haciz konunca da kredi çekme ihtimali ortadan kalktı. 17 Ocak 2018'de maaşından 21. taksit kesildi ve karşı tarafa 18 bin 838 lira ödeme yapıldı.

Musa Özalkan'ın arabasına ve emekli ikramiyesine 23 Ocak'ta haciz kararı alındı.

Avukat Emine Gün, Yozgat Yerköy İcra Dairesi'ne müracaat ederek, şehidin hem emekli ikramiyesine hem de aracına haciz konulmasını talep etti. Avukat talebinde, ''Esas numarasını bildirmiş olduğum dosya borçlunun sistem üzerinden emekli ikramiyesi alacağına ve araç sorgusunun yapılarak çıkacak olan araç üzerine haciz şerhi konulmasını talep ederim. 23.01.2018 '' ifadelerini kullandı.

Bir gün sonra ise şehit olduğunda ekranı kırılan cep telefonuna mesaj geldi...

Yerköy İcra Dairesi, esas borç tutarı olan 89 bin 327 lira karşılığında emekli ikramiyesine üzerine haciz kararı aldı. Yine Musa Özalkan'ın adını kayıtlı çıkan araca da haciz şerhi düşüldü. Haciz mesajı şehidin ekranı kırılan cep telefonuna geldi.

Şehit Özalkan'ın abisi Necip Özalkan 55 bin lira topladı.

HSK'da müfettiş olarak görev yapan Savcı Necip Özalkan, haciz mesajını görünce şoke oldu. Ağabey ve arkadaşları çare aradılar. Kendi aralarında 55 bin lira para topladılar. 8 Şubat günü Serkan-Züleyha çifti ile buluşup parayı verdiler. Karşılığından da yazılı evrak imzaladılar ve dosya nedeniyle Musa Özalkan'ın arabası ve emekli ikramiyesi üzerine konulan haczin kaldırılmasına onay verdiler. Aile, Musa'nın maaşından kesilen 18 bin liranın da kendilerine verilmediğini, avukatta olduğunu bildirdi.

Adalet Bakanlığı haciz talebinde bulunan avukat hakkında harekete geçti ve suç duyurusunda bulundu.

Adalet Bakanlığı'nca, Musa Özalkan'ın, Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olmasından bir gün sonra emekli ikramiyesine ve aracına haciz konulmasını talep eden avukat hakkında suç duyurusunda bulunuldu. 

Avukat Emine Gün ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada Musa Özalkan'ın şehit olmadan önce maaşına ve aracına el konulduğu belirtilerek, dosyadan bir para tahsilatı olmadığı, bu talebin yenilenmesinin müvekkilleri ile alakalı olduğu belirtildi ve şöyle devam etti: ''2009'dan beri süregelen bir dosyaydı, şehit olmasından önce de Musa Bey'le birebir görüşüldü, kapatılacağı söylendi. Kapatılmadı ve maaş kesintisi olarak dosyaya yansıdı. Ölümü ile beraber de müvekkilim aile ile anlaştı ve dosya kapandı.Müvekkilim şehit olmasını öğrenince hacizlerin yenilenmesini ve alacağını nasıl alacağını sordu. Ama zaten dosyada haciz vardı. Müvekkilim hak kaybına uğramamak adına talepte bulununca haciz talepleri yenilendi.''

Avukat Gün ayrıca, kendisin aldığı parayı aileye veya ailenin göstermiş olduğu bir kuruma verebileceğini belirtti.

Musa Özalkan'ın Ankara'da yapılan cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli de katılmıştı.

Haciz kararına sosyal medyadan tepkiler sürüyor...

Dio İçerik Altı Banner
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir