Kullanmadan Önce İyi Düşünün: Otellerdeki Su Isıtıcısında İç Çamaşırlarını Kaynatan İnsanlar Var!

 > 
1.8bPAYLAŞIM

Her ne kadar uzmanların yaptığı sağlık ve çevresel konulardaki uyarılara alışkın olsak da son günlerde gündeme gelen 'otel odasındaki su ısıtıcısında iç çamaşırı kaynatma' uygulamasından haberdar değildik. Uzmanlara göre bunu gerçekten "temizlik" amacıyla yapan insanlar var ve bu tehlikeli bakterilerin üremesine yol açıyor...

Bu özellikle sık seyahat edenlerin yaptığı, fakat bahsi pek geçmeyen alışkanlık 'ölümcül toksinler'in yayılmasına sebep oluyor.

Bu elbette elektrikli su ısıtıcısını sadece çay, kahve içmek için kullananları çileden çıkaracak bir haber oldu.

Konuyu ünlü blog Gizmido gündeme getirdi. Twitter üzerinden bir kullanıcının takipçilerine "Gerçek soru şu: Tanıdığım birileri seyahat ederken su ısıtıcısında iç çamaşırını kaynatıyor mu?" diye sorduğunu ve gelen olumlu cevaplar olduğunu aktardı 😱

Ayrıca bu alışkanlığın var olduğuna dair başka kanıtlar, Çinli blog sayfası Weibo üzerinde de var.

Bu temizlik amacıyla yapılan işlemin ardındaki mantık, teoride işe yarar gibi görünse de, ısıtıcıyı çay kahve yapmak için kullananlar ve hatta odada bulunan herkes için oldukça iğrenç.

"Yiyecek içecek olarak tüketildiklerinde hastalığa sebep olmuyorlar ama bazı ortamlarda var olmaları demek onların "ölümcül toksinler" üretmelerine sebep olabiliyor."

Independent'ın aktardığı bilgiye göre Auckland'da bulunan Massey Üniversitesi Doğal ve Matematiksel Bilimler Enstitüsü'nden moleküler biyoloji uzmanı Dr. Heather Hendrickson yüksek ısılara dayanıklı olan bazı bakterilerin olduğunu ve insan sağlığına zararlı olduklarını açıklıyor.  

Dr. Hendrickson'a göre 'iç çamaşırını otel kettle'larında kaynatarak temizlemek inanılmaz derecede sorumsuzca bir davranış."

Ayrıca otel odasındaki su ısıtıcının içinde bulunan suyun ya da cihazın kendisinin 'sterilize' edilip edilmediğini bilmemiz imkânsız...

Birinin iç çamaşırını kaynattığı su ısıtıcısından kahve içmek istemiyorsanız bir sonraki seyahatinizde lobideki kafeyi tercih edin!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
meryemmce

Temizlik ve hijyen bi insan için bu kadarmı zor ya Bence ders olarak okutulmalı.

farukk57

Kalpli gözlü emoji koyan 28 kişi araplar ve hindistanlılar.

ozok

Otelleri bok götürüyor resmen.hele Antalyadakiler.

egyptianprincess

Ne kadar iğrenç amk, bunu yapanlar silinsin Dünya'dan ıy

57alay

ha bi de kendileri itiraf etmiş.......... bilemedim şimdi yaa

Görüş Bildir