Tüm Dünyanın İzlediği Somali'deki İnsanlık Dramına THY Yetişti! #TurkishAirlinesHelpSomalia

-
Abone ol

Dünyanın durumu malum; bitmek bilmeyen Suriye savaşında ölen masumlar, terör sorunu, ırkçılık, sosyal adaletsizlik... Bu liste uzar gider. Fakat geçtiğimiz günlerde, insani yardım gerektiren bir konu aciliyetiyle dikkat çekti.

Somali'de son 48 saat içerisinde 110 kişi açlıktan öldü.

Somali bildiğiniz gibi... Siyasi anlamda karışık ve terör ile süren mücadelesinin yanında, bir de kıtlıkla uğraşıyor.

Fakat bu "süregelen" durum, geçtiğimiz haftalarda iyice vahim bir hal almaya başladı. Dün gece ise zirveye ulaştı. Tüm dünyanın gözü önünde insanlar gerçek anlamda açlıktan ve susuzluktan ölüyor!

Ülke olarak her zaman Somali'nin destekçisi olmuş olsak da; son yıllarda mülteci krizi sebebiyle -tüm dünyanın olduğu gibi- bizim de dikkatimiz farklı yerdeydi.

Zira açlıkla boğuşan bir diğer ülke Yemen bile bir taraftan savaşın mülteci haline getirdiği çocuklara yardım eli uzatabilmeye çalışıyor.

Somali'deki durumun bu kadar vahim hale gelmesinin bir diğer sebebi de ülkede süren terör sebebiyle, pek çok ülke için "yasaklı" listesinde bulunması...

Yani neredeyse hiçbir hava yolu firması Somali'ye uçmuyor. Dünya, Somali'yi kaderine terk etmiş gibi...

Hatta pek çok ülkeden, Somalililer kendi ülkelerine para bile gönderemiyorlar!

"Dünyanın en kötü insani yardım krizi yaşanırken, Somali hala "yasaklı" listesinde. Şüphe uyandırmadan eve para bile gönderemiyorum."

Sonuç olarak, dünyanın kocaman ülkeleri savaşlara, f16'lara, bombalara finansal kaynak bulabilirken, Somali'nin çocuklarını besleyemiyor.

Hem de bu öngörülen bir durumken... Zira Sudan ve Yemen'de baş gösteren kıtlığın çok daha büyük bir felaketin habercisi olduğu ve 50'lerden bu yana yaşanacak en sert kuraklık olacağı biliniyordu.

Peki bu felaketi gündeme medya, gazeteciler ya da siyasiler mi getirdi dersiniz? Hayır.

Somali'yi dünya gündemine taşıyan kişi bir İnternet fenomeni olan Jerome Jarre oldu.

Artık insanların sosyal medya sayesinde nasıl güçlü ve dayanışma içerisinde olduğunu kanıtlarcasına; takipçilerine Somali'deki durumu anlattı ve yardım çağrısı yaptı.

Bu yardım çağrısına da ilk destek Ben Stiller'dan geldi ve artık tüm dünya duymuştu.

O da durumu izah etti ve halklara çağrıda bulundu. 

"Neden bir uçak bulup, içini su ve yiyecek ile doldurup Somali'ye göndermiyoruz ki? Buna gücümüz yetmeli!"

Kullandığı etiket ise #TurkishAirlinesHelpSomalia yani "Türk Hava Yolları, Somali'ye yardım et" oldu. Bunun sebebi de Somali'ye uçan tek hava yolunun THY olması!

"Somali'ye giden tek havayolu Türk Hava Yolları ile Somali'ye destek olabiliriz. Bu çılgınca olabilir ama bir şeyler yapmalıyız. Destek bekliyoruz"

Ardından Sarah Silverman de aynı etiket ile bu çağrıya destek verdi.

"Ben'in tipsizliğini görmezden gelin; bu fikir ŞAHANE! Haydi uçakları yiyecek ile dolduralım ve dostlarımıza yardım edelim!"

Gerisi ise insanların desteğiyle geldi...

#TurkishAirlinesHelpSomalia etiketi kısa süre içerisinde Twitter'da En Çok Konuşulanlar listesine girdi!

Kimisi kendi ülkesi için çağrı yaptı...

"Lütfen ülkeme yardım edin!"

Kimileri de bir başkasının ülkesi için...

Bu hayırlı iş için etikete adeta dünyanın her yerinden insan abandı!

Sonunda da THY bu çağrıya kayıtsız kalmadı; etiketi başlatan ünlüleri de ekleyerek yardım edeceğinin haberini verdi.

Sevgi ve yardım için! ❤

Zaten Doğu Afrika'ya Kızılay'ın sürekli yardım götürdüğünü biliyoruz...

Bundan sonrası için daha yoğun bir yardım kampanyası yürütmek gerekecek ve bunun garantisini aldığımızı düşünüyoruz.

Oldukça seviliyoruz!

Somali'ye de şifa diliyoruz! 🙏🏻

Veeee sonuç: THY harekete geçti bile!

Bu cevabı alan kampanyayı başlatan ünlüler de "uçağı yiyecekle doldurmak için" bağış toplamaya başladılar bile!

Her şey çok güzel olacak!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ogun431

Müslüman olmasalar Türkiye nah yardım ederdi. Bu insanlık için mi yoksa din için mi?

Gizli Kullanıcı

İyi haberler almak insanın yüzünü bir nebze olsun güldürüyor:)

vag

Diğer ülkeler bize vize bile vermiyor verenler bile uçak biletlerimizi yakıyor bizi insan yerine koymuyorken, kendi ülkende o kadar aç açıkta insan varken git başka ülkelere yardım et. Kendi ülken bitti de diğer ülkelere yardım ediyorsun. Yarın öbür gün sana 3. sınıf insan muamelesi yapsın bide yardım ettiğin ülkeler tam olsun. Ülkelerin dostu olmaz. Bu yüzden kaybediyoruz. Yardım edilmesin demiyorum, ama kendi ülkendekileri destekle diyorum önce. Önce kendi vatandaşın.

sivilitaatsizlik

Konuyu yanlış anlamışsınız, burdaki yardım sadece bir kargo uçağı, Türkiye'de kargo uçağına ihtiyacı olana verilmediyse o zaman haklısınız demektir. Ayrıca bu bir prestijdir, bütün dünyanın takip ettiği insanların çağrıda bulunulmasına sessiz kalınamazdı. Çok fazla muhalif düşünüyorsunuz azaltın biraz.

sivilitaatsizlik

Ayrıca ben Türkiye'de susuzluktan açlıktan ölen çocuklar görmedim, evsiz, kimsesiz, her türlü hastalığı barındıran, ortalama yaşam süresi 40 olarak tahmin edilen insanlar görmedim. Burdaki insanların ev borcunu ödeyeyim, kira yardımı yapayım diye Somali'deki insanların açlıktan ölmeye mahrum bırakıyorsunuz. Kaldı ki Türkiye içerisindeki yardımlar gayet düzgün şekilde yapılıyor, hem devlet eliyle hem özel vakıflar aracılığıyla. Vicdan skalanızı tekrar kontrol edin ve kendinizi Somali'deki bir çocuğun yerine koyun, sonra tekrar düşünün.

vag

Ne yaptığı çok da önemli değil kendi ülkesinde açlık, işsizlik varken. Muhalif düşünmüyorum siz çok yancı düşünüyorsunuz. Bu harcanan devletin hazinesinden gidiyor hatırlatırım. Kendi insanların sürünürken prestiji al bi tarafına kına yak demezler mi? Ben derim.

vag

Görmedin çünkü o tarafa bakmadın. Kendi ülkende ne olup bittiğini bilmeden boş kafayla konuşacağına, yazdığım yorumu niye yazmışım bi araştır istersen:

sivilitaatsizlik

Harcanan para devlet hazinesinden gitmiyor, THY'nin bütçesinden gidiyor. Attığın haber de 2011'e ait. Türkiye'de açlık mevzusu 2008-2009 gibi kapandı, son 5-6 yıla ait böyle bir haber bulamazsın. Bulsanda sayısı maksimum 3tür.

sivilitaatsizlik

Bu arada THY'nin hissesi devlet hazinesine bağlı diyeceksen şimdiden söyleyeyim, kurumların kar - zarar finans tabloları vardır, yani THY hazineden para almıyor, THY'nin kazandığı para da hazineye gitmiyor, hazine sadece hissedar, benim facebook'a hissedar olmam gibi.

