Ülkeler Hakkında Vatandaşı Olamayan İnsanların Duydukları Zaman En Çok Şaşırdıkları 10 İlginç Bilgi

513PAYLAŞIM

Ruslar gerçekten çok şaşırtıcı. 😂

1. Japonya'da, çoğu caddenin ismi yoktur.

Japonya'da sokak isimleri yerine blok ve bölüm numaraları kullanılmaktadır. Bu yüzden orada “6. blokta çalışıyorum” veya “3. bölümde yaşıyorum” gibi şeyler duymak oldukça yaygındır ancak bazı istisnalar da bulunmakta. Bu sistem ilk başta oldukça kafa karıştırıcı görünse de, eğer bir haritaya sahipseniz, birkaç saniye içinde ihtiyacınız olan bloğu çok kolay bir şekilde bulmanız mümkün.

2. Perdeler İskandinavya'da bir tabudur.

Hollanda gibi bazı Avrupa ülkelerinde, pencerelerde nadiren perdeler görürsünüz. Perdeli pencereler Avrupa için yaygın değildir ve yanından geçen insanlar istedikleri zaman bir dairede olan her şeyi kolayca görebilmektedirler. Bu ülkedeki insanlar bizden farklı bir gizlilik kavramına sahipler. Yerliler birbirlerinin kişisel alanlarına saygı duyuyor ve hiç kimse bir yabancının penceresine bakmayı aklından bile geçirmiyor.

3. Singapur'da yerli halk çamaşırlarını bambu direklerde kurutmaktadır.

Singapur sayısız sıra dışı turistik çekiciliğiyle ünlü bir şehir, ancak herhangi turisti yorumsuz bırakmayacak bir özellik barındırmakta: O da halkın çamaşırlarını kurutma şekli. Singapur'da insanlar çamaşırlarını kurutmak için normal halatlar yerine bambu direkleri kullanıyorlar. Bambu direkler resmen şehirde renkli bir görüntü ortaya çıkarıyor.

4. Rusya'da açılan içki şişesi tek içişte bitirilmelidir.

Rusya'da eğer size vodka ikram ediyorsa geri çevirmemeniz gerekir. Vodka, Rus kültüründe önemli bir yere sahip olan bir içecektir. Ayrıca açılan bir içkinin bitene kadar içilmektesi gerektiğinden Rusya'da yarım bir içki şişesi veya bardağı görmek pekte mümkün olmayan bir olaydır.

5. Hollanda, dünyanın en dik merdivenlerine sahiptir.

Son derece dik merdivenler Hollanda evlerinin bir imzasıdır. Bunlar, olası sel baskınları sebebiyle çok uzun ve bitişik inşa edilmiş kanal evlerinin önemli bir parçasıdır. Ayrıca merdiven ve evlerin uyumlu olması gerektiğinden, dar ve dik olacak şekilde inşa edilmişlerdir.

6. Brezilya'da, kadınlar tüylerinden kurtulmak yerine rengini açmayı tercih etmektedirler.

Dünyanın dört bir yanındaki kadınlar vücutlarındaki tüm tüylerinden kurtulmaya çalışırken, Brezilyalılar, aksine, sarışın şeftali tüyünün bir güzellik işareti olduğunu düşünüyorlar. Tüylerini almak yerine herhangi bir yerel mağazada bulunabilecek özel bir karışımla rengini açıyorlar. Bu arada Brezilyalı kadınlar genellikle bu prosedürü doğrudan sahilde gerçekleştirerek, aydınlatma ürününü güneş kremi gibi cildine uyguluyorlar.

7. Japon Ofuro banyoları

Japonya'da bir başka harika, geleneksel olarak ahşaptan yapılmış olan 'ofuro' küvetleridir. Fakat, bugünlerde paslanmaz çelik ve plastik küvetlerle karşılaşmamız daha olası. Her Japon dairesinde ofuro küvetleri bulabilirsiniz ve burada banyo yapmak tam bir ritüel. Bir kişi suya dalar, böylece su vücutlarını omuzlarına kadar kaplar ve banyo, suyu sıcak tutmaya yardımcı olan ahşap bir kapakla kapanır.

Geleneklere göre, tüm aile üyeleri suyu değiştirmeden sırayla ofuro banyo yaparlar, bu nedenle banyodan keyif almadan önce her zaman duş alırlar.

8. Kolombiya'da sıcak çikolata, içinde tuzlu peynir dilimleri ile servis edilmektedir.

Kolombiya'da insanların çikolataya karşı özel bir tutumu bulunmaktadır. Peynirli sıcak çikolata içmek oldukça yaygındır. Turistlerin değerlendirmelerine göre, sadece sıra dışı değil, aynı zamanda delicesine lezzetlidir.

9. Fransa'da süt oda sıcaklığında saklanmaktadır.

Süpermarketlerde sterilize edilmiş olandan ve aşırı pastörize edilmiş olana birçok süt çeşidi bulabilirsiniz. Ancak çoğu Fransız mağazası sadece aşırı pastörize süt satmaktadır. Bu nedenle, Fransa'da buzdolabında süt bulundurmak olağan dışı bir durumdur ve birçok insan ekşi hale gelmediğini ve tadı sıradan pastörize sütten farklı olduğunu iddia etmektedir.

10. Kırmızı mürekkep Güney Kore'de bir tabudur.

Güney Kore'de, kişinin adını kırmızı mürekkep kullanarak yazmak, bu kişinin vefat ettiği anlamına gelmektedir. Bu yüzden turistlerin bir tebrik kartı imzalamak için kalem seçerken çok dikkatli olması gerekir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selin-akalin

Hollanda Iskandinavya degil bu bir, perdeler de tabu degil, sadece umursamayanlar cok. Eskaza bakarsaniz da 90% ihtimalle gulumserler ya da selam verirler.

boyle

#8 ilgimi çekti, deneme lazım.

hakan-alp

Nutella,taze kaşar enteresan oluyor...

tosbaga552

8. ve 10. da bi garip hissettim

reshontheway

Zihniyet ile ilgili bir örnek vereyim. 2. Haberde İskandinavya'da perdenin kullanılmamasını adamlar kişisel alana saygı olarak yaparken bizimkiler hele bağ mahrem diye bir şeyleri yok ki diye yorumlarlar. Ama kendileri o ülkelere gittikleri zaman hiç bir yerelin yapmadığını yapıp o pencereleri dikizlerler.

reshontheway

Şimdi ben bir oran verdim mi? Ya da ülke insanımızın tamamı böyle dedim mi? Ülkedeki hakim zihniyetten bahsettim. Şu ülkede olduğu kadar başka ülke insanına karşı ön yargısı olan bana ülkeleri saysana. Bak denemesi bedava git şu perdeleri yokmuş diye söyle 10 kişiye ama hiç bir açıklama yapma bak nasıl yorumlayacaklar.

aondur

#6.. bi fena oldum...

vuhu-kuhu

Hoşuna gitti demi

Görüş Bildir