Görüş Bildir
Haberler
TRT Payı Ne Kadar? Elektrik Faturalarından TRT Ne Kadar Pay Alıyor?

TRT Payı Ne Kadar? Elektrik Faturalarından TRT Ne Kadar Pay Alıyor?

Dün gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrasında açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, elektrik faturalarından alınan TRT payının kaldırılacağını söyledi. Yeni dönemde elektrik faturalarında, TRT payının yanı sıra enerji fonu kesintileri de olmayacak. Dün alınan bu kararlar sonrasında ‘TRT payı ne kadar?’ sorusu internette en çok aratılan konuların başında geliyor. Vatandaşlar, her ay faturalarında ödediği TRT payının ve enerji fonu kesinti ücretinin ne kadar olduğunu öğrenmek istiyor. Peki, TRT payı ne kadar? Yeni dönemde faturalarda ne kadar indirim olacak? İşte TRT payı ile ilgili tüm bilgiler…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye’de birçok üründe olduğu gibi elektrik faturalarında TRT payı kesiliyor. Her ödenen elektrik faturasının bir kıs, TRT payı ve enerji fonu kesintisi olarak ilgili kurumlara aktarılıyor. Son günlerde artan market fiyatlarıyla birlikte, elektrik ve doğalgaz faturaları vatandaşların korkulu rüyası olmuş durumda. Özellikle kış aylarının gelmesiyle faturalara korkutucu boyutta gelmeye başladı. Hükümetin faturalara karşı yaptığı hamle ise TRT ayının kaldırılması oldu.

TRT Payı Ne Kadar?

TRT Payı Ne Kadar?

3093 sayılı Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunu ve 09.07.2008 tarihli 5784 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 11. maddesinde belirtildiği üzere, aylık elektrik tüketim bedelinin %2’si TRT payıdır.

Yani her ay 100 liralık elektrik faturası ödeyen vatandaşlar, 2 lirası TRT’ye aktarılıyordur. Yeni dönemde faturalardan bu yüzde 2’lik kısım tahsis edilmeyecek.

Enerji Fonu Kesintisi Ne Kadar?

Enerji Fonu Kesintisi Ne Kadar?

3096 sayılı Türkiye Elektrik Kurumu Dışındaki Kuruluşların Elektrik Üretimi, İletimi, Dağıtımı ve Ticareti ile Görevlendirilmesi Hakkında Kanun uyarınca, aktif enerji tüketim tutarı üzerinden % 0,7 oranında alınan bedeldir. (1 Ocak 2021 tarihi öncesi Enerji Fonu oranı aktif enerji tüketim tutarı üzerinden %1 olarak alınmaktaydı.)

Rakamla anlatma gerekirse, 100 liralık bir elektrik faturasının 0,7 kuruşu enerji fonu kesintisi oluyordu.

Elektrik Faturaları Ne Kadar Azalacak?

Elektrik Faturaları Ne Kadar Azalacak?

Yapılacak indirimler yeni dönümde elektrik faturalarının yüzde 2.7’lik kısmı tahsil edilmeyecek. Yani her ay 100 lira elektrik faturası ödeyen vatandaşlar, yeni dönemde 97 lira 2 kuruş olarak ödeme yapacak.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın