Toplu Taşımada Tacize Uğradığınız Anda Nasıl Tepki Verirsiniz?

-

Ne yazık ki, kadın yaşamı hâlâ erkek şiddeti ve cinsel istismar tehdidiyle karşı karşıya. 

Güvenli olması gereken kamu yaşamında, sokakta, toplu taşımada güvende değil kadınlar. Maalesef toplu taşımadaki taciz haberlerine her gün bir yenisi ekleniyor; medyaya ve sosyal medyaya yansımayan taciz oranı da hâlâ bir o kadar yüksek. 

Tüm tacizcilere verilecek ortak bir tepki olmamasıyla beraber, kadınlar eğer o anda kendilerini karşılık verecek ve tepki gösterecek kadar güvende hissediyorsa tacizcinin sorumluğu olduğu tacizi anlatmak için verilebilecek bazı tepkilere bakalım. 

Önceliğiniz her zaman güvenliğinizdir!

Tüm tacizcilere verilecek "ortak bir en iyi tepki" diye bir şey yok.

Önceliğiniz güvenliğiniz olsun.

Yanlış anlaşılmaya sebebiyet verecek tavır, ses ve yüz ifadesinden kaçının.

Taciz anının insana getirdiği psikolojiyle bunlara dikkat etmek her ne kadar zor olsa da tek bir ses tonu biçimi ve net beden dili kullanmakta fayda var.

O an böyle hissetmeniz güç olsa da tacizciye verdiğiniz mesaj için güçlü, özgüvenli ve kararlı görünmeniz oldukça mühim.

Artık taciz vakalarını yakından bildiğiniz üzere insanlar tacize uğrayan kadını "hatalı" ve "haksız" bulmak için elinden geleni yapıyor, bu sistematik şiddete müsade etmeyin.

Tacizciyle durumu tartışmayın veya duruma açıklık getirmeye çalışmayın.

Özür dilemesi gereken, hatalı bir yanı olan kişi siz değilsiniz.

Açıklama getirilmesi gereken bir şey yapmadınız!

Bunu yapma! Bunu kes!

İnsanlara o şahsı gösterin.

Kadınların her an karşı karşıya kaldığı taciz ve cinsel istismar karşısında sesimizi çıkararak bu mücadele alanını beraberce yükselterek dur diyeceğiz!

Asla kendinizi yalnız hissetmeyin, yalnız değilsiniz. Kadınlar birlikte güçlü!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cybhexo-l

kız çocuklarına küçük yaştan aileleri, özellikle babaları, abileri tarafından özgüven dersi verilmeli. dediğim gibi, bu dersleri bir erkek tarafından alırsa daha etkili olacağını düşünüyorum. umarım kadınlar daha çok özgüvene sahip olur ve olaylar gittikçe azalır.

mrs.patates

13 14 yaşındayken uğramıştım. Aşırı kalabalıktı metrobüs. Ben de binmek zorunda kalmıştım eve daha geç kalmamak için. Sırt çantamı da arkama astım bir şey olmaması için. Sonra bi adam geldi gel tutun dedi. Bende ki de saflık iyi niyetinden yapıyo sandım. Sonra giderken elini elime değdirmeye başladı. Hala sanıyorum ki yanlışlıkladır. Telefonumla falan uğraştım daha fazla değdirmemesi için ama tutunmam da gerekiyo tabi. Neyse işte birden eli elimin üzerine geldi. Sonra kalçamda bi el hissettim. Resmen dondum. Bunun başka açıklaması olamaz resmen donmuştum. Belki de bu ruhsuz yaratık "rızam" olduğunu düşündü bu yüzden. Oysa ki okulundan evine dönen ve hayatında ilk defa böyle bi canlıyla karşılaşan bi "çocuk"tum.

mrs.patates

Bağıramadım, konuşamadım, hiçbir şey yapamadım. Yıllar önceydi tabi ama o insan müsveddesinin o iğrenç sesi o berbat kokusunu unutamıyorum. Kim bilir benden sonra da kaç kızın korkuyla donmasına neden olmuştur. Her neyse eğer yazımı okuyan genç kızlar varsa, biliyorum insan söylenenlerin hiçbirini yapamıyo ama lütfen, lütfen tepkinizi gösterin. İnanın bana o kadar pişmanım ki. O pisliğin suratından akan kanı o kadar çok görmek isterdim ki.

selim-keles

Kadın olmak çok zor ALLAH sabır versin ...

marblingg

En son 2 ay önce metroya bindiğimde adamın birinin eli bacağıma değdi, ilk ses etmedim yanlışlıkla olmuştur diye. Metro fren falan yaptı çarptı sandım. Ama alıcıları açıp takibe aldım çaktırmadan, yine çarpınca başında dikildiğimiz oturan yolcuların duyacağı şekilde ''3.kez elin bacağıma çarparsa o elini kırarım'' dedim. Diğer yolcular hemen adama sinirli bir şekilde baktılar ve o esnada metro durdu, koşar adım indi adam da.. Bundan yıllar önce de otobüste popomu elleyen amcayı otobüs durup kapısını açtığında tekmeyle kaldırıma yapıştırmıştım.. Zerre umurumda olmaz adamın ümüğünü sıkarım!!

metin-s.

Kadınlarımız çığlık atıp taciz edildiğini söylesin bir iki tane adam çıkar o tacizcinin anladığı dilden konuşur. Son bir haftadır halk kendi cezasını kendi kesiyor bundan sonra kadınlarımız değil tacizciler korkacak.

hera-sude-r

Bazı insanlar sessiz kalıyor malesef. O yüzden bağırmak yerine savaş taktikleri bile biliniyorsa en azından cinsel organa tekme atıp Allah ne verdiyse vurmak gerekir en azından bence.

metin-s.

Sessiz kalanlar illa ki vardır, aslında bu da bizim toplumumuzun suçu. Bağırmak ayıp vs. diye baskı kuruluyor kadınlar üzerinde o yüzden de seslerini çıkaramıyorlar. Zaten biri durduk yere bir başkasına dönüp tekme atmaz illa ki bir sıkıntı olduğunu anlar insanlar ve dediğiniz yere atılırsa o tekme taciz olduğu da anlaşılır o zaman bağırmaya gerek kalmaz zaten hala insan olduğu bilincinde olanlar o şerefsizin yanına bırakmazlar diye umuyorum.

hera-sude-r

Bazı insanlar sessiz kalıyor derken tacize uğrayan kişi değilde olaya şahit olanlardan bahsediyorum*

metin-s.

Ben bayağı yanlış anlamışım :D Öyle sessiz kalanlar da o düşünce de olan şerefsizler. Ama anlayamadıkları bir şey var. Bugün tanımadığı bir insana yapanlar yarın akrabasına eşine yaparlar. O zaman akıllanırlar belki.

hera-sude-r

Yok,yok yakınlarına demiceksin direk o adamın kendisine diceksin başına gelir diye. Bu şerefsizler yakınlarını da umursamazlar.

Görüş Bildir