Görüş Bildir
Haberler
Tutuklu Gazeteciler İçin Sosyal Medyada Çağrı: #HemenŞimdiSerbestBırakın

Tutuklu Gazeteciler İçin Sosyal Medyada Çağrı: #HemenŞimdiSerbestBırakın

'MiT kanununa muhalefet' suçundan cezaevinde bulunan 6 gazetecinin avukatı yeni infaz düzenlemesiyle denetimli serbestlik süresinin üç yıla çıkarıldığına işaret ederek tahliye talebinde bulundu. Sosyal medyada ise #HemenŞimdiSerbestBırakın etiketiyle yapılan paylaşımlarda gazeteciler için özgürlük talebi dile getiriliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kovid-19 salgınının Türkiye'ye de gelmesiyle, uzun süredir gündemde olan infaz düzenlemesi taslağı hızlıca tamamlanarak Meclis'e geldi. AKP ve MHP tarafından hazırlanan düzenleme bu hafta Meclis'te kabul edilerek yasalaştı. 'Af' olarak değerlendirilen düzenleme 90 bin kişiye tahliye yolu açarken, muhalefet partileri, özellikle siyasileri, düşünce suçlularını ve gazetecileri kapsamaması nedeniyle tepki gösterdi. 

Libya'da şehit olan MİT mensubuyla ilgilli haber ve paylaşımlar nedeniyle tutuklu bulunan gazeteciler; Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, aynı sitenin Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, Hülya Kılınç, Yeni Yaşam Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser ve Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik''in adları Meclis görüşmeleri sırasında sık sık gündeme getirildi. Ancak gece yarısı yapılan bir düzenleme ile infaz indirimi yapılmayacak suçlara MİT Kanunu da eklendi. Böylece 6 gazetecinin infaz düzenlemesinden yararlanmasının önü kapandı.

Avukatlar tutukluluğa itiraz etti

Avukatlar tutukluluğa itiraz etti

İnfaz düzenlemesinin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından cezaevlerinden tahliyeler başlarken, gazetecilerin avukatları da mahkemeye başvurdu. Avukatlar, infaz yasasındaki denetimli serbestlik süresinin 3 yıl olarak uzatılmasına dikkat çektiler ve müvekkillerin ilgili suçtan ceza alsalar dahi cezaevinde tutulmaması, derhal serbest bırakılması gerektiğini belirttiler.

"Gazetecileri serbest bırakın!" çağrısı

İçeriğin Devamı Aşağıda

'Haberin Var Mı?' inisiyatifi tutuklu gazeteciler için bir video hazırladı. Videoda 3 yıla uzatılan denetimli serbestlik süresine dikkat çekilerek gazetecilerin derhal serbest bırakılması gerektiği kaydedildi:

'6 gazeteci bir haber bahane edilerek MİT Yasası'nı ihlalden tutuklandı. 90 bin kişinin cezaevinden tahliye edileceği infaz yasasının dışında bırakılmaları için sabaha karşı düzenleme yapıldı. Ancak infaz düzenlemesiyle 3 yıla çıkarılan denetimli serbestlik gazetecilere de tahliyenin yolunu açtı. Gazeteciler kumpas dava sonucunda haksız yere ceza alsa bile hapiste yatmayacak. Denetimli serbestlikten yararlanacaklar. Avukatlar yasanın çok açık hükmü nedeniyle tahliye başvurusunu yaptı: Gazetecileri hemen şimdi serbest bırakın.'

Ayrıca insiyatif Twitter'da #HemenŞimdiSerbestBırakın etiketiyle bir de kampanya başlattı.

Çağrıya çok sayıda kişiden desek geldi...

İçeriğin Devamı Aşağıda
İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
103
30
20
8
7
4
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın