Uzun Süre Tüketilmediğinde Şekerlenen Reçel ve Balın Şekerlenme Problemini Ortadan Kaldıran Pratik Yöntemler

0PAYLAŞIM

Lezzetli bir bal ve çeşit çeşit meyvelerle hazırlanan reçeller hiç şüphesiz ki Türk kahvaltısının vazgeçilmez üyeleri. Kimimiz kahvaltıya tatlı bir başlangıç yapmak için, kimimiz de kahvaltıyı güzel bir sonla bitirmek için tercih ederiz bal ve reçelleri... Bu lezzetlerin şekerlenmesi ise hepimizi hayal kırıklığına uğratan bir durum. Ancak sizi bu dertten kurtaracak, bal ve reçellerinizin doğal yapısını korumanıza yardımcı olacak çok basit ve etkili önerilerimiz var!

Öncelikle reçel yapımında püf noktaları takip edin!

İlk önce reçelleri korumakla başlayalım! Saklama koşullarına geçmeden önce reçellerinizin uzun süre doğal halinde korunması için pişirme aşamasında da takip etmeniz gereken adımlar mevcut.

Reçel yaparken su ve şeker oranına dikkat edin!

Kullanacağınız meyvelerin tazeliği elbette önemli. Bununla birlikte su oranının da mümkün olduğunca en aza indirilmesi gerekir. Bu durumda ise yapmanız gereken; meyveleri hazırlayıp, üzerini yeteri miktarda şekerle kaplayıp 1 veya 2 gün bekletmek... Bu işlemde meyve, içindeki suyu ve tadı tamamen bırakacak ve kullanacağınız su miktarını en aza düşürecek. Unutmayın! Fazla su reçellerinizin şekerlenmesine neden olur.

Pişirirken kıvamını kontrol edin!

Pişirirken reçeli bir başına bırakmayın ve sürekli kıvamını kontrol edin. Bir tabağa, tahta kaşık yardımıyla bir damla reçel damlatın. Dağılmıyor ve şekli neredeyse sabit kalıyorsa, bu hem doğru kıvamı yakaladığınızı hem de reçelin daha fazla suya ihtiyacı olmadığını gösterir.

Cam kavanozlara koyduktan sonra soğumasını bekleyin!

Hepimiz reçeli sıcak halde kavanozlara koyup kapağını kapatıyoruz. Ancak bu durum reçelin şekerlenmesine neden olan bir durum. Cam kavanozlara koyulan reçelin tamamen soğumasını beklemeli ve sonrasında kapaklarını sıkıca kapatmalısınız.

Bal ve reçelleri oda sıcaklığında muhafaza edin!

Bal ve reçeller soğuk ortamları sevmeyen ürünlerdir. Buzdolabı veya kışın balkona konan reçellerin ve balın sonu ise kaçınılmaz!

Doğrudan güneş ışığı almasını engelleyin!

Balınızı ve reçellerinizi güneş ışığı almayan, kuru ve ideal ısı oranına sahip olan noktalarda saklamaya özen gösterin. Serin ve kuru ortamlar balınızın ve reçellerinizin uzun ömürlü olmasını sağlar.

Bonus: Şekerlenen bal ve reçelleriniz için bu yöntemi uygulayabilirsiniz

Şekerlenmiş, diğer adıyla kristalleşmiş bal ve reçelleri benmari usulüyle çözüme kavuşturmak mümkün. Çok derin olmayan bir tencereye su koyun ve çözdürmek istediğiniz bal veya reçel kavanozunu tam ortasına yerleştirin. Su kaynama noktasına geldiğinde ateşi kısık ayara getirin, bir süre sonra bal veya reçelinizin ilk zamanki gibi akışkan yapıya kavuştuğunu göreceksiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir