Uzak Doğu Mutfağını Dayanılmaz Kılan 9 Lezzetin Muhtemelen Bilmediğiniz Hikayesi

3.9bPAYLAŞIM

Ucu bucağı olmayan bir mutfak... Bıçaklarını sanat için kullanan aşçılar... Uzak doğu yemeklerinin lezzet hikayelerini dinlemeye ne dersiniz?

1. İmparatorların ağzına layık bir lezzet: Kızarmış Pekin Ördeği

İmparator derken ciddiyiz! Eski Çin'de, Kızarmış Pekin Ördeği gerçekten de sadece imparator tarafından yenen bir yemekmiş!

2. Noodle'ınız ne kadar uzunsa, o kadar uzun bir yaşam süreceksiniz anlamına gelir!

Evet, doğru duydunuz! Çin'de uzun noodlelar; uzun bir ömrün göstergesidir. Bu nedenle de doğum günlerinden bir gün önce noodle yemek gibi bir adetleri var!

3. Yerken buluttan bir parça koparmışsınız hissi veren bu tavuğa adını veren General Tso, tarihte gerçek bir general!

Hem de ünlü Taiping İsyanı'nı bastırarak, Çin'i bir arada tutmayı başaran bir general. Tavuklar için teşekkürler General Tso!

4. Dondurmanın keşfi de Çinlilere ait, hem de M.Ö 2000 yılı kadar eski!

Tabii ki de bir imparatorun en sevdiği şeymiş dondurma. Ta ki Marco Polo Çin ziyaretinden sonra bu donmuş lezzeti İtalya'ya götürene kadar. Teşekkürler Marco Polo! 😊

5. "Gözüm doymadı" diyenlerdenseniz atalarınızdan biri Japon olabilir; çünkü Japonlara göre sadece ağzımızla değil, gözlerimizle de yiyoruz.

Bunun en büyük kanıtı da başlı başına bir sanat olan sushi!

6. Menüyü incelerken, çorbaların arasında göreceğiniz Miso Çorbası sindirimi kolaylaştıran bir özelliğe sahiptir.

Eğer yemek konusunda iddialıysanız, yemekten önce bir kase Miso çorbası iyi gelecektir.

7. İnsanın canı uzayda bile uzak doğu yemeği çekebiliyor: Ramen, astronotlar sayesinde uzaya gitmeyi başarabilen ilk noodle!

Sahiden de öyle!

8. İncecik dilimlenmiş deniz ürünleri için samuraylarınki gibi her gün bilenen bıçaklara ihtiyaç var,

Sashimi karşısında boynumuz kıldan ince :)

9. Rahatlatıcı aromasıyla keyfinizi ikiye katlayan yeşil çayın faydalı saymakla bitmez; ama eski Çin'de gerçek bir tedavi yöntemi olarak kullanıldığını biliyor muydunuz?

10. Şimdi benim de canım çekti diyenler için; SushiCo ile UzakDoğu Mutfağı size çok yakın!

Sadece tek bir tıkla online sipariş verebilir ya da size en yakın SushiCo şubesine uğrayabilirsiniz! Yeni lezzetler keşfetmek ve bu büyülü mutfağın farklı tatlarıyla tanışmak için tıklayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
misamisa-chan

üffff mis gibi sushi olacaktıda yiyecektik dfghjkl

runafes

Mantımsı bir şey var ya. Benim için tek vazgeçilmez uzak doğu tadı odur.

yori

uzak doğu hayranı olarak canım keçdi

kigami

Hangi akla hizmet "gözü doymamak" deyimini Japonya'ya yasladınız.. Yazık. Biz dilimizi koruyalım ve savunalım dedikçe birileri dilimizden değerleri eksiltmeye çalışıyor.

ilmare

Aslında öyle demek istenmemiş. Japonya,Güney Kore gibi Asya ülkelerinde yemeğin lezzeti kadar görselliği de çok önemlidir,önce gözün doymasına önem verilir. Sadece ortak noktamız yani :)

runafes

Bence önce okuduğunu anla.

kigami

Sefanur, yazan adam gibi yazsın, ben okuduğumu çok iyi anlarım merak etme. "Gözüm doymadı" diyenlerdenseniz atalarınızdan biri Japon olabilir" demek; bu sözü Japon olan o atanız söyledi ve sizde bu nedenle söylüyorsunuz demektir. Bunun ikinci bir anlamı yok. Devamındaki yazı da bunun açılımını yapıyor zaten. Yazarı bilgisizce ve anlamsızca koruyacağım diye gelip bana abuk subuk yazı yazma.

almira-bilben

Uzakdoğuda sadece çin bulunmuyor :'( ramen korenin yöresel yemeği hatta ramyun ama çinlilerin noodlesi var :'( G.koreyi unutmayın

Görüş Bildir