Zeytin Dalı Harekâtı'nda 22. Gün: 11 Asker Şehit Düştü

-

Zeytin Dalı Harekatı'nda bir askeri helikopter düştü. Başbakan Yıldırım iki askerimizin şehit olduğu bilgisini verdi. TSK'dan yapılan açıklamada "ATAK tipi bir helikopterimiz kırıma uğramış, helikopterde bulunan iki kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur. Olayla ilgili teknik heyet tarafından inceleme başlatılmıştır" denildi.

Akşam saatlerinde ve gece TSK tarafından yapılan üç açıklama ile bölgede teröristlerle yaşanan çatışmalar sonucu 9 askerin şehit düştüğü bildirildi. 

DHA'nın verdiği bilgiye göre,Hatay’ın Kırıkhan ilçesinin karşı tarafına düşen helikopterin enkazına sevk edilen ekipler tarafından yaralı askerler Kırıkhan Devlet Hastanesine getirildi.

AK Parti Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi, hemen hastaneye giderek yaralı askerleri ziyaret etti.

Helikopterin düştüğü bölgeden ilk görüntü 👇

Başbakan Yıldırım, "Atak helikopterimiz düştü. İki şehidimiz var" dedi.

Başbakan Yıldırım sözlerinin devamında, "Helikopterin herhangi bir dış müdahaleyle düştüğü konusunda elimizde kesin bir delil yok, belge yok" ifadelerini kullandı.

TSK'dan olayla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı 👇

"Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, Afrin’de devam eden operasyonlar esnasında, 10 Şubat 2018 saat 13.00 sularında, ATAK tipi bir helikopterimiz kırıma uğramış, helikopterde bulunan iki kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur. Olayla ilgili teknik heyet tarafından inceleme başlatılmıştır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır dileriz."

Şehit olan pilotlardan birinin Üsteğmen Erdem Mut (32) olduğu belirlendi.

Şehit askerlerden birinin, Kırıkkale'nin Çalılıöz Mahallesi'nde oturan Ali ve Ayşe Mut çiftinin 3 çocuğundan ortancısı, Pilot Üsteğmen Erdem Mut olduğu öğrenildi. Acı haber, Mut Ailesi'ne askeri görevliler tarafından verildi. Acı haberi alan aile büyük üzüntü yaşarken, şehidin anne ve babası fenalaşarak ambulansla hastaneye kaldırıldı. 

Kırıkkale Valisi Mehmet İlker Haktankaçmaz ve il protokolü mahalleye gelerek şehidin yakınlarına başsağlığı diledi. Şehidin ailesinin yaşadığı sokağa ve evin balkonuna itfaiye ekipleri tarafından Türk bayrağı asıldı. Şehit Pilot Üsteğmen Erdem Mut'un Malatya'da görev yaptığı ve eşi Ayşe Mut'un da bu kentte bulunduğu öğrenildi.

TSK tarafından akşam saatlerinde iki açıklama yapıldı ve yaşanan çatışmalarda 5 askerin şehit düştüğü aktarıldı.

TSK ilk açıklamada 3 askerin şehit düştüğü bilgisini paylaşmıştı. TSK'nın yaptığı ikinci açıklama ise şu şekildeydi:

"Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, 10 Şubat 2018 tarihinde, Afrin’de devam eden operasyonlar esnasında 2 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 4 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır."

TSK tarafından üçüncü açıklama yapıldı: '4 silah arkadaşımız şehit oldu.'

Açıklamada 'Afrin’de devam eden operasyonlar esnasında 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 2 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Söz konusu operasyonlarda PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensubu en az 13 teröristin etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir.' denildi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanHatayIŞİDMalatyaŞehitTürk Silahlı Kuvvetlerianne
Görüş Bildir