Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tırnak Yemeyi Bıraktırtacak 10 Korkunç Gerçek

62PAYLAŞIM

Tırnak yeme alışkanlığı her yaştan insanda görülebilen yaygın bir alışkanlıktır. Bu durum aşırı stresten kaynaklı veya çocukluktan gelen bir alışkanlık olabilir.

Kaynak: http://www.zararlari.org

1. Tırnakalarınızın altında her türlü mikrobu barındırıyor olabilirsiniz.

Mikropların bedenimizde yuva yaptığı en uygun yerler tırnak altlarıdır. En yaygın mikrop ise Staphlococcus Aureus adındaki deri enfeksiyonlarına neden olan mikroptur. Bu mikrop, çıban ve apselerin ortaya çıkmasında son derece başarılıdır.

2. Tırnaklarınızı yediğinizde veya ağzınıza sürdüğünüzde kendinizi adeta mikrop cennetinde bulursunuz.

Gün içerisinde elinizle temasta bulunduğunuz yerleri şöyle bir gözden geçirin. Meselea mikropların fink attığı lavobolar. Eliniz ağzınıza gittiğinde bunları gözünüzde canlandırın ve elinizi derhal ağız bölgesinden uzaklaştırın.

3. Eğer tırnaklarınızı yerseniz, dişlerinize hasar verirsiniz.

O sert tırnakları yemeye çalışırken diş kırığı, diş kaybı yaşanabiliyor. İleri safhalarda, biraz çılgınca gelebilir ama çene ekseninde kaymalar görülebilir. Tırnak yemenin sağlığa olan zararları hafife alınmamalıdır.

4. Sinir ve stres anında tırnaklara hücum.

Herhangi bir sinir anında ilk iş olarak tırnaklara hücum edilir. Bu stresli bir yapıya sahip olduğunuza işarettir. Yine gece uyurken diş gıcırtanlarda da aynı durum söz konusu olabilir.

5. Diş teli kullananlar için durum çok daha vahim.

Ortodontik tedavi görenler tırnak yediğinde tedavi sürecini çıkmaza sürerler. Tırnak yemek başlı başına diş bozuklarına neden olurken tedavi sürecini de olumsuz etkiler.

6. Diş etlerinize yazık olur.

Belli bir süre sonra hasar gören diş etlerinde şişmeler ve yaralar meydana gelir. Ağız sağlığınızı kaybedebilirsiniz. Bu durum zincirleme olarak diğer sağlık problemlerine yol açar.

7. Kötü nefesinizle etrafınızdakileri boğabilirsiniz

Aksi bir durumu beklemek zaten mantıksız olurdu. Ağızda biriken onca bakteriden sonra ağız kokusu kaçınılmaz bir son olacaktır.

8. Parmağınızdaki irin ne kadar da kötü görünürdü.

Parmak ısırmak ve etrafındaki deriyi kemirmek iltihaba davetiye çıkarmaktır. Hatta zorla getirmektir.

9. Angelina Jolie kadar kadar güzel dudaklarınız olmayabilir. En azından yara olmasın.

İşte o bahsettiğimiz mikroplar dudaklarda sivilcelere ve yaralara neden olur.

10. Tırnaklarınız tekrar uzamayabilir.

Kronik olarak tırnaklar ısırıldığında tırnak yatakları bozulabilir. Bu tırnaklarınızın sürekli kısa kalacağı anlamına geliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tc-ece-urpek

Şuana kadar tırnaklarım hiç uzamadı :( Acı oje kullandım (kemirdim) bant kullandım bir süre işe yaradı uzadı onuda yedim. Ama gerçekten oje sürülmeyecek kadar yiyiyorum :(

fyodorah

Bu yazıyı okurken tırnak yiyodum ve tırnak yiyerek bitirdim...

mehmet-sarlar1

afiyet olsun

busecanter

dedem ben 4 yaşındayken içinden tırnak ağacı çıkacak demişti başta inanmadım ama sonra anlatmaya devam etti öyle bir korkuttu ki ve o kadar inandırdı ki doktor annem babam bile ikna edemedi beni saatlerce ağladım bir daha hiç yemedim

Gizli Kullanıcı

İtiraf ediyorum ben kendimi bildim bileli çatır çutur tırnaklarımı kemirirdim. Kemirmeyi bırakmak için denemediğim yöntem kalmamıştı. Yeri geldi bütün parmaklarını yara bandıyla sardım, yeri geldi acı oje alıp sürmüştüm. Hiçbiri fayda etmedi ki hoşlandığım bir erkek "ben hatunun ellerine bakarım" diyene kadar. Şu an tırnaklarım uzun ve kemirmeyi aklıma bile getirmiyorum. Zamanla parmak etlerimi de yolmayı bırakırsam tam olacak. :S

Görüş Bildir