Uzuvlarını Kaybettikten Sonra İki Eli İçin de Donör Bulan Corrine Hutton'ın Hikâyesi Herkese Umut Olacak

28PAYLAŞIM

Corinne Hutton'ın yolculuğu herkese ilham veriyor...

Kaynak: https://www.theguardian.com/lifeandstyle...

"Yumuşak, güzel ve narin ellerimin bana ait olduklarını hemen hissettim. Onlara manikür yapmayı seviyorum."

"Doktora gittiğimde iki haftadır kötü bir öksürük yaşıyordum. Antibiyotik verilmişti ama ertesi günü hala kötü hissediyordum o yüzden İskoçya'nın telefon sağlık hizmeti olan NHS 24'u aradım. Hastaneye gitmem için beni cesaretlendirdiler. Hastaneye vardığım anda, yere yığıldım. 3 hafta boyunca hiç uyanmadım."

"2013 yılıydı ve 43 yaşındaydım. Küçük bir oğlum ve küçük bir işim vardı. Öksürüğüm zatürrenin bir işaretiydi ve ciğerlerimde yaralar oluşmuştu. "

"Streptokoksik A bakterisi zararsız bir şekilde hepimizle yaşıyor ama benim ciğerlerimin içine girmişti. Vücudum buna aşırı tepki göstermişti ve kan zehirlenmesine yakalanmıştım. Organlarım iflas etmeye başlamıştı. Hastane çalışanları, ailemi arayıp komada olduğumu ve geceyi sağ atlatamayacağımı söylemiş."

"Uzman ekip beni kurtarmak için hiç yorulmadan çalıştı. Beni vücuttan kan alan, oksijenlendiren bir ECMO (Ekstrakorporeal Membran Oksijenasyonu) makinesine bağladılar. Amaç, organlarınızı dinlendirmek ama bu süreç beyniniz için de oldukça riskli."

"ECMO tedavisi hayatımı kurtardı ancak suni olarak başlatılan komada 3 hafta boyunca kaldığım için ellerim pençe gibi olmuş ve kömür karası bir renk almıştı. Ayaklarım ve bacaklarım için hala ümit vardı çünkü renkleri gün gün mavi ve pembe arasında gidip geliyordu. Arkadaşlarım, ben komadayken onlara masaj yapmış."

"Altı hafta sonra, Glasgow Royal'a nakledildim. İlk sabah, bir uzman gelip iş arkadaşlarına üç gün içinde ellerimi ve ayaklarımı kaybedeceğimi söyledi. "

"Uzman kimsenin bunu bana söylemediğini fark etmemişti. Onlar odadan ayrılana kadar, kendime hakim olmuştum sonrasında ise harap oldum. Bağırdığımı hatırlıyorum."

"Uzuvlarımın kesilme süreci birkaç gün sonrasında başlamıştı, ameliyathaneye 7 kez gidip gelmem gerekti ve 25 defa kan nakli gerçekleştirildi."

"Bacaklarım, prostetikleri takabilmem için baldırlarımdan itibaren kesildi. Cerrah, el nakli için güçlü bir aday olduğumu düşündüğü için aklında bu fikirle birlikte uzuvlarımı kesti."

"Üç ay sonrasında eve gittim. Oğlum 5 yaşına basmış ve okula başlamıştı. Artık ikimiz de kalem tutmayı öğreniyorduk..."

"Kesilmiş uzuvlarımın kalan bölümleriyle her şeyi en baştan öğrenmem gerekmişti: anahtar çevirmek, tarak kullanmak, araba sürmek... Bir görevi başardığım her an, sevinçten havalara uçuyordum."

"Finding Your Feet(Ayaklarını Bulmak) isimli, uzvu kesilen insanların eski hayatlarına olan dönüşlerini desteklemek amacıyla bir hayır kurumu kurdum. "

"Kurumun başarısı, Rory'nin yanında olmam gerektiği hissiyle birlikte beni iyileştirdi."

"Nakil listesine girmek için biraz ikna olmam gerekti; bağışıklık sistemim zaten çökmüştü ve yeni hayat tarzıma alışmaya çalışıyordum."

"Ancak Profesör Simon Kay ve Leeds General'daki ekibi benim iyi bir aday olabileceğimi düşündüler. Onların heyecanı bana da bulaşmıştı. 2014 yılının Eylül ayında, Birleşik Krallık'ın ilk iki eline de nakil yaptıran kişi olmak için sıraya girmiştim."

"Aynı cinsiyetten, aynı cilt renginden ve aynı el boyutlarından donör bulmak ise samanlıkta iğne aramak gibiydi. "

"2016 yılında, ilk el nakli Doncasterlı bir adama yapıldı. Ümitsizliğe kapılmıştım... Ta ki 2019 yılının Ocak ayında gelen aramaya kadar. 12 cerrahın katıldığı, 12 saatlik bir ameliyata girdim."

"Elleri benim olan kadın hakkında bana ek bir şey söylenmedi, sadece benim yaşıma yakın bir yaşta olduğunu biliyordum."

"Platformumu, kurumla birlikte, onun ailesine teşekkür etmek için kullandım. Anonim bir şekilde bana ulaşarak bana iyi şans dileklerini ilettiler."

"Nakilden önce, bunun altından kalkabileceğinizi kanıtlamak adına psikolojik testlerden geçiyorsunuz. "

"Yumuşak, güzel ve narin ellerimin bana ait olduklarını hemen hissettim. Manikür yapmayı seviyorum. Eski mücevherlerim artık sığmasa da gevşek bilekliklerimi takabiliyorum."

"İlk aylarda, küçük bir çarpma hareketi bile parmaklarımı esneten sinirleri mahvediyordu."

"Cerrahlar şimdi kurşungeçirmez olduklarını söylüyor. Avuçlarımdaki kasların geri dönmesi uzun sürüyor ama döndüklerinde küçük hareketleri yapabiliyorum mesela fermuar çekip, düğüm atabiliyorum."

"Gelecek artık daha parlak gözüküyor. Finding Your Feet çok güzel ilerliyor ve yakın zamanda İngiliz Vatandaş ödülü aldım."

"Lordlar Kamarası'nı ziyaret ettim ve artık 11 yaşında olan oğlum Rory ile üstü açık bir otobüsle bir saatlik tur yaptık. Donörüme, ailesine, cerrahlarıma ve doktorlara minnettarım. Rory'nin ise bu kadar dirençli olmasına inanamıyorum. Keşke daha fazla insan organ bağışında bulunsa ve sevdiklerinin seçimlerine saygı gösterse. Benim hayatımı sonsuza dek değiştirdi."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hakan-alkan6

52 YILLIK HAYATIMDA YAŞADIĞIM SIKINTILARIN BU ARKADAŞIN YAŞADIKLARI İLE YARIŞMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM ONUN BAŞARISI VE AZMİNİNE GIPTE EDİYORUM BEN BÖBREK ANKLİ PROTEZ OPERASYONLARI GEÇİRİLMİŞ BEYİN KANAMASI VE KALP KRİZİ İLE ÇOK CİDDİ BŞEYLER YAŞAMDIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM NE MUTLU EŞİM VE OĞULLİNİ ARIMLA BERABERİM ŞİMDİLİK.. SAĞLIK ÇOK DEĞERLİ DOSTLAR KIYMETİNİ BİLİN

nazli-sevim

ben organlarimi 2013 senesinde verem savas dispanserinde bağışladım. hatta kartım da var ama hiçbir sistemde organlarımi bağışladığıma dair bir bilgi yok. ama imzali kartim hala elimde, yanımda taşıyorum. Türkiye' de bu sistem farklı yuruyor. sacma sapan

horusunsozu

Konya'da kopan parmakları(küt kesilmişti) mikro cerrahi ile diktiler, tutmadı... Ankara'da başka bir hastamızın parmakları dikildi tutmadı... Kayseri'de başka biri dikildi tutmadı... Tabi bizde sadece 1 mikro cerrah giriyor. Keşke mikro cerrahi uzmanları daha fazla olsa ülkemizde... Özellikle büyük organize sanayileri olan şehirlerde istihdam edilse... İçerikte ki hasta çok şanslı...

bluesxmuse

zatürre olup ellerini ve dizden aşağısını kaybedeni ilk kez duyuyorum

fchinaski

Bu nakil ameliyatlari beni hep “acaba ölümsüzlük mumkun mu” sorusuna sevk ediyor. Simdilik nakli yapilamayan organ yok diye biliyorum. Beyin veya kafa nakli de yapilabiliyor ancak hayatta birkac saat kalabiliyor hasta. Bu surec uzatilabilirse iflas ettikce yeni nakille bu mumkun olabilir mi? Bir de bu beyin nakli meselesiyle kisinin dusunce sistemi ve bilgi birikimi kokten degisiyor mu acaba

mastani_

Bununla ilgili bir film vardı sanırım. Bilim karşımıza her gün yeni şeyler çıkarıyor. Her şeye olur gözüyle bakmak lazım :)

z0ner

Johnny Depp'in filmi vardı Transcendence o ayarda bir şeyler...

Görüş Bildir