Görüş Bildir
Haberler
Tepkiler Sonuç Vermedi: 13 Üniversitenin Bölünmesi Kararı TBMM'de Kabul Edildi

etiket Tepkiler Sonuç Vermedi: 13 Üniversitenin Bölünmesi Kararı TBMM'de Kabul Edildi

İstanbul, Gazi, İnönü Üniversitelerinin de aralarında bulunduğu 13 üniversitenin bölünmesini ve 20 yeni üniversite kurulmasını düzenleyen tasarı Meclis Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaştı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Daha önce 7 maddesi kabul edilen üniversiteleri bölen yasa tasarısı bugün tekrar görüşüldü.

16 devlet, 4 vakıf üniversitesi açılıyor

16 devlet, 4 vakıf üniversitesi açılıyor

Tasarı TBMM'de yapılan oylamayla kabul edildi. Kabul edilen maddelere göre, Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Samsun Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tarsus Üniversitesi, Trabzon Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi adlarıyla 16 devlet üniversitesi kuruluyor. 

Ayrıca, Ankara Medipol Üniversitesi, İstanbul Atlas Üniversitesi, Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi, İzmir Tınaztepe Üniversitesi adıyla dört yeni vakıf üniversitesi açılıyor.

Cerrahpaşa'nın adında AKP önergesiyle değişiklik

Cerrahpaşa'nın adında AKP önergesiyle değişiklik
İçeriğin Devamı Aşağıda

Görüşmelerde, 'İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi' adı altında yeni bir üniversite kurulmasını öngören düzenleme üzerinde AKP değişiklik önergesi verdi. Kabul edilen önergeyle, metindeki 'İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi' adı 'İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa' olarak değiştirildi. Düzenlemeye göre ayrıca İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa'ya bağlı olarak, yeni iktisat ve işletme fakültesi de kurulacak.

Erzincan Üniversitesi'ne Başbakan Yıldırım'ın adı verildi

Erzincan Üniversitesi'ne Başbakan Yıldırım'ın adı verildi

Bazı üniversitelerin adı, bulundukları şehirlerin isimleri eklenerek değiştiriliyor. Uludağ Üniversitesinin adı “Bursa Uludağ Üniversitesi”, Cumhuriyet Üniversitesinin adı “Sivas Cumhuriyet Üniversitesi”, Adnan Menderes Üniversitesinin adı “Aydın Adnan Menderes Üniversitesi”, Abant İzzet Baysal Üniversitesinin adı “Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi”, Mustafa Kemal Üniversitesi’nin adı “Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi”; Dumlupınar Üniversitesinin adı “Kütahya Dumlupınar Üniversitesi”, Gaziosmanpaşa Üniversitesinin adı “Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi”, Okan Üniversitesinin adı “İstanbul Okan Üniversitesi”; Namık Kemal Üniversitesinin adı “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi”, Ahi Evran Üniversitesinin adı “Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi”, Mehmet Akif Üniversitesinin adı “Burdur Mehmet Akif Üniversitesi”, Erzincan Üniversitesinin adı “Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi”, Bozok Üniversitesinin adı “Yozgat Bozok Üniversitesi”, Bülent Ecevit Üniversitesinin adı “Zonguldak Bülent Ecevit” olacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1309
989
175
44
18
18
14
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

sizden kurtulacağımız günü iple çekiyorum Allah bu yaptıklarınızı yanınıza bırakmasın inşallah

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi mezunuyum mu diyeceğim yani ben şimdi? Ne gereksiz partisiniz siz Allah sizin topluca belanızı versin.

codelemon

gerçekten halkıyla inatlaşan tek parti! Ulan aralarında geleceğin doktorları olan bir sürü geç var neden ayaklanmışlar, neden istemiyorlar bir sor konuş, yo... Devamını Gör

Fırat Erzen

bize bilim ilim irfan lazım değil bize binalar dikip betonlaşıp ve duble yollar inşa etmemiz lazım halkın hala belli bir kısmı bu insanlara inanmalarını hayr... Devamını Gör