Türkiye'nin Günlerce Konuştuğu 'Ayşe Öğretmen' Hâkim Karşısında: 'Sözlerimin Arkasındayım'

 > 
131PAYLAŞIM

Telefonla bağlandığı Beyaz Show'da yaptığı konuşma nedeniyle hakkında örgüt propagandasından dava açılan öğretmen Ayşe Çelik çıktığı ilk duruşmada “Duyarlılık çağrısında bulundum. Kimseyi suçlamadığım gibi kimseyi övücü bir cümle de sarf etmedim. Sözlerimin arkasındayım” dedi.

Kanal D’de yayınlanan Beyaz Show’a 8 Ocak 2016 günü telefonla bağlanan ve terör örgütü PKK’ya yapılan operasyonlarla ilgili konuşan Ayşe Çelik ile program sorumlusu Kadir Turnalı ve Çelik’e destek vermek için ‘Hepimiz Ayşe Öğretmeniz’ diyerek kendilerini savcılığa ihbar eden 38 kişi hakkında örgüt propagandası yapmak suçundan 5 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Bakırköy 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada ifade veren, işsiz bir öğretmen olduğunu söyleyen Ayşe Çelik “Duyarlılık çağrısında bulundum. Sözlerimin arkasındayım ve tekrarlıyorum” diye konuştu. 

Program sorumlusu sanık Kadir Turnalı, mahkemeye yazılı savunmasını sunarak, teknik sorunlardan dolayı programa müdahale edemediğini söyledi.

Beyazıt Öztürk tanık olarak dinlenecek

Mahkeme heyeti, 32 sanığın duruşmadan vareste tutulmasına, duruşmaya katılmayan sanıkların savunmalarını yapması için süre verilmesine hükmederek, Beyazıt Öztürk’ün tanık olarak dinlemesine karar verdi.

Ne olmuştu?

Ayşe Çelik, ocak ayı başındaki Beyaz Show'a bağlanarak şunları söylemişti:

"Ülkenin doğusunda güneydoğusunda neler olup bittiğinin farkında mısınız? Burada doğmamış çocuklar, anneler, insanlar öldürülüyor. Sanatçı olarak insan olarak bir şekilde siz de yaşananlara sessiz kalmamalısınız ve bir şekilde dur demelisiniz. Ayrıca bir şey daha söylemek istiyorum. Ölen çocuklara sevinen zavallı insanlar var. Ben bu insanlara, daha doğrusu biz bu insanlara hiçbir şey söyleyemiyoruz, yazıklar olsun demekten başka.

"Bir şey daha söylemek istiyorum, kusura bakmayın. Ben öğretmenim, öğrencileri terk eden öğretmenlere seslenmek istiyorum. Bir daha oralara nasıl dönecekleri o güzel masum tertemiz yürekli çocukların yüzüne, gözlerinin içine nasıl bakacaklar. Ben konuşamıyorum. Gerçekten. Burada yaşananlar ekranlarda medyada her şey çok farklı aktarılıyor. Yani gerçekten konuşamıyorum, sessiz kalmayın. İnsan olarak biraz daha hassasiyetle yaklaşın. Görün duyun artık bize el verin. Yazık insanlar ölmesin. Çocuklar ölmesin. Anneler ağlamasın. Söyleyeceklerim bu kadar."

Ardından sosyal medyada gündem olmuştu.

Kanal D Ana Haber'e konuk olan Beyazıt Öztürk de Çelik'in açıklamaları ve sonrasında yaşananlara ilişkin bir açıklama yapmıştı.

Beyazıt Öztürk, Programda Yaşananları Anlattı ve Özür Diledi - onedio.com
Beyazıt Öztürk, Programda Yaşananları Anlattı ve Özür Diledi - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir