Görüş Bildir
Haberler
Trump 'Erdoğan'ın Kararı Beni Şaşırtmadı' Dedi ve Ekledi: 'PKK, IŞİD'den Daha Kötü'

Trump 'Erdoğan'ın Kararı Beni Şaşırtmadı' Dedi ve Ekledi: 'PKK, IŞİD'den Daha Kötü'

ABD Başkanı Trump, 'PKK, birçok açıdan, terör ve terör tehdidi bakımından muhtemelen IŞİD'den daha kötü' dedi. Trump, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik askeri müdahalesi için 'Benim sorunum değil' değerlendirmesinde bulundu. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD Başkanı Donal Trump, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile yaptığı ikili görüşmenin ardından Beyaz Saray'da ortak basın toplantısı düzenledi. 

Barış Pınarı Harekatı'nın başlatılmasının kendini şaşırtıp şaşırtmadığı sorusuna Trump, 'Erdoğan'ın kararı beni şaşırtmadı. Uzun süredir bunu yapmak istiyordu, uzun süredir Suriye sınırına asker yığıyordu.' yanıtını verdi.

"Suriye'nin de Kürtlerle ilişkisi var ve onlar melek değil"

"Suriye'nin de Kürtlerle ilişkisi var ve onlar melek değil"

AA'nın aktardığı bilgiye göre, Suriye'nin kuzeyindeki askerlerini çektiklerini anımsatan Trump, '(Türkiye ve YPG/PKK) uzun süredir savaşıyor. Suriye sınırında da savaşıyorlar. Burası Suriye sınırı. Ben de niye dostumuz olmayan bir ülkenin (Suriye) topraklarını koruduğumuzu soruyorum. Suriye'nin de Kürtlerle ilişkisi var ve onlar (YPG/PKK) melek değil.' ifadesini kullandı.

Trump, ABD'nin IŞİD ile de mücadele ettiğine değinerek, 'Birçok açıdan PKK, terör ve terör tehdidi bakımından muhtemelen IŞİD'den daha kötü.' değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye'nin Suriye'ye girmesi benim sorunum değil"

"Türkiye'nin Suriye'ye girmesi benim sorunum değil"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Trump, Matttarella'yı kabulü sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada ise Türkiye'nin Suriye'de yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin, 'Türkiye, Suriye'ye girerse bu Türkiye ile Suriye arasındadır, benim sorunum değil.' diye konuştu.

Trump ayrıca Suriye'deki terör örgütü YPG unsurlarına atıf yaparak 'Melek değiller.' yorumunda bulundu. 

YPG'nin IŞİD mücadelede ABD'nin yanında savaştığını anımsatan Trump, 'Onlara bizimle savaşmaları için çok para ödedik. Bizim yanımızda savaştıkları zaman iyi iş çıkardılar, bizimle savaşmadıklarında o kadar iyi değildiler.' ifadelerini kullandı.

"Eğer Rusya, Suriye'ye müdahil olmak istiyorsa bu onlara kalmış"

"Eğer Rusya, Suriye'ye müdahil olmak istiyorsa bu onlara kalmış"

Trump, Türkiye sınırında YPG'nin çıktığı alana Suriye'nin girdiğini belirterek 'Belki de Suriye, Rusya ile ya da başkalarıyla ortaklık kurar. Onlara iyi şanslar diliyorum. Eğer Rusya, Suriye'ye müdahil olmak istiyorsa bu onlara kalmış. Onların (YPG) Türkiye ile sınırda bir problemleri var. Bu bizim sınırımız değil. Burada can kaybı yaşayamayız.' değerlendirmesinde bulundu. 

Suriye'deki durumu yakından izlediklerine dikkati çeken Trump, 'Türkiye'nin doğru şeyi yapması için çalışıyoruz. Çünkü Amerika içinde bulunsun ya da bulunmasın tüm savaşları durdurmak istiyoruz.' diye konuştu.

"Biz NATO üyeleriyle iyi geçinmeliyiz ve Türkiye NATO üyesi"

"Biz NATO üyeleriyle iyi geçinmeliyiz ve Türkiye NATO üyesi"

İncirlik Üssü

Trump, ABD'nin Suriye'nin kuzeyinden askerlerini çekme kararını ise 'stratejik olarak muhteşem' bir karar şeklinde nitelendirdi. 

ABD'nin İncirlik Üssü'ndeki nükleer silahlarının da güvende olduğuna inandığını belirten Trump, 'Burası büyük güçteki bir hava üssü. Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu hatırlayın. Biz NATO üyeleriyle iyi geçinmeliyiz ve Türkiye NATO üyesi.' ifadelerini kullandı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
100
20
15
9
8
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
vOLCano

bu adam hakikaten problemli.

çılgın serseri

trump bi dur amk ortalığı hep sen karıştırıyosun

SALİH NARİN

Trump bölümü geçmek için bütün tuşlara basıyor.