Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Thor, Loki, Ragnar... İskandinav Mitolojisini ve Vikingler'i Tanımak Adına Okunası Bir Yazı!

1.1bPAYLAŞIM

Çoğu kişinin İskandinav mitolojisi ve Vikingler'le ilgili bildikleri filmler ve dizilerin yüzeysel anlatımlarıyla sınırlı. Bu tweet zincirinden sonra bu konuda uzman olmayacaksanız da en azından konu hakkında iyi bir fikir sahibi olacaksınız.

89 tweet'lik bilgi zincirine başlıyoruz...

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. 

18. 

19. 

20. 

21. 

22. 

23. 

24. 

25. 

26. 

27. 

28. 

29. 

30. 

31. 

32. 

33. 

34. 

35. 

36. 

37. 

38. 

39. 

40. 

41. 

42. 

43. 

44. 

45. 

46. 

47. 

48. 

49. 

50. 

51. 

52. 

53. 

54. 

55. 

56. 

57. 

58. 

59. 

60. 

61. 

62. 

63. 

64. 

65. 

66. 

67. 

68. 

69. 

70. 

71. 

72. 

73. 

74. 

75. 

76. 

77. 

78. 

79. 

80. 

81. 

82. 

83. 

84. 

85. 

86. 

87. 

88. 

89. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selin-polat7

eksik bilgilerde Thor'un Jane den olan kızı Thorun dan bahsedilmemiş. Loki nin iki en büyük aşkı Angrboda ve Sygn dan bahsedilmemiş. Tamamen utanç verici bir ergen anlatımı üstün kötü okunmuş sitelerden akılda kalan bilgiler dizisi olmuş. Yazık......

selin-polat7

İğrenç, keşke bu yalap şap iki üç sayfadan yalan yanlış iyice emin olmadan yapılmış araştırmamsı şeyi paylaşacağınıza, gerçek anlamda mitolojiyi kendiniz araştırıp paylaşsaydınız keşke. Loki nin altı tane çocuğu vardır. Tek kızı hell dir Fenris değil oğlu de Fenrirdir.ve Onu kendisi kadın kılığına girerek doğumuştur. Hell ise ölüler diyarı kraliçesi ve tanrıçasıdır. Bu şahsın marvel evreni ile karıştırıp harmanlayıp anlattığı yanlışlıklar ve imla kuralları ile dolu yazıyı paylaşmanızdan ben utandım. Kaliteniz düşüyor. Lütfen kendiniz araştırıp daha sağlıklı bilgiler verin ve imla yanlışları da olmasın.

kaos_77

iskandinav mitolojisini yansımalarını anlıyamamışsınız, balder tanrılara ziyafet verir 12 kişiler loki davet edilmez, loki zorla hile ile davete katılır yemekte kavga çıkartır balderi öldürür kısaca. ee nolmuş yani derseniz hristiyanlıktaki son akşam yemeği vakasını yan yana koyun aynısı. 13 kişi yemekte yemektekilerden biri diğerinin yüzünden ölüyor, hristiyanlık sandığımız şeyin sadece ismi hristiyanlık içerik eski paganlık, isa ile iskandinav balderi ve yunan dionysos u yan yana koyun fark varmı görün.

su_anki_id

Müslümanlığın özgünlüğüne de ! değinseydin keşke..

feyk

simdi ay tanrisi, al-ilah, al-lat, al-manat girme. ortalik karisir :)

ayna-efendi

turan dursun un hayatına mal oldu

feyk

boyle seyleri ozgur ve acik konusamadigimiz icin arpa boyu yol alamiyoruz ya.

su_anki_id

Yani kısaca müslümanlık.. uydurmaların montelenmesi esnasında uydurulan ve daha sonra zihinlere montelenmesi esnasındaki uydurmaların zamane şartlarına uydurulmasıdır diyebiliriz samırım

su_anki_id

Bide sanırım beni en iyi kaos77 anladı

menemen

guzel bilgi bunu gelecek haftaki sunumumda kullanmak isterim ve bu konuda genel anlamda inancların birbirini nasıl etkiledigi hakkında kitap önerleriniz varsa çok yardımcı olur

kaos_77

balder ragnarog, (armageddon) son savaş tan sonra tekrar dünya ya gelecek tıpkı isa mesih in geleceği gibi. iskandinav odin, frigg, balder. yunan zeus, semele, dionysos. hristiyan teslisi baba, oğul, kutsal ruh. tanrı, meryem, isa. mısır mitolojisi horus anne babası isimlerini hatırlayamadım. yan yana koyun okuyun. zeus un ablası hestia nın vesta rahibeleri manastır rahibelerine ne kadar çok benziyor. dionysos un şarap çanağı ve isa nın kutsal kasesi her derde deva körlerin gözünü bile açıyor, hepside öldükten sonra dirilecek tekrar dünyaya gelecek.

kaos_77

urmonotheismus. tüm mitlerin dinlerin başlangıcında hep tek tanrı vardı, islam daki tevhid. sonraları tek tanrı iyi ve kötü tanrı olarak ikileniyor ve alt diğer tanrılar olarak çoklandı tevhid bozuldu ve tüm inanç sistemi kökten çöktü gerisi masallara kaldı. tüm dünyadaki din ve mitlerin benzerliği ve bozulması birbirinin aynısı olması aynı kaynaktan bozulmuş olduğunu gösteriyor. şeytan kopyala yapıştır yapmış tarih boyunca.

eluine

World of Warcraft oyunu da Vikings mitleri üzerine kuruludur. En sevdiğim oyundur! ^^

monsteroftheuniverse

J.R.R. Tolkien'in İskandinav Mitolojisinden etkilendiğini Sigurd ile Gudrún Efsanesi adlı kitabınban da görebiliriz. Şiddetle tavsiye ederim, okuyun..

Görüş Bildir