Türk Eğitimi Tarikatların Kontrolüne mi Geçiyor? Araştırmaya Göre 1 Milyon Çocuk Tarikatların Elinde

 > -

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esergül Balcı, 1 yılı boyunca 'Eğitimde tarikatların etkisini' araştırdı. Sonuçların vahim olduğunu söyleyen Balcı, ailelerin yoksulluk ve sahipsizlik nedeniyle çocuklarını tarikatlara teslim ettiğini belirtiyor ve 1 milyon çocuğun tarikatların elinde olduğunu aktarıyor. 

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esergül Balcı ekibiyle birlikte yaklaşık bir yıl boyunca sahada çalıştı. 'Eğitimde Tarikat ve Medrese Gerçeği, 1 Milyon Öğrenci Tarikatların Elinde' başlıklı bir rapor yayımladı.

Sözcü Gazetesi'nden Can Özçelik'in haberine göre, Türkiye'de 2.6 milyon kişinin bir tarikatla organik bağı bulunuyor. Tarikat üyesi olan ya da faaliyetlerine katılan kişi sayısı ise 1.1 milyon.

Sadece İstanbul’da 445 tarikat ve kolu faaliyet gösteriyor.

2017 yılı için hazırlanan rapora göre, Sadece İstanbul'da 445 tarikat ve kolunun medrese ya da Kuran kursu adı altında binlerce çocuğa eğitim veriliyor. Üstelik bu çocukların bir kısmı okul çağında bile değil.

'Sonuçlar karşısında biz de hayrete düştük.'

Rapordan çıkan sonuçları görünce kendilerinin de hayrete düştüğünü söyleyen Prof. Esergül Balcı, devletin eğitimde kademe kademe çekildiğini ve yerini tarikatların aldığın aldığını söylüyor. Balcı, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanıyor: 

''Taşrada durum aslında daha vahim. Devlet eğitimden kademe kademe çekilmiş. Bazı bölgelerde okullar kapatılmış. Yoksulluk ve sahipsizlik nedeniyle aileler çocuklarını tarikatlara teslim etmiş durumda. Yarın bu çocukların hangi amaç için, nasıl kullanılacağı meçhul. Her türlü istismara açıklar. Bu durum terör kadar ciddi bir ulusal güvenlik sorunudur.''

'Irak, İran ve Suriye gibi sorunlu ülkelerdeki benzer yapılarla irtibat halindeler.'

Balcı, Doğu ve Güneydoğu'daki medreselerin Irak, İran ve Suriye gibi sorunlu ülkelerdeki benzer yapılarla irtibat halinde olduğunu söylüyor ve bu olaya 'Tarikat Erasmusu' dediklerini ifade ediyor.

'Rusya, FETÖ'yü tahdit olarak görüyordu.'

Böyle bir araştırma başlamaya Rusya'da ve ABD'de gördüğü FETÖ yapılanması nedeniyle başladığını aktaran Balcı şöyle devam etti, ''Fikir Rusya'da olduğum dönemde başladı. FETÖ, burada yayılmıştı. Ruslar bunu bir tehdit olarak görüyorlardı. ABD'ye gittiğimde koruyup kollandıklarını gördüm. Bu yapının Türkiye için ne kadar büyük bir tehdit olduğuna şahit oldum. Üstelik tüm altyapılarını eğitim üzerine kurmuş bir yapıdan söz ediyoruz. Bu konudaki çalışmalar ise çok sığ.''

Çocukların tarikatların kontrolünde olduğunu gösteren rapor sosyal medyanın gündeminde👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir