Ülkecek Şeyma Subaşı’na Odaklandığımız Sürece Asla Edinemeyeceğimiz, Japonya’nın 15 Sıra Dışı Geleneği

1.4bPAYLAŞIM

Hepsine ayrı ayrı hayran kaldım ❤️

1. Japonya'da 'yağmalama' diye bir terim yok.

Japonya depreme çok yatkın bir ülke, fakat doğal afetler sırasında ülkede asla yağmalama yaşanmıyor. Sözlüklerinde böyle bir terim olduğundan bile şüpheliyiz. Muhtemelen yetiştikleri disiplin ve nezaketle alakalı bir durum.

2. Japonya'da neredeyse hiçbir yerde 'misafir işçi' göremezsiniz.

Japonya'nın kendine özgü bir kültürü var. 'Misafir işçi' diye bir tanım asla göremezsiniz, başka ülkelerden gelip çalışan insanların kazançları, ülkenin yerli haklından çok daha fazla. Japonya'da sadece işinde usta olanlar çalışabiliyordu fakat geçtiğimiz yıl, ülke olarak yabancı insanlar çalıştırmaya başladılar. Çalışma vizesi almak için adaylar dil ve yetenek sınavlarına giriyorlar. Bu sınavların sonuçlarında daha düşük derece alan göçmenlerin yanlarında ailelerini getirmesine izin verilmiyor.

3. Japonlar için estetik görünüm çok önemli.

Güzellik günlük hayatın bir parçası. Geleneksel Japon kültüründe, güzelliğin özünü anlatan birçok terim bulunuyor.

4. Japonya'da diğer herkes gibi yetişkin bir erkek evlat edinebilirsiniz.

Olgun bir oğul evlat edinme geleneği 13 yüzyıla dayanıyor aslında. Japon toplumunda, aile çok önemli bir rol oynuyor. Oğul babanın işlerini ve ailedeki görevlerini belirli bir yaşa gelince devralıyor. Fakat ya bir ailenin hiç oğlu yoksa? Ailelere, soyağaçlarını geliştirmek için belirli bir yaşa gelmiş erkek çocuk evlat edinme hakkı tanınıyor.

5. Japon dili tamamen kibarlık üzerine kurulu bir dil.

Japon dilinde saygının 4 seviyesi var: hürmetli, günlük dile ait, mütevazı ve kibar. Bu kibarlık çocuklara daha çok küçükken öğretiliyor. Nedeyse herkes konuşmasına "sumimasen" yani 'afedersiniz' diyerek başlıyor.

6. Tokyo’nun Disneyland'ı dünyanın en iyilerinden biri.

Japon Disneyland'ı Amerika'nın dışarısında kurulan ilk Disney parkı. California'dakine benziyor aslında ama dünyadaki en iyi Disneyland olarak biliniyor. Aynı zamanda da dünyanın en pahalı tema parkı.

7. Japonya'da hatalarınızı kabul etmek çok önemli.

Yaptıkları hataları kabul etmek Japonlar'ın hayatlarında önemli bir rol oynuyor, bu davranışı ise samuraya göre yaşamaktan alıyorlar. Tarihlerine baktığınız zaman birçok politikacının sırf verdiği sözleri tutamadığı için istifa ettiğini görebilirsiniz. Yukio Hatoyama bu nedenle 8 aylık süren başbakanlık görevinden istifa etmişti.

8. Japon bahçeleri tam bir sanat eseri.

Japon bahçeciliği için bazı kurallar var ve bu kurallar 13 yy. da ilan edilmiş. Japonya'da toprak çok değerli bir kaynak ve insanlar her bir karışını kullanmaya çalışıyorlar. Japon halkı bahçecilik yaparak doğa ile bir ahenk tutturmaya çalışıyor.

9. Hayat boyu süren bir çalışma tempoları var.

Büyük şirketler ve yerel işletmelerde hayat boyu çalışma kontratı imzalatılıyor. Bir kişi sağlığı izin verdiği sürece çalışıp, görevlerini yerlerine getirebiliyor. Üniversiteden sonra, Japonlar bir işe başvuruyor ve emekli olana kadar aynı yerde çalışıyorlar.

10. Çocuklara uygulanan fiziksel şiddet yasalar ile yasaklandı.

Japonya hükumeti bu sene bir yasa çıkartarak çocuklara fiziksel şiddeti yasakladı. Bu arada bu kural hem ebeveynlere hem de sosyal hizmet uzmanlarına uygulanıyor.

11. Hiç görmediğiniz harika hayvan türleri ile karşılaşabilirsiniz.

Eğer hayvanları seviyorsanız Japonya tam da ihtiyacınız olan yer. Japonya'daki kafelerde kedileri, köpekleri ya da kuşları besleyebilirsiniz. Kuzeyde bulunan Hokkaido'da birbirinden garip hayvanlarla karşılaşabilirsiniz mesela, ağlayan tavşanlar, kırmızı pandalar ve kırmızı sincaplar.

12. Misafirperverlik konusunda üstlerine başka bir ülke daha tanıyamazsınız.

Bir Reddit kullanıcısı yukarıdaki fotoğrafı paylaşıp, "Tokyo'da marketteyken, nazik bir adam yaşlı babama omlet almak için çok ısrar etti. Biri bana nedenini söyleyebilir mi?" yazmıştı. Birçok insan yorumlara bunun çok normal bir durum olduğunu ve yabancı olduğunuzu anladıkları için misafirperverliklerini göstermek istediğini yazmıştı.

13. Tokyo dünyadaki en güzel şehirlerden bir tanesi.

2015'de Tokyo dünyanın en güveli şehri seçilmişti. Geçen yıl da Monocle dergisi Tokyo'yu en güzel şehirler arasında ikinci sıraya yerleştirdi.

14. Yüz yaşını aşmış insan sayısı konusunda Japonya ilk sırada.

Japonya'da beklenen yaşam süresi çok yüksek, ortalama 84. Bugün 100 yaşını aşmış insan sayısı 30 bin civarı.

15. Son olarak Japonya'da Pokémon düğünü organize edebilirsiniz.

Japonlar olağandışı kutlamalar konusunda birinci sıradalar. Düğünlerin konsepti genelde anime karakterleri ya da ünlü video oyunları olabiliyor.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kahsens.

İçerik için değil başlık için geldim. ŞEyma Şubaşı'na sizin editörlerinizden başka odaklanan yok sayın yazar ! Senin editörlerin odaklanıp her gün onun haberini yapmasalar odak noktamız değişecek zaten !

corpse-bride

japoncayı arastırırken kufur ıfadelerı olmadıgını gormustum bunun yerıne saygı hıtabı ıcın kullanılan eklerı kaldırıyorlar konusurken küfürden beter bı durum bu japonlar ıcın . dunyanın en kalabalık sehrının guvenlı olması ayrı bı olay . yemek ıkramına gelınce kore ve japonyada bu baya yaygın nasılsınız yerıne acmısınız ıfadelerı kullanılıyorlar zamanında kıtlık yasanmıs bu ulkelerde buda dıllerıne yerlesmıs artık bıze benzetıyorum bu yonlerını

queen_of_the_7_kingdoms

Bazı yerlerde tam tersi söyleniyor,kime inanacaz? Ha bu arada;siz olmasanız Şeyma Subaşı aklımıza gelmez,dalga mı geçiyorsunuz aq?!...

dandanakan

kırmızı panda da japona benziyor.

ulas-c.-cakmak

Ama Japonlar ataerkil, kendilerini üstün ırk olarak görüyorlar, ühühühü. Malak Hümanistler kendilerini göstermiş hemen. Adamların bu her alandaki başarısı,mükemmelliği,disiplini kendilerini üstün bir toplum olarak görmeleri ve bu duruşa layık olarak çabalamalarından geliyor zaten. Bakın ben Türkçü birisiyim, kendi ulusumu her şeyin önüne koyarım. Ancak bizim eksikliğimizi çektiğimiz değerlere sahip olan bir ulusa özenmek yerine boş boş haset etmekle hiçbir yere varamayız. Neymiş efendim Korelileri öldürmüşlermiş. Dünyanın gördüğü en büyük devletleri kurmakla övünürüz, ama nasıl kurduğumuza gelince bir anda kıvırmaya başlarız. "Savaşmaktan kaçınır kim varsa alnı kara, Kan dökmeyi bilenler hükmeder topraklara."

kurtali1983

Ama arkadaşım sen bence sadece yorum yapmak için konuştun şuan. Savaşta kan dökmeden toprak kazanan var mıdır ? O zamanın şartlarına baktıgın zaman bunun bir mecburiyet oldugunu görürsün. Bizim örf adet insana saygımızı kıskanan diğer ulusların yaptıgı gibi sende atalarına barbar diyorsun ayıp ediyorsun. Biz Türk ırkı olarak hiç bir zaman tarihe yüz kızartıcı suçlar işleyerek geçmedik geçtiysek örneklendir bizde bilelim. Hiç bir zaman düşman kadınlarına kötü davranmakdık teslim olan bir halkı kılıçtan geçirmedik insaları köle yerine koyup alıp satmadık v.s v.s yapmayın kendi ırkımızı başkaları kötü anlatıyor diye onlara sempati duyup inanmayın. Şuan refah düzeyi en yüksek olan ülkerin alayının geçmişi açıklanamayak pisliklerle dolu gidin okuyun öğrenin.

corpse-bride

gelişmiş her toplum faşizan bı yapıya sahiptir zaten bunu reddemez ınsanlar ıyı yonlerı kadar karanlık taraflarıda mevcut

ulas-c.-cakmak

Corpese Bride gerekli yanıtı vermiş. Yaşam toz pembe değil. Bunun farkına varın.

Görüş Bildir