UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Göbeklitepe'de Yeni Bulgular: '15 Mega Anıtsal Tapınak ve 200'den Fazla Dikili Taş'

 > -

Dünyanın bilinen en eski tapınağı olan Göbeklitepe'de, 15 anıtsal tapınak ile 200'den fazla dikili taşın daha olduğu tespit edildi. 

Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Şanlıurfa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal ören yerindeki kazı alanında yeni bulgulara rastlandığını ifade etti ve şöyle devam etti:

 "Yapılan jeofizik çalışmalarında en az 15 tane daha anıtsal tapınak ve 200'den fazla dikili taşın höyük içindeki toprağın altında olduğu tespit edildi. Arkeolojik kazılar önümüzdeki yıllarda da devam ettikçe yeni yapılarla karşılaşacağız. Göbeklitepe'de törensel yapılar meydana çıktı. Tapınağı inşa edenlerin yaşadığı mekanlara ve onlara ait yaşantıların bulgularına henüz ulaşılamadı. Kazılar devam ettikçe bunlara ulaşılması için de ihtimal var."

Göbeklitepe'ye yönelik uluslararası tanıtımları artırarak sürdüreceklerini vurgulayan Çiftçi, bu konuda uzman bir ekiple planlama yapıldığını söyledi.

Çiftçi, şu ana kadar kazı alanında ilk tapınağın ve ilk yerleşim yerinin tespit edildiğini vurgulayarak, "Kazı alanı çok geniş. Bu alan çok zengin, sadece birkaç yıllık bir kazı çalışmasıyla tüm detayların ortaya çıkması mümkün değil, bunun farkındayız" ifadelerini kullandı.

UNESCO'dan Sonra Bir Güzel Haber Daha! Dr. Mehmet Öz Göbeklitepe'nin Tanıtımını Yapacak - onedio.com
UNESCO'dan Sonra Bir Güzel Haber Daha! Dr. Mehmet Öz Göbeklitepe'nin Tanıtımını Yapacak - onedio.com

Göbeklitepe, yaklaşık 6 yıl önce UNESCO "Dünya Miras Geçici Listesi"ne alınmış, 1 Temmuz 2018'de düzenlenen 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda ise Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmişti.

UNESCO'dan Beklenen Haber Geldi: Göbeklitepe Dünya Kültür Mirası Listesi'nde! - onedio.com
UNESCO'dan Beklenen Haber Geldi: Göbeklitepe Dünya Kültür Mirası Listesi'nde! - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Şanlıurfa
Görüş Bildir