Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

The Walking Dead! Endonezya'da Ölülerin Sokaklarda Gezdirildiği İlginç Ritüel

 > -
Abone ol

Tana Toraja, Endonezya'nın batısında yer alan bir bölge. Bu bölgeyi tüm dünyada tanınır yapansa bu topraklarda yaşayan Toraja halkı.

Toplamda 1 milyondan fazla nüfusu olan Toraja halkının 450 bini bu bölgede yaşıyor. Çoğunluğu Hristiyan olan toplulukta azınlık olarak Müslümanlar da bulunuyor.

Tüm dünyanın ilgisini çekmelerinin nedeni ise bazılarının 3 yılda bir, bazılarının ise her yıl Ağustos ayında gerçekleştirdikleri sıradışı gelenekleri.

Ma'nene Ritüeli adı verilen geleneklerinde burada yaşayan halk, ölmüş yakınlarının çeşitli işlemler uygulayarak çürümesini geciktirdikleri cesetlerini gün yüzüne çıkarıyor.

Tüyler ürpertici görüntülerin ortaya çıktığı ritüelin amacı ölmüş olan sevdiklerini onurlandırmak, onlarla hasret gidermek, unutulmadıklarını göstermek ve onları yeni nesillerle tanıştırmak.

Bu amaçla bir festival havasında geçen dönemde tüm aileler giysileriyle gömdükleri yakınlarını mezarlarından çıkarıyor, üstlerini temizliyor ve hatta gerekiyorsa yeni elbiseler giydiriyorlar.

Sevdikleri kolye, saat, bilezik gibi aksesuarlarla onları süslüyor varsa saçlarını tarıyor hatta gözlüklerini takıyorlar.

Sadece aile büyükleri için değil gençler, çocuklar ve hatta bebekler içinde aynı işlemler yapılıyor.

Temizlenen, bakımı yapılıp elbiseleri değiştirilen cesetler dik durabilecek haldeyse kollarına girerek değilse açık tabutlarla bölgede gezdiriliyor.

Cesetlerin çıkarıldığı tur, mezarlarından öldükleri noktaya ve sonra tekrar mezarlığa şeklinde oluyor. Öldükleri noktaya gelindiğinde aile fertleri dualarla kişiyi anıyor.

Bu tur atılırken inanışları gereği cesetleri kavis yapmadan dümdüz bir çizgide mesafe kat edip gezdiriyorlar.

Yakınları tarafından 80 yıldır anılan aile büyüğü,

Ölümün ayırdığı ve yeniden bir araya getirilen çift,

Doğum sırasında hayatını kaybetmiş bebek,

Gibi hasret giderilip onurlandırılan yakınlar, ritüelin sonunda yine tabutlara yerleştirilerek bir dahaki anmaya kadar tekrar gömülüyorlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
futaba

bu gerizekalılığı bile savunanlar olur şimdi islamın, dinlerin ne kadar güzel bir şey olduğunu yazsak ve insanlığın bu öğretilerden uzakken ne kadar saçma davranışlara, inanışlara girdiğini söylesek.. bu da bize gösterir ki bu cahiller gibi pek çok insan var aslında aramızda.

sabriye.abay

5 deki kadını sanki uykusundan zorla kaldırmıslar sac baş dağınık

uo

Allahım bizleri İslam ahlakı ve kuran ile şereflendirdiğin için sana hamd-ü senalar olsun.

Gizli Kullanıcı

Ne güzel aq, mal gibi toprağın başında ağlamaktansa dokunmak daha insani.

tanrisiz_gitarist

Yediğim şeyi çıkarttım amk sayfaya girince

Görüş Bildir