Telegram Kurucusu Pavel Durov Uyardı: Başınıza Bir Şey Gelmesini İstemiyorsanız WhatsApp'ı Silin

36PAYLAŞIM

Milyarlarca kullanıcının mesajlaşmak için kullandığı Facebook ürünü WhatsApp bu kez de gizlilik nedeniyle gündemde. Telegram kurucusu Pavel Durov güvenlik ve gizlilik nedeniyle WhatsApp'ı çok riskli bulduğunu söyledi.

Rusya merkezli ve gizlilik konusunda ön plana çıkan mesajlaşma uygulaması Telegram'ın kurucusu Pavel Durov WhatsApp ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Durov bu yılın başında WhatsApp'ta keşfedilen bir güvenlik açığı üzerine "WhatsApp'ta güvenlik açığı olması şaşırtıcı değil, uygulama hiçbir zaman güvenli olmadı" ifadesini kullandı.

WhatsApp'ın gizlilik ve güvenlik açısından zayıf olduğunu ve bunu pazar payını kaybetmek uğruna kullanıcılarının gizliliği için geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Kullanıcılarının mesajlarının ve aktivitelerinin güvenlik açıkları nedeniyle devletlerin ve istihbarat servislerinin erişime açık olduğunu belirten girişimci devletlerle ters düşmek gerekirse WhatsApp'ın bunu yapması gerektiğini belirtti.

Durov'un bahsettiği güvenlik zaafiyeti Hindistan'da ortaya çıkmış ve hacker'ların kullanıcı mesajlarının tamamına erişebildiğini ortaya çıkarmıştı.

Tabii bu da oldukça ciddi bir risk içeriyor. Kullanıcıların mesajlarının yanı sıra fotoğraflarının da internet ortamında denetimsiz olarak yayılmasına sebep olabilir. Bu sorunları aşabilmek adına yapabileceğiniz tek iyileştirme ise WhatsApp'ın son sürümünü kullanmak. Son sürümün içeriği açıklar için ise yapabileceğimiz bir durum maalesef yok.

WhatsApp bildiğiniz üzere kullanımı ücretsiz bir uygulama ve dünya üzerinde 1 milyardan fazla insan kullanıyor.

Ürünün ücretsiz olması, Facebook'ta yaşanan veri gizliliği skandalları da şirkete zor zamanlar yaşatabiliyor. Tabii Facebook'un reklam amaçlı olarak telefon numaralarımızı ve mesajlarımızı işleyip işlemediği ise meçhul. Yani tam bir açmaz söz konusu.

Ünlü Rus girişimci aynı zamanda Rusya'nın ünlü sosyal medya platformu VKontake'nin de kurucusu.

Daha önce St. Petersburg'da yapılan metro saldırısında saldırganların Telegram kullanıldığı tespit edilmiş ve şirketten konuşma dökümleri istenmişti. Durov ise kullanıcılarının gizliliği nedeniyle hiçbir görüşmenin paylaşılamayacağını, sistemin gizlilik üzerine kurulduğunu söyleyip devlet ile karşı karşıya gelmişti.

WhatsApp Büyük İlgiyle Beklenen ve Karanlık Modunu Gösteren Beta Güncellemesini Yayınlandı - onedio.com
WhatsApp Büyük İlgiyle Beklenen ve Karanlık Modunu Gösteren Beta Güncellemesini Yayınlandı - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-ersin

Merhaba, bu güzel uyarılar ve içerikler için onediyo'ya teşekkür ederiz. telegram kurucusu, bunu açıklarken sebebini de açıklasa daha iyiydi ama, yine de kişisel verilerin gizliliği kapsamında bu açıklama çok önemli. ben de hukukvebilisim.org sitesinin sahibi olarak Hukuk ve Bilişim Dergisi'nde kişisel verilerin hukuki olarak değerlendirilmesini yayınlamış bulunmaktayım. Bu tür verilerimiz çok önemli, siber güvenlik önemli, herkese sağlıcakla.

ali-ersin

Merhaba, bu güzel uyarılar ve içerikler için onediyo'ya teşekkür ederiz. telegram kurucusu, bunu açıklarken sebebini de açıklasa daha iyiydi ama, yine de kişisel verilerin gizliliği kapsamında bu açıklama çok önemli. ben de hukukvebilisim.org sitesinin sahibi olarak Hukuk ve Bilişim Dergisi'nde kişisel verilerin hukuki olarak değerlendirilmesini yayınlamış bulunmaktayım. Bu tür verilerimiz çok önemli, siber güvenlik önemli, herkese sağlıcakla...

mahir-erbulan

Telegramınki hiçbir yere paylaşılmıyo farkı bu

chaseki

Gizliliğe önem vermesiyle ön plana çıkıyor dediğiniz telegram sadece mesajlarınızı kendi çevrenizden saklayabileceğiniz önlemler sunuyor, onun dışında Rusya amcamıza ne isterse veriyor. Aynı bokun laciverti sadece.

berkology

Ben: Biz Türkiye'de yaşıyoruz. Pavel: Başınıza daha fazla birşey gelemez, siz kullanın.

cosmos01

he gardaş he, whatsapp güvensiz, telegram güvenli hemi :) bilgileri amerikaya vermeyin, rusyaya verin demiş

Görüş Bildir