Torpil Yuvasına Döndüğü İddia Edilen Ücretli Öğretmenliğin Ulaştığı Vahim Durumu Örneklerle Konuşalım

973PAYLAŞIM

Çok ücretli öğretmen lazımsa neden formasyon eğitimi alanlar tercih edilmiyor?

Kadrolu öğretmenler yerine adım attığımız her yerde ücretli öğretmenlere denk geliyoruz. Önceleri sayıları çok azken ne hikmetse son yıllarda gitgide artmaya başladı.

Aslında bakarsanız ücretli öğretmenlerin varlığı bakanlığın da işine geliyor. Çünkü kadrolu öğretmenler ortalama 5 bin TL civarında maaş alırken ücretli öğretmenlerin 2 bin TL civarında kazançları oluyor.

Bu sistem belki bütçeyi rahatlatabilir fakat ne yazık ki eğitimin kalitesini de o derece düşürüyor. Alanında uzman olmayan ve formasyon eğitimi almayan insanlar öğrencilere ders veriyor.

Motor, hayvancılık gibi bölümlerden mezun olan insanlar ücretli öğretmenliğe tercih edilirken; eğitim fakültesinden mezun olan ve formasyon alan insanlar ne yazık ki ücretli öğretmenliğe de kabul edilmiyor.

Ve ayrıca torpil meselesi de büyük oranda uygulanıyor bu kurumda. Özellikle ilçelerde ücretli öğretmenlik eş, dost, akrabanın uğrak mesleği olmuş durumda.

Anadolu Eğitim Sendikası (AES) Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici de geçtiğimiz günlerde bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini söyleyerek “Siz hiç tıp fakültesi mezunu olmayan doktor gördünüz mü?” sözleriyle ücretli öğretmenlik meselesine dikkat çekti.

Öğretici, konuyla ilgili olarak çarpıcı şu örnekleri verdi:  “Mesela ön lisans tapu ve kadastro mezunu bir ücretli göz doktoru, ön lisans büro yönetimi mezunu bir ücretli çocuk doktoru,  ön lisans bankacılık mezunu bir ücretli genel cerrah nasıl olurdu? Muayene olur veya ameliyatınızı yaptırır mıydınız? Ancak MEB’de ön lisans hayvan yetiştiriciliği mezunu ücretli sınıf öğretmeni, ön lisans turizm mezunu ücretli okul öncesi öğretmeni, ön lisans lojistik mezunu ücretli sosyal bilgiler öğretmeni görebilirsiniz.”

Kaynak: milligazete.com

Gördüğünüz gibi bu ücretli öğretmenlik meselesi artık uygulanan torpiller ve verilen kalitesiz eğitimler nedeniyle uzmanları bile isyan ettiriyor.

Formasyon eğitimi olmadan okulun içine bile girilmemesi gerekirken çocuklarımızın sokaktaki kişilerden farksız olan bireylerin ellerine bırakılması ve torpiller tepki çekiyor.

Yukarıda da söylediğim gibi tasarruf etmek için ücretli öğretmenleri tercih ediyorsanız neden atama bekleyen binlerce formasyon eğitimini de almış insanları tercih etmiyorsunuz?

Daha çok niteliksiz, bilgiden yoksun çocuklar yetişsin diye mi? Ben bunun cevabını gerçekten merak ediyorum. Biraz da doğruları konuşalım.

Hadi yorumlara!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-efe-ince

Cahilliğime verin. Anlamadığım bir nokta var. Bu öğretmen atamalarında zaten yeterli kontenjan yoktu. Ücretli öğretmenlik yapacak olanlar hangi derslere giriyor? Girdikleri dersler formasyonlu öğretmenlerin kontenjanı değil mi?

excubitaa

Hacettepe gibi bir üniversiteden öğretmenlik mezunuyum defalarca basvurmama rağmen ücretli öğretmen olamadım Allahiniz varsa belanızı verir umarım

moschino

Allah sizin belanızı versin. Kursağınızda kalsın o haram paralar. Namusunuz yok, şerefiniz yok. Allah sizlere hastalık, dert ve sıkıntıdan başka hiçbir şey vermesin. Çoluğunuzdan çocuğunuzdan çıksın. Biz namusuzla 3 kuruşa geçinmeye çalışıyoruz, elimizi harama sürmüyoruz, bu köylü kurnazları koca bir ülkenin gençliğini yok ediyor. İşte gerçek vatan hainliği. Hangi kurum düzgün işliyor bu ülkede? Bilen, duyan, gören var mı dostlar?

selaminko

Madem bu kadrolara ihtiyaç var neden kadrolu almıyor devlet buralara insanları? Çünkü para vermek istemiyor. Ayrıca ücretli öğretmenlikte çok fazla torpil döndüğü nettir. Ayrıca ücretli öğretmenler normal bir öğretmen kadar hatta ondan daha fazla derse girse de aldığı maaş normal atanmış öğretmenin yarısıdır. Ayrıca atanmış öğretmenlerin bir kısmı ücretli öğretmenlikle hayatını sürdürmeye çalışan öğretmenlere kötü davranmaktadırlar. Öğretmenler özele gitseler aldıkları maaş ve çalışma şartları kötüdür. Bu işe bir çözüm bulunmalı. En azından özel sektöre belli koşullar getirilerek öğretmenlerin şartları iyileştirilmelidir.

mastani_

Bunca öğretmen boşta iken, nasıl abuk subuk bölüm mezunlarını alakasız branşlarda eğitim vermek üzere seçerler aklım almıyor. Gerçi bu ülkede ki hiçbir şeye şaşırmamak lazım.

Görüş Bildir