Türkiye’de Her 100 Kişiden Biri Ateist

 > 
505PAYLAŞIM

Avrupa Komisyonu'nun yaptığı bir araştırmaya göre Avrupa'da en çok ateistin bulunduğu ülke, nüfusunun yüzde 40'ı ile Fransa oldu. Türkiye ise listede yüzde 1 ile sondan ikinci sırada yer aldı. Bu verilere göre Türkiye'de yaklaşık 800 bin ateist bulunuyor.

Diken'de yer alan habere göre, Avrupa Komisyonu'nun biyoteknoloji konulu araştırmasında Avrupa’da bulunan kişilerin biyoteknoloji ve kullanım alanlarına yönelik bakış açısı ile tavrı ele alındı.

Araştırmada katılımcıların yaş ve cinsiyetlerinin yanı sıra dini inançları da ele alındı.

Buna göre Fransa nüfusunun yüzde 40’ının tanrının varlığına ya da herhangi bir güce inanmadığı ortaya kondu. Bu da Fransa’nın Avrupa’da ateist nüfusun en yoğun bulunduğu ülke olduğu anlamına geliyor.

Türkiye’de yaklaşık 800 bin kişi ateist

Türkiye ise yüzde 1’lik ateist nüfusuyla listede sondan ikinci sırada yer aldı. Bu da Türkiye’de yaklaşık 800 bin ateist olduğu anlamına geliyor. Son sırada ise Romanya var.

Buna karşılık Türkiye’de tanrının varlığına inananların oranı ise yüzde 94. Bu da Türkiye’yi tanrının varlığına inançta Malta ile birlikte Avrupa birincisi yapıyor.

İskandinavlar şaşırttı

Daha önceki çalışmalar ateistlerin en çok İskandinav ülkelerinde olduğunu belirtiyordu. Ancak komisyonun araştırmasında İsveç’teki ateistlerin oranı yüzde 34, Norveç’tekilerin yüzde 29, Danimarka’dakilerin yüzde 24, Finlandiya’dakilerin de yüzde 22 çıktı.

Çek Cumhuriyeti ise nüfusundaki yüzde 37’lik ateist oranıyla ikinci sırada yer aldı.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir