Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye'de Düzenlenen 30 Film Festivali

 > -
7 dakikada okuyabilirsiniz

14. yılında İF İstanbul Bağımsız Filmler Festivali yaklaşırken, Türkiye'de düzenli olarak gerçekleşen film festivallerinin bir derlemesini bir kenarda tutmak var. Festivallerin tarihlerinden de belli oluyor ki sinemaseverler için sonbaharın özel bir yeri var.

1. !F - Bağımsız Filmler Festivali

Bağımsız Filmler Festivali, kısa ve bilinen adıyla !F, 2002 yılından buyana "!F Istanbul" tarafından düzenleniyor, her sene Şubat ayında gerçekleşiyor ve bağımsız, küçük bütçeli filmleri sahneye taşıyor. İstanbul'da başlamış olsa da artık 3 büyük şehirde sürüyor. 2015'te İF, 12 Şubat - 1 Mart tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir'de. 

http://www.ifistanbul.com/tr/

2. İstanbul Film Festivali

İKSV'nin düzenlediği İFF, 1982 yılından beri İstanbul'da gerçekleştiriliyor, ulusal ve uluslararası yarışmalarla Altın Lale ödüllerini dağıtıyor. İstanbul Film Festivali her sene Nisan ayında. 

http://film.iksv.org/tr

3. Antalya Altın Portakal Film Festivali

1964 yılından beri Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından yürütülen Antalya Altın Portakal Festivali,  Türkiye'nin en itibarlı sinema ödüllerini veren, en büyük film festivallerinden biri. Altın Portakal her Ekim Antalya'da.  

http://www.altinportakal.org.tr/

4. Adana Altın Koza Film Festivali

Koza Kültür ve Turizm Hizmetleri tarafından düzenlenen bu festival 1969 yılından beri, Adana'da Eylül ayında gerçekleştiriliyor. 

http://www.altinkozafestivali.org.tr

5. Film Ekimi

Film Ekimi, 2001 yılından beri İKSV'nin yürüttüğü Ekim ayında İstanbul'da (ve bazen diğer şehirlerde de) gerçekleşen, biletlerin ilk gün tükendiği ve kara borsaya düştüğü bir diğer film festivalimiz.

http://filmekimi.iksv.org/tr

6. Gezici Festival

Gezici Festival, 1994 yılından beri Ankara Sinema Derneği'nin birden çok şehirde yürüttüğü, adı üstünde "gezici" bir film festivali.  Son on dokuz yıl içinde Ankara, Artvin, Bakü (Azerbeycan), Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Drama (Yunanistan), Edremit, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Malatya, Mersin, Ordu, Samsun, Saraybosna (Bosna Hersek), Sinop, Tiflis (Gürcistan), Üsküp (Makedonya) ve Van'da gösterimlerini gerçekleştirmiş. Ne derler; belki şehre bir film gelir...

http://ankarasinemadernegi.org/

7. İzmir Kısa Film Festivali

1999 yılından bu yana İzmir Güzel Sanatlar Kültür ve Eğitim Vakfı'nın düzenlediği kısa film festivali her yıl Kasım ayında.

http://www.izmirkisafilm.org/

8. Ankara Uluslararası Film Festivali

Dünya kitle İleitşim Vakfı tarafından 1998 yılında Ankara Film Şenliği adıyla başlayan ve  Ankara'da yürütülen festival Mart ayında gerçekleşiyor ve ulusal yarışmada ödüller veriliyor.

http://www.filmfestankara.org.tr/tr/

9. İstanbul Animasyon Festivali

2005 yılında başlayan Türkiye'nin ilk animasyon festivali İAF, İAF İstanbul kuruluşu ve Görsav tarafından organize ediliyor, her yıl İstanbul'da Kasım ayında gerçekleşiyor. 

http://www.iafistanbul.com/

10. 1001 Belgesel

B.S.B. (Belgesel Sinemacılar Birliği) tarafından 1998'den bu yana düzenlenen belgesel festivali Aralık ayında gerçekleşiyor. 

