Görüş Bildir
Haberler
TÜİK Verileri: Bir Yılda Elektrik Fiyatı Yüzde 32, Doğalgaz Fiyatı Yüzde 34 Yükseldi

TÜİK Verileri: Bir Yılda Elektrik Fiyatı Yüzde 32, Doğalgaz Fiyatı Yüzde 34 Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre konutlarda kullanılan elektriğin fiyatı yüzde bir yılda 32.3, doğalgazın fiyatı ise yüzde 34.7 yükseldi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ev bütçesinin önemli giderlerinden elektrik ve doğalgazda ciddi artış

Ev bütçesinin önemli giderlerinden elektrik ve doğalgazda ciddi artış

Sözcü'nün haberine göre, TÜİK konut için kullanılan doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki artışı açıkladı.

Elektrik fiyatlarındaki artış 📌

Elektrik fiyatlarındaki artış 📌

Açıklanan rakamlara göre konutlarda, 1 kilowatt saat elektrik için, tüketicilerin 2020 yılı birinci döneminde ödediği tutar bir önceki döneme göre %7,2, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %32,3 artarak ortalama 71,2 kuruş oldu.

Doğalgaz fiyatlarındaki artış 📌

Doğalgaz fiyatlarındaki artış 📌

Doğalgazda artış ise elektrikten daha fazla.

Buna göre konutlarda, 1 metreküp doğalgaz için tüketicilerin 2020 yılı birinci döneminde ödediği tutar bir önceki döneme göre %2,4, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %34,7 artarak ortalama 182,6 kuruş oldu.

Sanayideki artış daha düşük oldu

Sanayideki artış daha düşük oldu

Sanayi tarafında yaşanan artış ise konutlara göre daha düşük oldu. 

Buna göre sanayide 2020 yılı birinci dönem elektrik fiyatlarına bakıldığında, tüketicilerin 1 kilowatt saat elektrik için ödediği tutar bir önceki döneme göre %7,1, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %21,8 artarak ortalama 58,6 kuruş oldu.

Sanayide 2020 yılı birinci dönem doğal gaz fiyatlarına bakıldığında, tüketicilerin 1 metreküp doğal gaz için ödediği tutar bir önceki döneme göre %1,4 ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %13,2 artarak ortalama 189,0 kuruş oldu.

Hükümet yetkilileri, Karadeniz'de bulunan doğalgazın çıkarılmaya başlaması ve faturalara yansıması için, 2023'ü işaret etmişti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
10
3
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Halil Değerli

TÜİK .... Oğlum bu rakamları doğru mu okudum.... Yoksa benim gözlerim mi bozulmuş... ..... Yok yok.. Kesin basım hatası vardır... kesin.... ... Yarın açıklam... Devamını Gör

Resho

Hıııı Damat'ın bu sene güzel sürprizlerimiz olacak dediklerinden biri de buymuş. TÜİK bile anca bu kadar traşlayabilmiş.

Metin Uzun

Mikrofonu esprili kisiligiyle gonullerde taht kuran ,maliyenin kitabini yazmiş adam Berat Albayraka uzatsinlar.Bu ekonomik pik icin ne dusunuyor duymak istiy... Devamını Gör