Türkiye'yi de Tehdit Ediyor: Dünya'ya Düşmesi Beklenen Tiangong ile İlgili İtalya'da Halka 5 Uyarı

 > -
Abone ol

1 Nisan'da Dünya'ya düşme ihtimali bulunan Çin'e ait uzay istasyonu 'Tiangong-1'in parçaları için Türkiye gibi İtalya'da risk bölgesinde. 

İstasyona ait parçaların Dünya'ya ulaşması küçük bir ihtimal olsa da risk alanı oldukça geniş.

1 Nisan Şakası Değil! Çin'in Uzay Üssüne Ait Parçalar Pazar Günü Türkiye'ye Düşebilir - onedio.com
1 Nisan Şakası Değil! Çin'in Uzay Üssüne Ait Parçalar Pazar Günü Türkiye'ye Düşebilir - onedio.com

İtalya da bu küçük ihtimali dikkate alarak vatandaşlar için bir dizi uyarıda bulundu.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, İtalyan Sivil Savunma yönetiminin internet sitesinde hazırlanan özel bölümde, olası bir çarpma durumunda yapılması gerekenler 5 maddede sıralandı:

1. Parçalar binaların çatısına düşerse, çatıda ve hemen altındaki katlarda delinmeye yol açarak hasar yaratabilir. Bu nedenle binaların alt katlarının daha güvenli olduğu söylenebilir.

2. Düşen parçaların binaların çökmesine neden olma ihtimali düşük, bu nedenle kapalı binalar açık alanlardan daha güvenli sayılırlar. Pencerelerden ve camlı kapılardansa uzak durulması tavsiye edilir.

3. Olası bir çarpma durumunda binaların içinde yapısal açıdan en güvenli yerler, yığma binalar için alt katlardaki tonozların altı, taşıyıcı duvarlardaki kapı boşlukları; betonarme yapılarda ise kolonların ve duvarların yakınlarıdır.

4. Küçük parçaların Dünya'ya çarpmadan önce görülme ihtimali düşüktür.

5. Büyük ebattaki bazı parçaların sağlam kalması ve hidrazin maddesi içermesi mümkün.

Genel olarak, düşen parçaları görenlerin bunlara dokunmaması, en 20 metre uzakta durması ve ilgili yetkililere haber vermesi tavsiye edilir.

Ne olmuştu?

Çin'in 2011'de fırlattığı 9,4 ton ağırlığındaki Tiangong-1 (Gök Sarayı) isimli uzay istasyonu 2013'te görev süresini tamamlamıştı. Çin yönetimi uzay istasyonunun kontrolden çıktığını 2016'da Birleşmiş Milletler'e bildirmişti.

Tiangong-1'in, 31 Mart-2 Nisan tarihleri arasında, 43 derece Güney ve 43 derece Kuzey enlemleri arasına düşeceği tahmin ediliyor. Uzay istasyonunun büyük kısmının atmosfere girdikten sonra yanarak yok olması beklense de bazı parçaların yeryüzüne düşebileceği belirtiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir