Görüş Bildir
Haberler
TESK Başkanı: 'Genelgede Yok, İçki Satışına Devam Edilecek'

etiket TESK Başkanı: 'Genelgede Yok, İçki Satışına Devam Edilecek'

Ulaş
29.04.2021 - 15:22

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, yayımlanan İçişleri Bakanlığı genelgesinde alkolle ilgili herhangi bir yasak olmadığı için içki satışına devam edileceğini söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Tam kapanmanın uygulanacağı 17 gün boyunca alkol satışı yapılamayacağı belirtilirken yasağın hukuki dayanağının olmadığı bildirildi.

Resmi bir açıklama yapılmadığı, düzenleme yayımlanmadığı için tam kapanma döneminde alkol satan esnafa hangi yasanın hangi maddesine göre ceza kesileceği, ceza tutarının ne olacağı bilinmiyor.

'Olmayan yasağı konuşuyoruz, neye göre ceza kesilecek?'

'Olmayan yasağı konuşuyoruz, neye göre ceza kesilecek?'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, yasakla ilgili net bir düzenleme olmadığını, açıklanan kabine kararları ve İçişleri Bakanlığı genelgesinde hiçbir yasağa rastlayamadıkları için satışlara devam edileceğini söyledi. 

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, Palandöken şu açıklamalarda bulundu:

'Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısından yasakla ilgili böyle bir karar çıkmadı. İçişleri Bakanlığı’ndan da satış yasağına ilişkin genelge gelmedi. Ne yapacağız, biz kendi kendimize ‘yasal düzenleme yayımlanmadı ama yasak var' deyip kafamıza göre yasak mı uygulayacağız? Şu anda ülke olarak olmayan bir yasağı konuşuyoruz. Sosyal medyada bir iddia ortaya atıldı. Biz de mevzuat ne diyor diye baktık. Yasağı göremedik. Biz doğal olarak satmaya devam edeceğiz. Yasakla ilgili bir genelge yayımlanır da bize yazı gelirse o zaman gereğini yapar, tüm teşkilatımıza ‘yasak geldi, satmayın' deriz. Esnafa ceza kesilirse, bu hangi yasa maddesine aykırılıktan olacak? Cezanın miktarı ne olacak? Ortada bir yasak yok ki, cezası olsun. İnternette, orada buruda yoruma dayalı olarak konuşulup duran ceza hangi yasanın hangi maddesinden uygulanacak, ben bilmiyorum. İki gündür olmayan bir yasağın olmadığını anlatmaya çalışıyoruz.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
447
142
44
10
7
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
feyk

bakalim turkiyede hukuk devletliginden geride ne kadar kalmis. hala ucundanda olsa bir hukuk devleti miyiz yoksa tamamen muz cumhuriyeti mi olduk? buyrun teste

Halil Değerli

Alkol kullanmıyorum ama yasak sürecinde satış yapan noktalardan alkol alıp kullananlara dağıtacağım... ..... 🤪😡😠

Ahmet Sevindi

''orospuya güvenirsen çocuğu ferman verir '' yeni atasözü ben buldum:)