Gizli Kullanıcı

Kargo uçağı hali hazırda bulunuyor zaten. İçine konulacak gıda da bağışlarla finanse ediliyor. THY burada zarar etmiyor.

ersu

umarim açlik ve susuzlukla bogus ve kimse sana dönup bsknasin.

vag

Yahu kör müsünüz yoksa görmüyor musunuz? Bu yardımlar türkiyedeki açlara evsizlere yapılsa daha güzel olmaz mıydı? Kafayı mı yediniz?

vag

Zaten tecrübe ettiğim birşey olduğu için burada bu yorumu yazdım ibrahim. Umarım sen de susuzluktan ölmek üzere olduğun bir duruma gelirsin, belki o zaman anlarsın. Dünyanın her yerinde aç insan var. Önce etrafınızdakilere yardım edin. Sonra millete hava atıcam diye afrikalı çocuklara yardım edip evlatlık edinirsiniz. Prestiji de alıp götünüze sokun yeter lan. Türkiyede açlık bitti diyor kerkenez kafalı. Evden dışarı çıkmamış ki.

derya-bas3

Dünyaya hiçbir katkın bulunmadan sadece ve hep kendini düşünürsen gün gelir dünya da sana sırtını döner. Açlıktan ölmüyorsun, derin kemiklerine yapışmamış, hastalıktan kırılıp geçmiyorsun çok şükür içecek bir yudum suyun var en azından. Sahip olduğunuz düşünce yüzünden kaybediyorsunuz, iyilik yaptığınız için değil.

vag

ULAN YAZDIKLARIMI ANLAMIYOR MUSUNUZ? KENDİ ÜLKENDE DE AÇ İNSANLAR VAR. SABAHLARI İŞE GİDERKEN HİÇ Mİ GÖRMÜYORSUNUZ ÇÖPTE YİYECEK ARIYAN İNSANLARI? YAKINI GÖRME PROBLEMİNİZ Mİ VAR? UZAĞI GAYET İYİ GÖRÜYORSUNUZ DA YAKINDA PROBLEM VAR GALİBA...

derya-bas3

Yazdıklarımızı anlamak mı istemiyorsun kardeşim? Tamam buna da şükür demeyeceğim ama burada çöpe atabileceği kadar da olsa yemeği var bu ülkenin. Orada çöpten toplayabilecekleri yemekleri bile yok. Ulan içecekleri bir yudum suları yok diyoruz su ya. Su oradaki militanların kontrolünde. Minicik bebeklerin hastalıktan perişan düşmüş bedenleri sinek kaynıyor düşün hayat öyle leş.

ugur-atilgan

Kardeşim bizim insanlarımız beyni ile düşünmüyor boş ver laf analtamazsın bunlara, anlamaz bunlar.

sabahci

yardim etmek mesele demek halkimiz zorda olanin her zaman yanindadir fakat somoli halkina be aftikadaki halka sadece yemek gondererek degil tarimi ogreterek hayvanciligi ogreterek yardimci olmaliyiz mesala somalinin kiyi seridi cok fazla fakat bildigim kadariyla batililar orayida somuruyor turkiye bu konudada somaliye yardimci olmali balikcilik ogretilmeli bence gida yardimindan daha cok ekonomik olarak desteklenmeleri lazim insallah tez zamanda acilari son bulur yardimlar yerini bulur....

musikisinas-don-vito

Balıkçılığı zaten biliyorlar. Asıl sıkıntı Japon ve Amerikan'ın her biri yüzen bir fabrika olan dev balıkçı gemilerinin o bölgedeki denizleri de sömürmesi ve Somali'li balıkçıların küçük tekneleriyle bu dev gemilerle rekabet edememesi, onların avlandığı bölgelerde avlayacak balık bulamaması. Karadaki kuraklığın üzerine denizde de bu sorun çıkınca açlık kaçınılmaz oluyor. Hani "Türkler Çıldırmış Olmalı" filmine dahi konu olan meşhur Somalili korsanlar var ya, işte onlar da balık bulamayıp alternatif geçim kaynağı bulamayan Somalili balıkçılar. Dev Konserve balık şirketlerinin ürünleriyle beslenen Batı'da kimse bu yönünü görmek istemiyor, sadece Korsanlar ölsün isteniyor. Dediğiniz gibi bölge desteklenmediği müddetçe gıda yardımı ancak geçici çözüm sunar.

hemsir

işte bu ya işte bu be allah razı olsun emeği geçen herkesten

Görüş Bildir