http://1001documentary.net/

11. Documentarist Belgesel Günleri

Avrasya Sanat Kollektifi (ASK) tarafından 2007 yılından beri İstanbul'da gerçekleştirilen belgesel festivali her yıl Haziran ayında İstanbul'da. 

http://www.documentarist.org/

12. İşçi Filmleri Festivali

2005 yılından beri her yıl 1 Mayıs'ta başlayan festivalde, işçilerin ve emekçilerin hayatlarını, hayallerini, gerçeklerini, sorunlarını, bu sorunların alternatif çözümlerini işleyen amatör filmler seyirciyle buluşuyor. Festival şu ana kadar Adana, Ankara, Antakya, Antalya, Batman, Bolu, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Eskişehir,  Balıkesir, Artvin, İstanbuli İzmir, Konya, Kocaeli, Mardin, Muğla, Mersin, Niğde, Samsun, Trabzon, Sivas ve Zonguldak'ta, yurtdışında ise Lefkoşa, Torino, San Fransisco, Londra, Seul ve Tokyo'da gerçekleştirilmiş. 

Festivalin kalabalık bir düzenleme  komitesi var; : DİSK, KESK, TÜRKİŞ, TTB, Halkevleri, Sendika.Org ve Çapul TV

http://festival.sendika.org/

13. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği tarafından 1997 yılından beri Ankara'da gerçekleştirilen festival her yıl Mayıs ayında. Festivalde kadın ve cinsiyet filmlerinin yanı sıra, Türkiye'den ve yurtdışından kadın ve LGBT hareketlerinin öncüleri, araştırmacıları, sanatçıları buluşuyor, araştırma projeleri ve atölye çalışmaları da düzenleniyor.

http://festival.ucansupurge.org/turkce/index.php

14. Filmmor Kadın Filmleri Festivali

Fillmor Kadın Kooperatifi tarafından, 2003 yılında beri, Mart ayında, İstanbul, Ankara ve Antalya'da düzenleniyor. 

http://www.filmmor.org/

15. İstanbul Japon Filmleri Haftası

Japonya Konsolosluğu ve Türk-Japon Dostluk Derneği tarafından gerçekleştirilen Japon Filmleri haftası 2002 yılında başlamış, her sene Ekim ayında İstanbul'da gerçekleştiriliyor.

16. Randevu İstanbul Film Festivali

Türsak tarafından 2013 yılında düzenlenmeye başlayan festival İstanbul'da Aralık ayında gerçekleşiyor.  

http://randevuistanbul.com/

17. Komedi Filmleri Festivali

2001 yılından beri Türsak tarafından gerçekleştirilen festivalde sadece komedi filmlerinin gösterimi yapılıyor, İstanbul'da Kasım ayında gerçekleşiyor.

18. Çocuk Filmleri Festivali

Çocuk Filmleri Festivali, Türsak tarafından 2009 yılından beri, Nisan ayında düzenleniyor. Festival, 2009’da Mardin ve Urfa'da, 2010’da Adıyaman ve Diyarbakır'da, 2011’de Ordu ve Kars'da, 2012’de ise Konya ve Aksaray'da, 2014'de Adana ve Mersin'de, 2013'de Erzurum ve Rize'de gerçekleşmiş.

http://cocukfestivali.tursak.org.tr/

19. JCI Crossroads Kısa Film Festivali

Bu festival, Junior Chamber International'a bağlı, Birleşmiş Milletler ve aralarında Council of Europe'un ve Euro Chambers'ın da bulunduğu diğer dernekler tarafından kardeş organizasyon olarak kabul edilmiş olan ‘Genç Liderler ve Girişimciler Derneği İstanbul Şubesi'nin bir projesi. Genel olarak çok kültürlülük, kültürler arası diyalog ve global etkileşimleri konu alan kısa filmlerin gösterildiği festival 2005'ten bu yana Kasım ayında gerçekleştiriliyor.

http://crossroadsjci.wix.com/crossroads1

20. Dağ Filmleri Festivali

2005 yılından beri Dağ Kültür Derneği tarafından Şubat - Mart aylarında gerçekleştiriliyor. İstanbul'da başlayan gösterimler Ankara ve İzmir'e de yayılmış durumda. Festival, daha çok dağ ve doğa sporlarını, doğa sevgisini konu alan filmleri ağırlıyor.

http://dagfilmfest.org/

21. Bisiklet Filmleri Festivali

Bisikletçi Brendt Barbur'un insiyatifi ile 2001 yılında başlayan Bisiklet Filmleri Festivali New york, Quebec, Moskova, Helsinki, Varşova, Tokyo ve Quito'nun ardından 2012'den bu yana İstanbul'da da düzenleniyor. BFF her yıl Haziran'da başlıyor ve sonbahar aylarında İstanbul'a varıyor. 

http://www.bicyclefilmfestival.com/

22. SineMardin Film Festivali

Mardin Valiliği ve Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005'ten bu yana düzenlenen festival her yıl Mayıs - Haziran aylarında. 

http://www.sinemardin.com.tr/

23. Altın Safran Belgesel Festivali

Safranbolu Belediyesi tarafından 2000 yılından beri yürütülen festival her yıl Safranbolu'da Eylül ayında gerçekleşiyor ve Altın Safran ödülleri veriliyor.

http://www.altinsafran.org/tr/

24. Eskişehir Film Festivali

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından 1998 yılından beri gerçekleştirilen festival her yıl Mayıs ayında Eskişehir'de.

http://www.eskfilmfest.com/

25. Erciyes Film Festivali

Erciyes Üniversitesi tarafından 2008 yılından beri gerçekleştirilen festival, Ekim ayında Kayseri'de. 

http://effest.erciyes.edu.tr/

26. FilmAmed Belgesel Film Festivali

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından 2012 yılında hayata geçirilen festival Diyarbakır'da Ekim-Kasım aylarında. 

http://www.amedfilm.com/index.php/tr/

27. Altın Pars Kısa Film Festivali

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2013 yılınma düzenlenmeye başlayan kısa film festivali, Ankara, Diyarbakır ve Samsun'da, 19 Mayıs'ı kapsayan hafta gerçekleştiriliyor.

http://kisafilm.gsb.gov.tr/

28. Bodrum Deniz Filmleri Festivali

Bodrum Deniz Filmleri Festivali, Dağ Filmleri Festivali direktörü Murat Yılmaz'ın insiyatifi ve Bodrum Deniz Ticaret Odası'nın desteğiyle ilk kez 2014 yılında Nisan ayında Bodrum'da gerçekleştirildi.

29. BONUS: Başka Sinema

Bağımsız filmlerin dağıtımcısı M3 Film ve Kariyo & Ababay Vakfı tarafından, bağımsız filmlerin kendine vizyonda yer bulamaması ve sinema salonu zincirlerinin bu filmleri göstermek istememesi üzerine başlatılan Başka Sinema insiyatifi İstanbul'da başlayıp Ankara, Bursa, Eskişehir ve İzmir'e yayıldı. 

Başka Sinema yıl boyunca her gün sürüyor, adı üstünde "Bize Her Gün Festival!"

http://www.baskasinema.com/

30. Dadaş Film Festivali

2006 yılından beri Erzurum ve içlelerinde Mayıs ayında düzenelenen festivali Dadaş Film Grup yürütüyor. 

http://www.dadasfilmfestivali.com/

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-oflazoglu

Antakya Film Festivali var unutmayın

ulku-baturoglu

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, Türkiye’nin 1998 yılından bu yana her yıl gerçekleştirilen ilk kadın filmleri festivalidir.

eminks

Malatya uluslararası film festivali de var :D

Başlıklar

1 MayısAdanaAdıyamanAksarayAltınAltın KozaAltın PortakalAnkaraAntalyaArtvinBalıkesirBatmanBirleşmiş MilletlerBodrumBoluBursaÇanakkaleDiyarbakırEdremitErzurumEskişehirFestivalGaziantepİstanbulİzmirJaponyaKarsKayseriKocaeliKonyaMalatyaMardinMersinMuğlaNiğdeOrduRizeSamsunSinemaSinopSivasTrabzonVanYunanistanZonguldak
Görüş Bildir