Teröristler 1027 Rakımlı Tepede Şehit Olan 9 Askere Hain Saldırıyı Sivillerin Arasına Saklanarak Gerçekleştirmiş

 > -

Dün Zeytin Dalı Harekatı kapsamında şehit düşen 9 askerin, aralarında çocuklarında bulunduğu sivillerin arasına saklanan PYD'li teröristler tarafından şehit edildiği öğrenildi. 

Harekatın 22. gününde PYD'li teröristlerin saldırılarında 9 asker şehit düşmüştü.

Zeytin Dalı Harekâtı'nda 22. Gün: 11 Asker Şehit Düştü - onedio.com
Zeytin Dalı Harekâtı'nda 22. Gün: 11 Asker Şehit Düştü - onedio.com

Bölgedeki güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, PYD'li teröristler zaman zaman sivilleri kullanarak saldırılar düzenliyor.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, güvenlik kaynakları, dün 2'si helikopter pilotu olmak üzere toplam 11 askerin şehit düştüğü harekat bölgesinde PYD'li teröristlerin içinde çocukların da bulunduğu sivil grubu kullanarak saldırı gerçekleştirdiklerini bildirdi.

1027 rakımlı tepeyi tutan komando birliklerine sivil bir grup yaklaşmış.

Saldırı anıyla ilgili bilgi veren güvenlik kaynakları, teröristlerden arındırılan bir köyün yakınındaki 1027 rakımlı tepeyi tutan komando birliklerine öğle saatlerinde 70-80 kişilik sivil grubun yaklaşması üzerine askerlerin havaya uyarı atışı yaptığını, uyarı atışını dikkate almayan kalabalığın ilerleyişini sürdürmesi üzerine 16 kişilik komando timinin grubu durdurmak amacıyla hareket ettiğini aktardı.

Kalabalıktan komando timine el bombaları atıldı.

Kaynakların verdiği bilgiye göre kalabalığa yaklaşan time sivillerin arasından el bombaları atıldı. Bu sırada köy içine gizlenen PYD'li teröristler silah ve roketlerle saldırıya geçti.

İlk temasta 16 kişilik komando timinden 9 asker şehit düştü. Saldırıya müdahaleye giden helikopter ise bu sırada kırıma uğradı ve 2 pilot şehit oldu.

Çatışmanın başlamasının ardından siviller kaçarak yeniden köye döndü.

Saldırıyı düzenleyen 40 civarındaki terörist ise yardıma giden komandolar tarafından etkisiz hale getirildi. Diğer teröristler ise kaçtı. 

Bölgenin birkaç saat sonra tamamen teröristlerden temizlendiğini, köşeye sıkışan PYD'lilerin sivilleri canlı kalkan olarak kullanarak bu tür saldırılar düzenlediklerini aktaran güvenlik kaynakları, harekatın başından itibaren sivillerin can güvenliğinin korunması için Türk Silahlı Kuvvetlerinin azami özen gösterdiğini vurguladı.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Şehit
Görüş Bildir