Toplumun Üzerimize Zamk Gibi Yapıştırdığı İmaj: Cool Kadın Olmak

-

İzlediğimiz filmlerden mi etkilendik yoksa toplum mu bizi buna itti tam olarak bilememekle birlikte olduğumuz kadından başka bir kadınmışız gibi davranarak "cool kadın" imajını yaratıyoruz.

Peki bu ne kadar doğru?

Doğuştan cool olan kadınlara gerçekten özenmemek mümkün değil.

Toplumsal baskıdan ya da sevdiği insan istediği için değil, kendiliğinden cool olan kadınlar da var. Fakat bizim bahsettiğimiz durum, aslında olmak istemediği biri gibi davranmaya zorlanmış hissetmekle alakalı...

Peki, biz neden cool kadınmışız gibi davranmak zorunda hissediyoruz?

Sevdiğimiz insan tarafından onay almak için mi?

Sizi, siz olduğunuz için onaylayan biriyle olmak varken...

Yoksa sevdiğimiz insan tarafından gerçekten sevilmek için mi?

Bir insanı cidden seviyorsak ve onun kafasında kurduğu kadın olarak daha da çok sevileceğimizi düşünüyorsak yanılıyoruz. Elbet bir gün bir yerden patlak vereceğiz.

Aslında her ikisi de.

Çünkü, olmadığımız bir insan gibi davranarak, sorun çıkarmayan bir rol belirliyoruz kendimize.

Kıskandığınız zaman bunu dile getirmek sizi daha az mı cool yapacak? YAPSIN!

Sevdiğiniz insanı kıskanmaktan doğal bir şey yok. Fakat üzerimize yapışmış "aman sorun çıkarmayayım aman kıskandığımı belli etmeyeyim" tavırlarımız yüzünden olduğumuz insandan farklı bir insana evriliyoruz. Dürüstlüğümüzü kaybediyoruz belki de.

Cool kadın olmak zorunda değiliz.

Olduğumuz gibi davranmamızdan daha güzel ne var ki bu hayatta.

Asla ilgilenmediğimiz maçları izlemek

Pek keyif alamadığımız video oyunlarını oynamak

Her zaman eğlenceli hiçbir şeyi kafamıza takmıyormuşuz gibi davranmak

Her an seksi olmak

Hiçbir şeye sorun çıkarmıyor olmak

Zorunda değiliz!

İçimizden geldiği gibi davranmadığımız sürece toplum ya da sevdiğimiz insanın onayını ya da sevgisini kazanmış olsak neye yarar ki?

Biz her halimizle çok güzeliz. Başkaları istedi diye değil kendimiz istedik diye çok güzeliz. Gelin sarılalım.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hes-gumus

Kimsenin bir zorunluluğu yok ama birlikte olduğun kişinin ilgilendiği şeyleri yapıp, yukarda video oyunu örneği verilmiş mesela, onunla zaman geçirmen ya da onun aynısını seninle yapması kötü bir şey değil bence.

coldhearted

Cool olunca ne oluyor ki? Olduğunuzdan daha havalı ve alımlı görünmenin ne gibi bir faydası olacak? Bu size Sahte dostluklar , aşklar vs olarak geri dönecek sadece. Bunu yaparken fazlasıyla komik duruma düştüklerinin farkına dahi varmayan kadınlar gördüm ve bu erkekler içinde geçerli. Kendin ol kardeşim, hayatını başkalarının arzularına göre değil kendine göre yaşa. Doğal ve dürüst ol gerisi zaten gelir. Artiz ve jön fazlasıyla var zaten günümüzde ama mesele efendi, terbiyeli, ahlaklı olabilmek.

kartal-ata

Yazıyı okuduktan sonra cool kadın olduğumu anladım.

just-silent

Ben bu konunun toplum baskısıyla alakalı olduğunu sanmıyorum.Kadınlar baskıdan ziyade kendini öyle göstermek istiyor.Yani aslında kendine baskı uyguluyor,halbuki uğruna cool olmak için uğraştığı insanlarda kendi gibi normal bir insan.Kafana göre takıl yahu ;) Bir de cool olmak tanımını iyi irdelemek lazım.Cool deyince aklımıza dik duruşlu,havalı,emin adımlarla yere basan bir insan geliyor ki benim coolluk tanımım daha farklı.Bence cool olan insan eğlenmeyi bilen,istediği şeyi istediği yerde başkası için değil de kendi istediği için yapan,samimiyetsiz taklitlerle kendini zorlamayan insandır ki ben bu tip insanlara aşığım.Hep böyle bir insan aradım,il dışına staja gittiğim yerde böyle bir insan buldum ama aramızda gerçekler vardı.O işini eline almıştı,ben ise daha okuyordum ve bir daha belki de hiç göremeyecektim.Sonra o da bitti işte.Nasip artık.

vesonrauyudum

Öncelikle içerik üretirken “Türkçe” kullanmayı öğrenin sonra bırakın kim ne olmak istiyorsa özgürce o olsun.

Görüş Bildir